ارسال مطلب |    جستجوی پیشرفته |    پیوندها |    درباره ما |    نقشه سایت |    تماس با ما |    چهارشنبه، 29 خرداد 1398 - 08:59  

اولویت راه آهن واگذاری حداکثری به بخش خصوصی است - اخبار پولی مالی

 صفحه اول |    بانک |    بورس |    بیمه |    مالی تک |    اخبار طلا و ارز |    توئیت |    صنعت و انرژی |    استانها |    دیگر حوزه ها |    | English  
   
   آخرین مطالب  

  پرداخت سریع خسارت بیمه البرز به بیمه شدگان سیل زده


  اول تیرماه آخرین مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی صاحبان مشاغل


  بلاکچین انقلابی در زیرساخت های بازارهای مالی جهان ایجاد می کند


  واگذاری زیرمجموعه‌های وزارت جهادکشاورزی اولویت‌بندی شد


  تحول صنعت بیمه با «پلنت» و «IaaS»


  دولت از طریق اوراق بدهی با بانک ها تسویه می کند


  تایدواتر 100درصد افزایش سرمایه می دهد


  بخشنامه بخشودگی جرائم کارفرمایان خوش حساب در سال 98 ابلاغ شد


  ایرانول به ازای هر سهم ۱۴۵۰ریال سود تقسیم کرد


  "بانکداری باز" پلی برای ورود به بانکداری دیجیتال


  کارمزد ارسال پیامک به مشتریان بانکی ۱۲هزار تومان شد


  قیمت سکه به ۴ میلیون و ۶۳۵ هزار تومان رسید


  دلار دوباره ریزشی شد


  جایگاه های برتر بانک ملی در گزارش شاپرک


  سامانه تولید رمز یک بار مصرف بانک سینا فعال است


  بیمه سلامت هزینه نیست، بلکه سرمایه گذاری است


  افت هزار واحدی شاخص بورس


  ثبات قیمتها در بازار طلا و سکه


  نرخ رسمی پوند کاهش یافت


  رشد ٥٧ درصدی تراکنش‌ها در بخش اینترنت بانک صادرات


- اندازه متن: + -  کد خبر: 74472صفحه نخست » خبر اولیکشنبه، 29 مهر 1397 - 16:23
معاون وزیر راه و شهرسازی
اولویت راه آهن واگذاری حداکثری به بخش خصوصی است
اولویت راه آهن واگذاری حداکثری به بخش خصوصی استاخبار پولی مالی- برای تحقق اهداف راه‌آهن تا سال ۱۴۰۰ در بخش زیربنایی ۲۰ میلیارد یورو سرمایه مورد نیاز است.
  

به گزارش اخبار پولی مالی، روز یکشنبه 29 مهر ماه 97 سعید محمدزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران، در نشست خبری گفت: اولویت اصلی راه آهن واگذاری حداکثری امور به بخش خصوصی است و در این راستا تضمین کافی برای امنیت سرمایه گذاری به آنها را می دهیم.
معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه با اشاره به طراحی بسته‌های تشویقی مختلف برای سرمایه‌گذاران در حمل و نقل ریلی گفت: در برنامه ششم توسعه برای تشویق سرمایه‌گذاری در حمل و نقل ریلی، مالیات بر ارزش افزوده با نرخ صفر محاسبه شده است.
وی با تاکید بر لزوم افزایش بهره‌وری و صرفه‌پذیری اقتصادی سرمایه‌گذاری در حمل و نقل ریلی از جمله در بخش پارک لجستیک‌ها تصریح کرد: یکی دیگر از اقدامات تشویقی در قانون برای توسعه حمل و نقل ریلی، ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر است که می‌توانیم بر اساس این ماده، درآمد حاصل از صرفه‌جویی سوخت را به عنوان تضمین سرمایه‌گذاری بخش خصوصی قرار دهیم.
این مدیر بخش حمل و نقل ریلی کشور با بیان اینکه هر یک میلیارد تن کیلومتر ریلی در سال، صرفه‌جویی ۲۰ میلیارد دلاری در مصرف سوخت به همراه دارد، افزود: شبکه ریلی ما سالانه ظرفیت پذیرش حداقل ۲۰ میلیون تن بار ترانزیت ریلی را دارد ضمن اینکه برای توسعه صنعت ریلی در بخش باری، ۶۰۰ دستگاه لکوموتیو و ۲۸ هزار واگن باری نیاز داریم.
محمدزاده خاطرنشان کرد: شرکت راه‌آهن برای آنکه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه‌های ریلی که توجیه اقتصادی ندارد مانند قطار حومه‌ای افزایش یابد، به دنبال مدل جدید سرمایه‌گذاری است که از جمله اینها قرار است خرید خدمت سرمایه‌گذاری در قطار حومه‌ای تضمین شود؛ حتی به دنبال آن هستیم تا بهره‌برداری از شبکه ریلی را نیز به بخش خصوصی ارائه دهیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با تشریح فعالیت سرمایه‌گذاری در حوزه صنعت ریلی توضیح داد: بخش حمل و نقل ریلی سالانه ۱.۲ میلیارد دلار صرفه‌جویی مصرف سوخت دارد که در حوزه مسافری به تنهایی برای هر نفر ـ سفر در بخش قطارهای حومه‌ای ۸۰ سی‌سی صرفه‌جویی در مصرف سوخت در پی خواهد داشت.
وی با بیان اینکه در حومه تهران سالانه ۱۰۰ میلیون نفر ـ سفر انجام می‌شود، افزود: می‌توانیم بخش مهمی از این تردد را به بخش ریلی منتقل کنیم.
این مدیر حمل و نقل ریلی در پاسخ به این پرسش که  نحوه محاسبه مطالبات و بدهی‌های شرکت بهره‌بردار حمل و نقل ریلی با شرکت راه‌آهن چگونه است گفت: رقم طلب راه‌آهن از شرکت رجا بالای ۵۰۰ میلیارد تومان است که این رقم از تهاتر بدهی‌ها و مطالبات راه‌آهن و رجا با یکدیگر به دست آمده است اما ما در جهت حمایت از سرمایه‌گذاری راه‌آهن از بخش خصوصی، صرفاً ظاهر قضیه را رعایت کرده و فشار حقوقی به رجا برای پرداخت بدهی‌های خود نمی‌آوریم.
مدیرعامل شرکت راه‌آهن این را نیز گفت که در سال ۹۶ بیش از ۸۵۰ میلیارد تومان شرکت راه‌آهن در حوزه مسافری هزینه کرده است که عمدتاً به صورت سوبسید پنهان از محل عدم دریافت حق دسترسی از شرکت‌های ریلی ِمسافری، این رقم هزینه شده است.
محمدزاده درباره واگذاری واگن‌های باری ناسالم و قراضه در بورس کالا به عنوان آهن قراضه نیز تاکید کرد: شرکت راه‌آهن به هیچ‌عنوان واگن‌های سالم را در بورس کالا ارائه نکرده است و هر آنچه در این بورس به فروش رفته، واگن‌های قراضه و مخروب بوده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی در باره ایجاد تسهیلات حمل و نقل ریلی برای زوار اربعین حسینی(ع) توضیح داد: امسال برای برگزاری مراسم اربعین ۲۱۰ قطار فوق العاده برنامه ریزی شده است که نیمی از این قطارها برای مسیر تهران به کرمانشاه و پس از آن به صورت ترکیبی تا مهران زائران را جابه جا کرده و زوار اربعین می توانند در خاک عراق نیز از مهران تا نجف به مسیر خود ادامه دهند.
وی تصریح کرد: نیمی دیگر از قطارها تا خرمشهر مسافران را حمل کرده و از خرمشهر تا شلمچه قطارهای ریل باس ۲۴ ساعته زائران را رایگان جابه جا می کنند.
در بخش دیگری از نشست خبری، نورالله بیرانوند، معاون برنامه‌ریزی و اقتصاد راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران با موضوع فرصت های سرمایه گذاری و تامین مالی در حوزه حمل و نقل ریلی به سخن پرداخت و گفت: صکوک اجاره خرید ۱۵ دستگاه لکوموتیو و ۳۰ دستگاه واگن مسافری با همکاری سازمان بورس و پنج شرکت تأمین سرمایه منتشر شده است .
بیرانوند با اشاره به مفهوم توسعه پایدار، افزود: در کشور ما سیستم‌های حمل و نقل به اندازه کافی یکپارچگی و انسجام بین بخشی ندارند و سفر کم‌هزینه را برای صاحبان بار و مسافران فراهم نمی‌کنند. 
وی سپس به اهداف سند چشم‌انداز و برنامه ششم اشاره کرد و گفت: سهم ره‌آهن تا سال ۱۴۰۰ باید در بخش حمل بار به ۳۰ درصد و جابه جایی مسافر به ۲۰ درصد ارتقا یابد. همچنین باید به رقم ۱۸۶ میلیون تن و ۱۳۳ میلیارد تن - کیلومتر بار داخلی دست یابیم. 
معاون شرکت راه‌آهن ادامه داد: ۱۲ میلیارد دلار سرمایه مورد نیاز برای تأمین ناوگان و نوسازی تا سال ۱۴۰۰ لازم است که ۵۴ درصد آن باید توسط بخش خصوصی و ۴۶ درصد نیز توسط راه‌آهن با مشارکت بخش خصوصی تأمین شود. 
بیرانوند تأکید کرد: برای تحقق اهداف راه‌آهن تا سال ۱۴۰۰ در بخش زیربنایی ۲۰ میلیارد یورو سرمایه مورد نیاز است. 
وی با اشاره به فرصت‌های سرمایه گذاری و مشارکت در راه‌آهن توضیح داد: تلاش کردیم این فرصت‌ها در قالب ۷ سرفصل ارائه شود که شامل تأمین ناوگان ریلی، تقویت حمل و نقل بار، تأمین، تدارک و تعمیرات و توسعه زیربناها است. 
معاون شرکت راه‌آهن ادامه داد: مدرن‌سازی راه‌آهن، توسعه خدمات مسافری و توسعه فناوری و کسب و کارهای نوین نظیر هوشمندسازی راه‌آهن و استارت‌آپ‌ها از دیگر سرفصل‌های فرصت‌های سرمایه‌گذاری و مشارکت در راه‌آهن است. 
وی ادامه داد: در توسعه خدمات مسافری، توسعه خدمات حمل و نقل همگانی با محوریت ریل (TOD) مدنظر قرار دارد. 
معاون شرکت راه‌آهن گفت: برای افزایش مشارکت بخش خصوصی در تأمین مالی پروژه‌ها، راه‌آهن سه کار محوری انجام داد که اولین آن افزایش بازدهی و ایجاد جذابیت اقتصادی برای پروژه‌ها بود. کاهش ریسک سرمایه‌گذاری و دنبال کردن مشارکت در تأمین مالی، دیگر گام‌های راه‌آهن برای افزایش مشارکت بخش خصوصی در تأمین مالی است. 
وی افزود: در راستای افزایش بازدهی و ایجاد جذابیت اقتصادی، سه مورد مدنظر راه‌آهن قرار گرفت که شامل ایجاد بستر حقوقی مناسب، تضمین خرید خدمت و تضمین بازپرداخت تسهیلات ریالی و ارزی است. نرخ خدمات ریلی در بخش بار کاملا آزاد است و بخش باری می‌تواند براساس مکانیزم بازار، اعلام قیمت و همچنین تضمین سرمایه‌گذاری داشته باشد. 
این مدیر مالی با بیان اینکه در حال حاضر حق دسترسی به شبکه ریلی برای بخش بار از ۵۷ درصد به ۲۰ درصد کاهش یافته است، گفت: راه‌آهن تلاش کرد، در راستای منفعت سرمایه‌گذاران، میزان حق دسترسی به شبکه ریلی را کاهش دهد تا بازدهی طرح‌های ریلی افزایش یابد. 
بیرانوند تاکید کرد: معافیت‌های مالیاتی ناشی از قانون برنامه ششم توسعه نیز در راستای افزایش بازدهی و جذابیت اقتصادی دیده شده است. 
وی سپس به تبیین روش‌های اصلی تأمین مالی در راه‌آهن پرداخت و گفت: این مقوله در شش مورد برنامه‌ریزی شده است که شامل سرمایه‌گذاری مستقیم داخلی، سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی، بازار سرمایه، سیستم بانکی، فاینانس خارجی و لیزینگ مالی و عملیاتی است./ اخبار پولی مالی

 

   
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
©اخبار پولی مالی 1389
پشتیبانی توسط: خبرافزار