ارسال مطلب |    جستجوی پیشرفته |    پیوندها |    درباره ما |    نقشه سایت |    تماس با ما |    سه شنبه، 4 تیر 1398 - 21:52  

رشد نقدینگی همخوان با شرایط واقعی اقتصاد نیست - اخبار پولی مالی

 صفحه اول |    بانک |    بورس |    بیمه |    مالی تک |    اخبار طلا و ارز |    توئیت |    صنعت و انرژی |    استانها |    دیگر حوزه ها |    | English  
   
   آخرین مطالب  

  توسعه «صادرات» خدمات بیمه ای، راهکار قطعی افزایش ضریب نفوذ بیمه


  مولد سازی دارایی های دولت و اهرم سازی آنها


  عضو کارگروه مقابله با تقلب در بیمه های اتومبیل معرفی شد


  رشد ۵.۵ درصدی تولید فولاد خام ایران


  شاخص بورس با ۲۵۰۰ واحد رشد کرد


  پذیره‌نویسی موفقیت‌آمیز اوراق ۶ هزار میلیارد ریالی شهرداری شیراز


  سه محور پیشنهادی قوانین جدید بازار پایه


  امضاء تفاهم نامه باشگاه مشتریان بانک سپه با کارگزاری بانک سپه


  معاینه پزشکی کارگران بدو استخدام الزامی است


  ​ثبت ٤٦ هزار صندوق امانات بانک صادرات در ٢٨ استان کشور


  در امهال بدهی ها سیستمی عمل می کنیم


  بانکداری سازمانی بانک ملی ایران با بام سازمانی


  برگزاری جشنواره حساب های قرض الحسنه بانک سینا


  اعلام نرخ حق الوکاله بانک پارسیان در سال 98


  دستورالعمل مالیاتی خریداران سکه ابلاغ شد


  " سالاری " مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی شد+ رزومه


  تاکید بانک صنعت و معدن بر گشایش اعتبار 250 میلیون دلاری


  قیمت سکه به ۴ میلیون و ۷۱۰ هزار تومان رسید


  در محل اقامت خود کد بورسی بگیرید


  قیمت دلار ١٣١٥٠ تومان


- اندازه متن: + -  کد خبر: 74738صفحه نخست » اخبارشنبه، 19 آبان 1397 - 18:22
مالیات بر عایدی سرمایه راهکار هدایت نقدینگی است
رشد نقدینگی همخوان با شرایط واقعی اقتصاد نیست
نقدینگی + دژپسند + رشد نقدینگی + سلف نفتی + خرید هیجانی + چک پول + پایه پولی + اخبار پولی مالیاخبار پولی مالی- رشد نقدینگی بر نرخ تورم تأثیر دارد و در مطالعات مختلف ضرایب متفاوتی برای تعیین این اثرگذاری برآورد شده است.
  

به گزارش اخبار پولی مالیمرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری،خلاصه نشست آثار و پیامدهای رشد نقدینگی بر اقتصاد کشور را که با حضور برخی صاحبنظران، مدیران و کارشناسان سازمان برنامه و بودجه و دیگر دستگاه ها، پشت درب های بسته در سالن یاران بهشتی سازمان برنامه و بودجه در تاریخ 16 مهرماه 97 برگزار شده بود، منتشر شد.
در ابتدای نشست،‌ فرهاد دژپسند، رشد نقدینگی ناهمخوان با دیگر شرایط واقعی اقتصاد را یکی از مشکلات جدی و پایه ای اقتصاد ایران دانستند که در مورد آثار آن تفاوت دیدگاه هایی وجود دارد.
وی تصریح کرد: فارغ از ایراد و انتقاداتی که بر نحوه برآورد نقدیندگی می‌توان وارد ساخت، افراد بنا به مطلوبیت ­های خود، تفاسیر متفاوتی از این ارقام ارائه می­ دهند. 
دژپسند افزود: رشد نقدینگی بر نرخ تورم تأثیر دارد و در مطالعات مختلف ضرایب متفاوتی برای تعیین این اثرگذاری برآورد شده است.
وی به تأثیر جهش نرخ ارز بر تورم پرداخت و با نقد دلاری شدن اقتصاد ایران، حجم بالای واردات کالاهای واسطه ای و سرمایه ای را یکی از مهم ترین عوامل اثرگذاری تغییرات نرخ ارز بر تغییرات عمده در سطح قیمت ها در داخل کشور معرفی کرد. 
دژپسندن سپس به اقتضایی بودن امر سیاستگذاری اشاره کردند و تأکید کردند سیاستی که در زمان و شرایط گذشته موثر بوده است الزاما در زمان اخیر موثر نیست و باید ارزیابی فراگیری از موقعیت‌های مختلف فراهم آید. امید است در اینگونه نشست با تضارب آراء این امر محقق شود. در نشست حاضر نیز تلاش می شود، با ارائه مباحث مختلف برخی از زوایای موثر بر آثار رشد نقدینگی بر اقتصاد کشور واکاوی شود.
در ادامه سخنران نخست نشست، عباس شاکری، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی در خصوص «عوامل و ریشه­های رشد نقدینگی» به طرح مباحث خود پرداخت..
شاکری روند رشد نقدینگی در دولت­های سازندگی، اصلاحات و دولت های نهم و دهم را مورد بررسی قرار داد و با مقایسه رشد نقدینگی در این دوره ها با رشد نقدینگی در دولت های یازدهم و دوازدهم نتیجه گرفت که رشد نقدینگی در این دو دولت اخیر، به طور میانگین کمتر از دولت های مذکور بوده است. 
وی منشاء رشد نقدینگی در دوره های زمانی مختلف را عوامل نامتعارف و گاه مسلط مختلفی دانسته و برخی از این عوامل را نحوه بهره گیری سیستم بانکی از چک پول، تفاوت میان نرخ ارز رسمی و بازاری، ذخایر بانک مرکزی و بدهی های شبکه بانکی به بانک مرکزی  معرفی کرد.
این استاد دانشگاه با تشریح رابطه مقداری پول و تأثیر افزایش نقدینگی بر نرخ تورم بیان کرد که آثار تصمیمات سوداگرانه دارندگان سپرده­ های بزرگ، بسیار مخرب تر از خریدهای هیجانی و انبار کردن کالا توسط مردم عادی بر نظام اقتصادی است. در دوره‌های مختلف خلاء حکمرانی و اراده حکومت و آزادی مطلق دارندگان چنین پول هایی سبب شد تا جریان نقدینگی در برخی موارد آثار بسیار نامطلوبی بر اقتصاد کشور وارد سازد.
سخنران دوم غلامرضامصباحی‌مقدم، عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع)، در خصوص «آثار رشد نقدینگی بر برخی بازارها و راهکارهای هدایت نقدینگی به سمت تولید» به ارائه سخنرانی پرداخت.
مصباحی مقدم سپس اوراق سلف نفتی را به عنوان راه حلی برای هدایت نقدینگی عنوان کرد و افزود: اوراق سلف نفتی که در قالب ارزی و ریالی طراحی شده است می‌تواند در هدایت سرمایه ها به بخش پالایش نفت مورد تأکید قرار گیرد. 
وی مالیات بر عایدی سرمایه را دومین ابزار و راهکار هدایت نقدینگی دانستند.
 این استاد دانشگاه در ادامه ریشه اصلی ایجاد تورم را ساختار موجود نحوه بهره گیری درآمدهای ارزی دولت  از فروش نفت معرفی کرد و راهکار بلند مدت را حذف این درآمدها در طی دو برنامه توسعه از بودجه عمومی دانست.
وی انضباط مالی بانکها را راهکار اساسی دانست و گفت: هر چند در حال حاضر، این بی نظمی برای بانک ها عایدی دارد در حالی که مردم و دولت متضرر اصلی این بی انضباطی هستند. 
سخنران سوم، علی نصیری اقدم، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی بود که سخنرانی خود را با موضوع «هدایت نقدینگی،‌ راهکارها و چالش‌ها» از موضعی متفاوت با رویکرد مرسوم اقتصاد، بدیل­ هایی را ارائه کرد. وی با طرح رویکرد مرسوم اقتصاد در خصوص نقش بانک، توان خلق پول بانک، کارکرد کنترل نقدینگی بانک مرکزی با کنترل پایه پولی،‌ مسئله استقراض از بانک مرکزی، مسئله استقلال بانک مرکزی بعنوان یک ایدوئولوژی، به نقد این گزاره ­ها پرداخت و در هر مورد،‌ اندیشه ی متفاوتی را به بحث گذاشت.
نصیری اقدم ایجاد شوراهای ثبات مالی را نشانه ای از مبهم بودن مفهوم استقلال بانک های مرکزی و خصوصی سازی بانک ها را به مثابه خصوصی سازی کردن قدرت خلق پول در جامعه دانست.
وی افزود: شبکه‌ای از کارکنان بانک های خصوصی و دولتی، در حال خلق پول و افزایش پایه پولی هستند.

منبع: مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری

 

رشد نقدینگی همخوان با شرایط واقعی اقتصاد نیست

   
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
©اخبار پولی مالی 1389
پشتیبانی توسط: خبرافزار