ارسال مطلب |    جستجوی پیشرفته |    پیوندها |    درباره ما |    نقشه سایت |    تماس با ما |    جمعه، 2 فروردین 1398 - 15:48  

قوانین پشت سر کسب و کارهای نوین حرکت می‌کنند - اخبار پولی مالی

 صفحه اول |    بانک |    بورس |    بیمه |    مالی تک |    اخبار طلا و ارز |    توئیت |    حمایت از کالای ایرانی |    استانها |    دیگر حوزه ها |    | English  
   
   آخرین مطالب  

  سال نو مبارک


  پرداخت الکترونیکی عوارض آزادراهی (آنی رو) در تاپ فعال شد


  موزه بانک ملی ایران در ایام نوروز تعطیل نیست


  چهار خدمت جدید به قابلیت‌های اپلیکیشن«صاپ» اضافه شد


  مجمع عمومی عادی سالیانه موسسه کوثر به حد نصاب نرسید


  افزایش سرمایه بانک تجارت به تصویب رسید


  تداوم ارائه خدمات ارزی از سوی صرافی های بانکی در ایام عید


  «ربات آلفا» به یاری کارکنان بانک ملی ایران آمد


  ساعت رسمی کشور (یکم فروردین) یک ساعت به جلو کشیده می‌شود


  ساعت کار بانک‌پاسارگاد اعلام شد


  بودجه ۹۸ ابلاغ شد+ متن کامل


  برداشت تا سقف پنج میلیون ریال از خودپردازهای بانک صادرات امکان‌پذیر شد


  اقتصاد سالم زیر چتر ابزارهای مالی اسلامی بازار سرمایه


  قیمت نفت کاهش یافت


  تمهیدات ویژه بانک مسکن برای تسهیلات دهی


  بانک کشاورزی و استانداری بوشهر تفاهم نامه امضاء کردند


  حمایت بانک ملی ایران از بازار کالای داخلی


  عوارض ۴ آزادراه الکترونیکی شد


  بانک مرکزی بر روند بازار مسلط است


  شستا به سامانه معاملات سازمان بازرسی کل کشور پیوست


- اندازه متن: + -  کد خبر: 75633صفحه نخست » بانکشنبه، 8 دی 1397 - 10:20
قائم مقام بیمه مرکزی :
قوانین پشت سر کسب و کارهای نوین حرکت می‌کنند
قوانین پشت سر کسب و کارهای نوین حرکت می‌کننداخبار پولی مالی- سیستم سنهاب توانسته است غالب فرآیندهای نظارتی، صدور صورتحسابهای اتکائی و بسیاری دیگر از فعالیتهای بیمه مرکزی را از حالت فیزیکی به حالت الکترونیکی تبدیل کند و سرعت و دقت و دامنه دسترسی به اطلاعات صنعت بیمه را به طرز معنی‌داری افزایش دهد.
  

به گزارش اخبار پولی مالی-کسب و کارهای نوپا این روزها سهم قابل توجهی از بازارهای دنیا را تصاحب کرده‌اند و در ایران هم با وجود تمام محدودیت ها و موانع موجود، موج فعالیت این پدیده نوین به حرکت درآمده و در زمینه های مختلف مشغول توسعه است. در زمینه بیمه نیز شاهد فعالیت های استارت آپ ها هستیم. برای پی بردن به چگونگی نحوه فعالیت و همچنین موضوعات مربوط به قوانین و مقررات این حوزه با پرویز خسرو شاهی، قائم مقام بیمه مرکزی به عنوان یکی از عالی ترین مقامات صنعت بیمه به گفت و گو نشستیم که مشروح آن را در ادامه می خوانید:

توسعه فعالیت استارت آپ ها در حوزه بیمه را چگونه ارزیابی می کنید؟

کارکرد فناوری‌های نوین بهبود بخشیدن به سرعت، دقت و کیفیت فعالیت‌ها و کاهش هزینه ها در کسب و کارهای مختلف است. در زمینه بیمه هم با ورود فناوری‌های جدید به عرصه بیمه‌گری سرعت، دقت و کیفیت بیمه‌گری ارتقا یافته و هزینه های آن کاهش می‌یابد که نتیجه نهایی بهبود در کمیت و کیفیت زندگی فردی و اجتماعی است. کانون فعالیت استارت آپ ها نیز فناوری‌های نوین است.

طی سالهای اخیر فعالیت استارت‌ آپ‌ها بخصوص از نوع اگریگیتورها توسعه قابل ملاحظه و سریعی پیدا کرده است و در حال حاضر 12 تجمیع‌گر اینترنتی به فعالیت در زمینه بازاریابی بیمه مشغول هستند. ما توسعه بازاریابی و بطور کلی بیمه‌گری مبتنی بر فناوری‌های نوین را مثبت ارزیابی می‌کنیم و از آن استقبال می‌کنیم. اما این را هم می‌دانیم که نوآوری‌های تکنولوژیک طبعاً سبب تغییر مسیر کسب و کارها می‌شود و آنها را دچار بی‌ثباتی می‌کند. بسیاری از بحران‌های مالی 40 ساله اخیر در دنیا ریشه در ورود فناوری‌های نوین در بخش‌های اقتصادی بخصوص بخش مالی داشته است. بنابراین در برخورد با پدیده‌ استارت‌آپ‌ها این چالش را هم باید مد نظر داشت و کمک کرد تا انتقال از کسب و کارهای مبتنی بر فناوری‌های قبلی به کسب و کارهای مبتنی بر فناوری‌های نوین با کمترین هزینه و حداقل بی ثباتی صورت گیرد.

رویکرد بیمه مرکزی در برابر کسب وکارهای نوین چیست؟

بیمه مرکزی ضمن تشویق و همراهی با توسعه استارت‌آپ‌ها در صنعت بیمه به دقت فعالیت آنها را تحت نظر دارد تا هم مانع ایجاد بی‌ثباتی مالی و کژمنشی در بازار بیمه شود و هم اینکه دوره گذار از وضع قبلی به وضع جدید با کمترین مشکل طی شود. ضمن آنکه با شناخت ابعاد مختلف کارکرد این نوع از کسب و کارها در عمل، مقررات نظارتی ضروری و مناسب در این زمینه تدوین و تصویب گردد. در بقیه کشورها هم در مواجهه با کسب و کارها و کلا پدیده‌های اقتصادی نوین، معمولا قوانین و مقررات در پی وقوع آن تحولات و بروز و ظهور آنها در مقیاس‌های تجاری تدوین و اجرا می‌شود. چرا که نخست باید عینیت و واقعیت عملکردی آن کسب و کارها را در دنیای بیرونی مشاهده کرد و سپس در صورت وجود توجیه اقتصادی و اجتماعی برای سیاستگذاری و اعمال مقررات نظارتی در این زمینه اقدام کرد.  

خصلت نوآوری این است که به خاطر معرفی فناوری‌های جدید، نیروی بزرگی برای تغییر وضعیت جاری کسب و کارهای مربوط ایجاد می‌کند و به همین دلیل سبب بروز برخی بی‌ثباتی‌ها و بحران‌ها می‌شود که ناشی از سرعت تحولات مربوط به فناوری‌ها، فقدان مهارت استفاده از فناوری‌های جدید و مقاومت ساختارهای جاری در برابر تغییر است. بنابراین بسیاری از شیفت‌های تکنولوژیک در کسب و کارها با چالش همراه است.

یکی از تبعات این ورود فناوری‌های نوین به عرضه فعالیت اقتصادی، ضرورت اصلاح مقررات و سیاستگذاری‌هاست. به همین دلیل در حال حاضر بیمه مرکزی بیشتر روی اطلاع‌رسانی تمرکز دارد تا آگاهی‌های کافی به مردم در مورد نحوه عملکرد استارت‌آپ‌ها بدهد و ضوابطی هم در این زمینه به شرکت های بیمه و نمایندگان آن ها ابلاغ کرده تا از وقوع برخی کژمنشی‌های احتمالی در بازاریابی اینترنتی ممانعت کند. همچنین پژوهشکده بیمه نیز در این زمینه مطالعه‌ای انجام داده و به درخواست بیمه مرکزی کارگروهی تشکیل داده تا روندها، چالش‌ها و آسیب‌های گسترش نفوذ فناوری‌های نوین در صنعت بیمه را شناسایی و پیشنهادات خود اعم از مقررات و غیر از آن را به بیمه مرکزی ارائه کند. با این وجود  باید اجازه دهیم فعالیت کسب و کارهای نوین توسعه پیدا کرده و ابعاد مختلف آن تدریجاً مشخص شود و پس از آن با توجه به فواید و مضرات آن در مورد مجوز دادن و تدوین سایر مقررات مقتضی در این زمینه تصمیم گیری شود. در هر صورت طبعاً اگر بیمه مرکزی در فعالیت این کسب و کارها مواردی از کژمنشی با اهمیت مشاهده کند با آن برخورد می‌کند، هر چند فعالیت کسب و کارهای نوین بیمه آنقدر گسترده و وسیع نبوده که چنین مواردی در کار آنها مشاهده شود.

در حال حاضر تنها نگرانی که در مورد فعالیت استارت آپ ها وجود دارد از طرف شرکت های بیمه و سیستم فروش است که این تصور وجود دارد که کسب و کارهای نوین جای آنها را خواهند گرفت. هر چند ممکن است این نگرانی در ظاهر بجا باشد و از جهتی هم اجتناب‌ناپذیر است ولی تجریه سایر کشورها که زودتر از ما این پدیده را تجربه کرده‌اند نشان می‌دهد که علی‌رغم توسعه استارت‌آپ‌ها شبکه‌های سنتی همچنان بر بازار بیمه مسلط هستند. به هر حال بیمه مرکزی مجبور است هم دغدغه ساختارهای موجود را در نظر بگیرد و هم منافع بیمه‌شده‌ها و هم رشد و توسعه و نوسازی حرفه بیمه‌گری را مد نظر داشته باشد.  

بحث بعدی مربوط به سیستم سنهاب است؛در زمینه نظارتی عملکرد این سیستم را چگونه می بینید؟

سیستم سنهاب توانسته است غالب فرآیندهای نظارتی، صدور صورتحسابهای اتکائی و بسیاری دیگر از  فعالیتهای بیمه مرکزی را از حالت فیزیکی به حالت الکترونیکی تبدیل کند و سرعت و دقت و دامنه دسترسی به اطلاعات صنعت بیمه را به طرز معنی‌داری افزایش دهد. اما تا رسیدن به وضع مطلوب فاصله زیادی داریم. سنهاب از سه جنبه قابل بررسی است. یک جنبه بحث نرم افزاری است. بحث دوم موضوع نوع و کیفیت داده‌های سنهاب و بحث سوم پردازش داده‌های سنهاب و تبدیل آن به اطلاعات و در نهایت دانش بیمه‌ای است. در ارتباط با مبحث نرم‌افزاری مشکل جدی وجود ندارد و سیستم بخوبی توسعه پیدا کرده است. اما درباره نوع و  کیفیت داده‌های موجود در سنهاب هنوز به وضعیت مطلوب نرسیده‌ایم و کارهای زیادی مانده که باید انجام شود. به همین دلیل در زمینه تبدیل داده‌ها به اطلاعات و دانش بیمه‌ای هم هنوز در وضع قابل قبولی نیستیم. کنترل کامل تقلب‌های بیمه‌ای هنوز عملیاتی نشده است. درباره ثبت پرونده‌های خسارت نقص داریم. هنوز امکان اعطای کد یکتا به رشته‌های بیمه‌ای بجز رشته شخص ثالث فراهم نشده است. استانداردسازی رشته های بیمه که یکی از الزامات ارتقای سنهاب است هنوز نهایی نشده است. البته باید عرض کنم که استانداردسازی رشته‌های بیمه‌ای انجام شده و پس از تطبیق آن با آیین‌نامه‌های مختلف شورایعالی بیمه و اصلاح آنها به شرکتهای بیمه ابلاغ خواهد شد.

وظیفه ی کمیته صیانت در بیمه مرکزی چیست و عملکرد مدیران بیمه چگونه از سوی بیمه مرکزی مورد ارزیابی و بررسی قرار می گیرد؟

وظیفه کمیته صیانت از شرکتهای بیمه، بررسی وضعیت مالی، فنی و مدیریت کلان شرکت‌های بیمه و ارائه مشورت به بخش نظارت بیمه مرکزی است تا آن بخش، اثربخشی اقدامات خود در زمینه کمک به شرکت‌های بیمه در جهت رفع چالش‌های مربوط را ارتقا بخشد.

برای بررسی عملکرد مدیران صنعت بیمه کمیته ای در بیمه مرکزی تشکیل شده است که در آن عملکرد کلیه مدیران صنعت بیمه در زمینه رعابت مقررات مورد بررسی قرار می‌گیرد و بر این اساس برای همه آنها یک پرونده نظارتی تشکیل داده شده است. این کمیته با بررسی نحوه رعایت مقررات صنعت بیمه از سوی مدیران، در پرونده نظارتی آنها نمره مثبت برای عملکردهای مثبت و نمره منفی برای عملکردهای مغایر با مقررات ثبت نموده و آن نمره را از طریق مدیریتهای ذیربط بیمه مرکزی به خود آنها کتباً اعلام می‌کند. اگر جمع امتیازات منفی و مثبت یک شخص، به مقدار منفی بالاتر از یک سطح معین برسد، بررسی سلب صلاحیت او در دستور کار قرار می‌گیرد یا اینکه در صورت معرفی برای تصدی سمت مدیرتهای کلیدی موسسات بیمه صلاحیت انها مورد تأیید قرار نمی‌گیرد. در واقع بیمه مرکزی بدین ترتیب مدیران کلیدی صنعت بیمه را رتبه‌بندی می‌کند.

بر این اساس در مورد شرکت هایی که مدت ها مدیرعامل نداشتند، از آن جایی که تعیین و معرفی مدیر عامل به بیمه مرکزی وظیفه هیات مدیره است به اعضای هیات مدیره آن شرکتها اخطار داده شده و در پرونده نظارتی آنان نمره منفی ثبت شده است.

منبع: شماره 13 مجله اخبار مالی

   
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
©اخبار پولی مالی 1389
پشتیبانی توسط: خبرافزار