ارسال مطلب |    جستجوی پیشرفته |    پیوندها |    درباره ما |    نقشه سایت |    تماس با ما |    دوشنبه، 26 آذر 1397 - 03:37  

" کنترل باب همایون در دست کینزی ها" - اخبار پولی مالی

 صفحه اول |    بانک |    بورس |    بیمه |    مالی تک |    اخبار طلا و ارز |    توئیت |    حمایت از کالای ایرانی |    استانها |    دیگر حوزه ها |    | English  
   
   آخرین مطالب  

  ارزش معاملات بورس رشد کرد


  شفافیت و قاطعیت قانون، راهکاری برای مبارزه با فساد


  سهام شناور تاپیکو 6 درصد افزایش یافت


  مهلت ثبت‌نام کارت سوخت المثنی تمدید شد


  ادامه کاهش نرخ دلار در کانال ۹ هزار تومانی


  شاخص در پله ۱۶۱ هزار واحدی قرار گرفت


  ضوابط انتشار الکترونیکی اعلامیه‌های پذیره‌نویسی دعوتنامه‌های مجامع


  ابلاغ موارد تکمیلی دستورالعمل خرید و فروش ارز به صرافی‌های مجاز


  جزئیات پرداخت ارز دانشجویی


  اوراق های بیمه اتکایی در دستور کار بازار سرمایه است


  آغاز به کاربازار قرارداد‌های آتی سبد سهام


  پرداخت وجه سوخت با تبدیل "نوین کارت" بانک اقتصادنوین به کارت سوخت


  "سدیدی" سرپرست شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی شد


  فرصت ۶۰ روزه بانک تجارت برای عرضه و نقل و انتقال اوراق


  شش میلیارد و پنجاه میلیون یورو مجموع فروش ارز حاصل از صادرات


  نرخ رسمی ۳۹ ارز ثابت ماند


  حذف کنکور، سه سال دیگر


  اصلاح قانون بانک مرکزی در دستورکار مجلس


  تحویل ٨٠ باب منزل مسکونی ساخته شده توسط خیرین بانک صادرات


  حضور فعال شرکت چاپ و نشر بانک ملّی در نمایشگاه چاپ


- اندازه متن: + -  کد خبر: 74070صفحه نخست » دیدگاهیکشنبه، 15 مهر 1397 - 16:16
ایمان ایزدی مقدم
" کنترل باب همایون در دست کینزی ها"
اقتصاد کینزی ها + باب همایون + نرخ تورم + طرف عرضه + اشتغال + سرمایه گذاری + پول + اخبار پولی مالیاخبار پولی مالی- اختلاف بین کلاسیک‌ها و کینزگراها این است که آیا علت ظهور بیکاری در درون بازار کار است یا در بیرون آن.
  

-تلاطم های بازار ارز، بازار طلا و سکه و سبز و قرمز شدن شاخص بازار سهام کلیدواژه های این روزهای نظام اقتصادی ایران هستند که جامعه ایران را تحت تآثیر خود قرار داده اند . قیمت ها با افزایش ارز و طلا بالا می رود اما با کاهش آن پایین نمی آید و عملا این رفتار اقتصادی بازار ، باعث شده" ثبات" از بازارها پر بکشد.
در این موقعیت حساس کشور ، وزارت اقتصاد ایران بدون وزیر طی طریق می کند و همگان منتظر معرفی وزیر اقتصادی هستند که بتواند طبیب بیماری بازار پولی مالی کشور باشد. شاید با همین رویکرد نام طیب نیا وزیر اسبق اقتصاد بر سر زبان ها افتاد .
اما زمزمه های این روزهای تصمیم گیران اگر چه بازگشت به عصر طیب نیا است اما نه با خود او بلکه با همفکری از تبار طیب نیا که هماهنگی مناسبی با تیم جدید اقتصادی دولت داشته باشد . کسی که هماهنگ با عبدالناصر همتی با یک نظریه اقتصادی دولت را از این شرایط نجات دهند.نظریه ای در اقتصاد کلان که بر مبنای ایده‌های اقتصاددان انگلیسی، جان مینارد کینز بنا شده‌است. 
طبق استدلال اقتصاددانان کینزی‌گرا، تصمیمات بخش خصوصی گاه ممکن است منجر به نتایج غیرکارا در اقتصاد کلان شود و بنابراین از سیاست‌گذاری فعال دولت در بخش عمومی حمایت می‌کنند؛ به عنوان مثال می‌توان به سیاست‌های پولی اعمال شده توسط بانک مرکزی یا سیاست‌های مالی حکومت به منظور پایدارسازی چرخه تجاری، اشاره کرد.
متعاقباً، اصطلاح «اقتصاد کینزی» برای اشاره به این مفهوم به کار می‌رفت که عملکرد اقتصادی مطلوب به‌وسیله تأثیرگذاری بر تقاضا کل از طریق تثبیت فعالیت‌های اقتصادی دولت و همین‌طور اتخاذ سیاست‌های مداخله جویانه دولت در اقتصاد قابل‌دستیابی بود. اقتصاد کینزی به عنوان نظریه «بخش تقاضا» در نظر گرفته می‌شود که بر تغییرات کوتاه‌مدت اقتصاد تمرکز دارد.
 به‌طور کلی می‌توان از سه مورد اساسی اختلاف نظر کینز و اقتصاددانان کلاسیک گفت:
– در اقتصاد سرمایه‌داری پول در کوتاه‌مدت و درازمدت مهم است و پول و نقدینگی «خنثی» نیستند و تصمیم‌گیری دربخش واقعی اقتصاد از آن تأثیر می‌گیرد.
– قابلیت جانشین‌شدن همگانی در نظام اقتصادی وجود ندارد.
– نظام اقتصادی از یک گذشته‌ی غیر قابل‌حذف به آینده‌ای نامعلوم و از نظر آماری ناشناخته و غیر قابل پیش‌بینی تحول می‌یابد. آمارهایی که از حال و گذشته بازار به دست می‌آید بنیان قابل اعتمادی برای پیش‌نگری تحولات آینده نیست.
به نظر کینز، مداخله‌ی دولت دراقتصاد برای حرکت در راستای اشتغال کامل ضروری است و دلیل‌اش هم این است که تعادل با وجود بیکاری عملی است. بی‌درنگ با این پرسش روبه‌رو می‌شویم که:
–  چرا بیکاری وچود دارد؟
– دولت برای کاستن از بیکاری چه می‌تواند بکند؟
اختلاف بین کلاسیک‌ها و کینزگراها این است که آیا علت ظهور بیکاری در درون بازار کار است یا در بیرون آن. یعنی اگر بیکاری ناشی از وجود موانع درونی در بازار کار باشد، طبیعتاً وظیفه‌ی دولت برای کاستن از بیکاری، رفع این موانع است ولی اگر علت بیکاری در اقتصاد این باشد که میزان تقاضای کل در آن کافی نیست ـ به همین دلیل تولیدکنندگان تولید نمی‌کنند ـ در آن صورت سیاست‌های دیگری لازم خواهد بود. در نظر کلاسیک‌ها، علل پیدایش بیکاری همیشه در درون بازار کار است، و حتی در برخورد با بیکاری عظیم سال‌های بحران بزرگ هم نظرشان عمدتاً این بود که علت‌اش این بود که مزد به اندازه‌ی کافی منعطف نبود و برای رفع و کاستن از آن باید، مزدها کاهش یابند.کینز این بررسی را قبول نداشت و معتقد بود که اگرچنین کاری انجام بگیرد، احتمالاً بیکاری تشدید خواهد شد چون به نظر او علت بیکاری، ناکافی بودن تقاضای مؤثر دربازار بود و کاستن از مزدها هم مشکل موجود را تشدید می‌کرد. در دیدگاه کینز، میزان تولید ملی و سطح اشتغال در اقتصاد با میزان تقاضای مؤثر تعیین می‌شود. و اگر میزان تقاضای مؤثر کافی نباشد، اقتصاد در سطحی پایین‌تر از اشتغال کامل به تعادل می‌رسد (یعنی در اقتصاد بیکاری خواهید داشت). اما اجزای تقاضای مؤثر در اقتصاد کدام‌اند؟
– مصرف
– سرمایه‌گذاری
– هزینه‌های دولت
– تقاضای بیرونی (صادرات منهای واردات)
فرض کنید که به دلایل گوناگون، میزان سرمایه‌گذاری در اقتصاد کاهش پیدا بکند. اگرهیچ سیاست تصحیح‌‌کننده‌ای به‌کار گرفته نشود، نتیجه‌اش، پیدا شدن بیکاری در اقتصاد خواهد بود. نظر کینز این بود، که دولت باید با درپیش‌گرفتن سیاست‌های مالی و پولی برای جبران این کاهش در میزان سرمایه‌گذاری به شیوه‌های زیر دست به اقدام بزند.
–  با کاستن از مالیات‌ها، به جمعیت امکان افزایش مصرف بدهد.
– بر هزینه‌های دولتی بیفزاید و به این ترتیب تقاضای بیش‌تری در اقتصاد ایجاد کند.
– با در پیش گرفتن سیاست‌های مالی و پولی مناسب، سعی کند در بخش بین‌المللی تأثیر بگذارد. مثلاً با کاستن از ارزش پول ملی، شرایط را برای افزودن بر صادرات و کاستن از واردات فراهم کند.
در اقتصاد کینزی تمایل بیشتر به استفاده از سیاست های مالی است (یعنی از درآمد‌ها و هزینه‌های دولتی) و دلیل اش هم این است که این ابزارها مؤثرتر برآورد می‌شود و تأثیرشان هم سریع‌تر است. درحالی‌که استفاده از سیاست‌های پولی، به صورت غیرمستقیم تأثیرات خود را نشان می‌دهد. برای نمونه، اگر بخواهید هزینه‌های مصرفی را کاهش بدهید، با بالابردن نرخ بهره، مشوق پس انداز می‌شوید و طبیعتاً وقتی پس‌انداز بیش‌تر می‌شود، تفاوت باید از کیسه‌ی مصرفی که کاهش می‌یابد تأمین شود./اخبار پولی مالی

 

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
©اخبار پولی مالی 1389
پشتیبانی توسط: خبرافزار