ارسال مطلب |    جستجوی پیشرفته |    پیوندها |    درباره ما |    نقشه سایت |    تماس با ما |    چهارشنبه، 29 خرداد 1398 - 13:41  

ضرورت تشکیل ستاد مقابله با تحریم در صنعت بیمه - اخبار پولی مالی

 صفحه اول |    بانک |    بورس |    بیمه |    مالی تک |    اخبار طلا و ارز |    توئیت |    صنعت و انرژی |    استانها |    دیگر حوزه ها |    | English  
   
   آخرین مطالب  

  ۷۵۰ کیلوگرم سنگ طلای قاچاق در ورزقان کشف شد


  نرخ نیمایی حذف نمی‌شود


  صادرات 80 هزار تن شمش فولاد هدف گذاری چادرملو در سال جاری


  افشای اسامی تسهیل‌گیرندگان صندوق توسعه ممنوع نیست


  بازار متشکل ارزی سدی مقابل رانت


  ثبت نام الکترونیکی تسهیلات نوسازی بافت فرسوده


  دولت انگلیس به بانک ملت خسارت می دهد


  پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به تعداد قابل توجهی از سیل زدگان


  تعللی در اقدام بانکها وجود نداشته است


  نرخ رسمی یورو کاهش یافت


  پرداخت سریع خسارت بیمه البرز به بیمه شدگان سیل زده


  اول تیرماه آخرین مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی صاحبان مشاغل


  بلاکچین انقلابی در زیرساخت های بازارهای مالی جهان ایجاد می کند


  واگذاری زیرمجموعه‌های وزارت جهادکشاورزی اولویت‌بندی شد


  تحول صنعت بیمه با «پلنت» و «IaaS»


  دولت از طریق اوراق بدهی با بانک ها تسویه می کند


  تایدواتر 100درصد افزایش سرمایه می دهد


  بخشنامه بخشودگی جرائم کارفرمایان خوش حساب در سال 98 ابلاغ شد


  ایرانول به ازای هر سهم ۱۴۵۰ریال سود تقسیم کرد


  "بانکداری باز" پلی برای ورود به بانکداری دیجیتال


- اندازه متن: + -  کد خبر: 74115صفحه نخست » دیدگاهسه شنبه، 17 مهر 1397 - 10:43
مجتبی کاتب؛
ضرورت تشکیل ستاد مقابله با تحریم در صنعت بیمه
صنعت بیمه + اخبار پولی مالی + ستاد + مقابله + تحریم + بیمه اتکایی + ریسک + اخبار پولی مالی- اگر در صنعت بیمه که به واسطه قبول ریسک نقش سپر برای اقتصاد کشور را دارد، قرار است در وضعیت تحریمی دنبال راهکارها بگردیم حتما باید آن را در چارچوب عمل به استانداردها و شیوه نامه ها پی ریزی کرد.
  

- یک دهه قبل از شروع جنگ جهانی دوم، یکی از بزرگترین بحرانهای اقتصادی جهان به نام "رکود بزرگ" در سال ۱۹۲۹ در آمریکا بوجود آمد. بحرانی که سراسر جهان را در تحت تاثیر قرار داد و ۱۰ سال طول کشید.
 این بحران اما یک موهبت بزرگ یعنی ظهور اقتصاددانی بزرگ به نام جان مینارد کینز را در پی داشت و ایده های او که مبتنی بر افزایش مخارج دولتی بود، اقتصاددانان کلاسیک را به حاشیه راند. در همین راستا در دهه 1970 میلادی اقتصاد آمریکا دچار یک رکود تورمی بزرگ شد که اینبار پاشنه در به سود اقتصاددانان کلاسیک چرخید و میلتون فریدمن توانست با ایده هایی ناب دوباره نگاه ها را به سمت سیاستهای پولی جلب و نام و نشانی ویژه برای خود دست و پا کند.
تا اینجای کار مرور تاریخ به ما نشان میدهد که در بحرانهای بزرگ اقتصادانانی بزرگ ظهور کردند و مکاتب پوست انداختند، اما بحران 2009 بازارهای مالی در آمریکا که بعدها به دیگر اقتصادها مخصوصا در اروپا هم سرایت پیدا کرد، نشان داد که فضای اقتصاد جهانی تغییر پیدا کرده و دیگر نباید دنبال ظهور شخصیتها یا تغییر مسیر مکاتب بود، بلکه در این دوره، مقررات و قوانین نظارتی و کنترلی تغییر جدی داشت. به نحوی که بازارهای مالی اعم از بازار سرمایه، صنعت بیمه و بازار پول تحولات شگرفی را تجربه کرد و استانداردهای عملیاتی با تغییرات عمیق بازنویسی شد. حالا این اتفاق را اگر در کنار روند اهدای جوایز نوبل اقتصاد بگذاریم به نوعی پازل کامل خواهد شد.
برای نمونه هنگامی که ژان تیرول فرانسوی در سال 2014 برنده نوبل شد، بیش از 5 سال بود که اقتصادانانی با گرایشهای سیاستگذاری مالی و یا مقررات نویسی در بازارهای مختلف، مخصوصا بازارهای مالی کار کرده بودند.
همه این موارد نشان میدهد که بحرانها درسهای بزرگی با خود دارند که فقط ملتهای هوشمند و نظامهای حکمرانی کارآمد قادر خواهند بود تا بیش از آنکه آسیب ببینند، بهره ببرند.
بحرانها شبیه جراحی هایی هستند که به دلیل یک درد شدید، اجباری میشوند اما مشخص میشود یک تومور هم وجود داشته که اگر در آن زمان درمان نمیشد، خسارتهای بزرگتری در پی میداشت.
با این اوصاف، میتوان ادعا کرد که تحریم های مالی علیه ایران سال 91 و 92 نه تنها درسی در پی نداشت بلکه همه آن چیزی که به عنوان راهکارهای گوشهای در آن زمان در حال بلوغ بود به یکباره پس از برجام رها شد و حالا با برقراری دور جدید تحریم های بازارهای مالی، دوباره باید با آزمون و خطا راهکارهای جدیدی بیابند.
به عنوان نمونه کنسرسیوم هایی که توسط شرکت های بیمه ای در آن برهه برای قبول ریسکهای بزرگ و بیمه های اتکایی شکل گرفته بود در زمان اندکی از هم پاشید.
پس نکته اصلی اینجاست که اگر این راهکار، قابل اتکا و مفید بود، باید در کنار برقراری ارتباط با شرکت های بیمه ای بین المللی ادامه پیدا میکرد و از تجربه دوران پسابرجام استفاده می شد که آن روشها را به بلوغ رساند.
برخلاف منطق جاری در این گزاره، چنین اتفاقی رخ نداد و هرگز صنعت بیمه نتوانست تعادلی مانا و پایا در این خصوص برای اتکا به توان داخلی و استفاده از ظرفیتهای خارجی ایجاد کند.
البته نباید فراموش کرد که یک نکته نغز در این خصوص وجود دارد و آنهم رعایت استانداردها و پروتکلهایی است که کشکولی از درسهای گرفته شده از بحرانها در طول تاریخ و در نقاط مختلف دنیاست. باید به این نکته واقف باشیم اگر اکنون نهادهای نظارتی در کشورهای توسعه یافته بر رعایت سه گانه GRC شامل مدیریت ریسک، حاکمیت شرکتی و تطبیق تاکید ویژه دارند حاصل سالها آزمون و خطا و بررسیهای کاربردی است.
بنابراین اگر در صنعت بیمه که به واسطه قبول ریسک نقش سپر برای اقتصاد کشور را دارد، قرار است در وضعیت تحریمی فعلی دنبال راهکارها بگردیم حتما باید آن را در چارچوب عمل به استانداردها و شیوه نامه ها  پی ریزی کرد.
با چنین نگاهی که البته سخت تر از اتخاذ تصمیمهای موقتی و بدون پشتوانه علمی و تجربی است، میتوان ساختاری متفاوت و البته مقاوم برای بازارهای مالی در کشور مخصوصا در صنعت بیمه یافت که با تغییر شرایط سیاسی، فرو نپاشد.
به همین دلیل پیشنهاد میشود که تحت نظارت بیمه مرکزی، متخصصان شرکتهای بیمه ای با تشکیل ستادی نه برای مقابله با تحریم بلکه یافتن روزنه هایی منطقی برای مدیریت دوران تحریم و با هدف افزایش تاب آوری، به یک نقشه راه عملیاتی دست یابند. لذا با علم به اینکه تحریمها همانند بازار پول بر بازار بیمه نیز موثر خواهد بود و قبل از آنکه منجر به یک گره کور شود، لازم است در این حوزه اقدامات جدید صورت پذیرد تا بتوان از این گردنه به سلامت عبور کرد.

رئیس هیات مدیره بیمه سرمد

   
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
©اخبار پولی مالی 1389
پشتیبانی توسط: خبرافزار