ارسال مطلب |    جستجوی پیشرفته |    پیوندها |    درباره ما |    نقشه سایت |    تماس با ما |    دوشنبه، 25 شهریور 1398 - 16:28  

مطالعات بین المللی نشان از ارتباط مثبت ثروت خانوار و سطح سواد مالی دارد - اخبار پولی مالی

 صفحه اول |    بانک |    بورس |    بیمه |    مالی تک |    اخبار طلا و ارز |    توئیت |    صنعت و انرژی |    استانها |    دیگر حوزه ها |    | English  
   
   آخرین مطالب  

  بیمه‌ کوثر در بین 40 شرکت برتر کشور


  سندیکا بیمه گران ایران می‌بایست به یک نهاد دیجیتال تبدیل شود


  قیمت سکه به ۴ میلیون و ۲۵ هزار تومان رسید


  قیمت دلار به ۱۱۳۵۰ تومان رسید


  رشد ۳۵۰۰ واحدی شاخص بورس


  کاهش تعداد شعب بانکها، الزامات و بایدها


  محمد کریمی دبیرکل سندیکای بیمه‌گران ایران شد


  نسخه وب همراه بانک پارسیان راه اندازی شد


  بهره‌مندی مشتریان برتر بانک سامان از خدمات دفاتر کار بین‌المللی


  شش هزار نفر را به جمع فعالان بازار سرمایه اضافه شدند


  جشنواره «ارمغان مهر نوین» را راهی بازار شد


  رئیس جدید سازمان خصوصی سازی منصوب شد


  پرداخت ۲۱۸۸.۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش‌های اقتصادی


  دارندگان بیمه بدنه برای خرید الحاقیه، اقدام کنند


  برگزاری نمایشگاه کتاب و نوشت افزار در بانک کشاورزی


  طلای جهانی یک درصد گران شد


  حل و فصل بدهی تامین اجتماعی به وزارت بهداشت تا پایان شهریور


  روند کاهشی نرخ رسمی یورو و پوند


  بانک قرض‌الحسنه مهر ایران با محدودیت منابع مواجه است


  افزایش سهم بازار بانک ایران زمین با همراهی کارکنان


- اندازه متن: + -  کد خبر: 76573صفحه نخست » اخبارسه شنبه، 7 اسفند 1397 - 12:30
مدیرعامل بورس تهران :
مطالعات بین المللی نشان از ارتباط مثبت ثروت خانوار و سطح سواد مالی دارد
مطالعات بین المللی نشان از ارتباط مثبت ثروت خانوار و سطح سواد مالی داردتوسعه فرهنگ سرمایه گذاری و افزایش دانش مالی عموم جامعه یکی از اهداف اصلی بورس تهران به شمار می رود و در راه تحقق آن از تمام پارامترهای آموزشی بهره می برد.
  

به گزارش اخبار پولی مالی- علی صحرائی، مدیرعامل بورس تهران در کنگره آسیب شناسی آموزشی در نظام پولی و مالی کشور سخنرانی می کرد سواد مالی را توانایی بهره‌برداری از دانش و مهارت‌ها برای مدیریت مؤثر منابع مالی برای رفاه مالی در طول عمر" دانست و به تجارب سایر کشور ها جهت افزایش دانش مالی  اشاره کرد و گفت: مؤسسه استاندارد و پورز در سال 2014 سطح سواد مالی بیش از 140 کشور را مورد بررسی قرار داد. در این بررسی 150000 نفر به صورت تصادفی انتخاب و با آنها مصاحبه شد. در این تحقیق 5 سؤال از افراد پرسیده شد و در صورتی که فردی دست‌کم به 3 پرسش پاسخ می‌داد، دارای سواد مالی ارزیابی می‌شد. این پرسش‌ها در زمینه توزیع ریسک، تورم، نرخ بهره و بهره مرکب بودند.

وی در ادامه به بررسی اقدامات برخی کشورها برای افزایش سطح سواد مالی پرداخت و نکاتی در ارتباط با فرآیندهای آموزش سواد مالی در دیگر کشورها را اینگونه بیان کرد: آموزش مالی در سطح ملی و توسط دولت و نهادهای ملی تعریف و اجرا می‌شود. آموزش مالی تنها منحصر به بازار سرمایه نیست و اصولاً از مبانی مدیریت پول شامل چگونگی مصرف، پس‌انداز و برنامه‌ریزی هزینه و درآمد تا مسائل پیچیده‌تر سرمایه‌گذاری را در برمی‌گیرد. در بسیاری از کشورها برای آموزش مالی قوانین خاصی وضع شده و مطابق با آن نهادهایی در سطح ملی تأسیس شده‌اند و بودجه آموزش مالی معمولاً از سوی دولت تأمین می‌شود و مبالغ درخور قابل ملاحظه‌ای را شامل می‌شود. بسیاری از دانشگاه‌ها در فرآیند آموزش مالی نقش فعال و مؤثر دارند و سطح سواد مالی در سطح ملی به طور پیوسته مورد سنجش و ارزیابی قرار می‌گیرد.

مدیرعامل بورس تهران به اقدامات بورس اوراق بهادار تهران در راستای افزایش سواد مالی اشاره و تصریح کرد: برگزاری دوره‌های فرهنگ سازی و آموزشی بورس به صورت دوره‌ای و مستمر در تهران و شهرستان‌ها، در محل بورس و یا در سازمان‌ها و شرکت‌های متقاضی از الویت های بورس تهران است. در این راستا بورس تهران اقدام به برگزاری دوره‌های تخصصی برای ارتقای سواد مالی کارگزاران، ناشران بورسی و فعالان بازار سرمایه،  تهیه بروشورهای آموزشی،  تدوین کتاب‌ها و کتابچه‌های آموزشی، تدوین کتاب‌های ویژه کودک و نوجوان، بازدیدهای گروهی (دانش‌آموزان، دانشجویان و ...) همراه با کارگاه آموزشی و برنامه ریزی برای بازدید از تالار معاملات کرده است.

وی افزود: در ضمن برگزاری همایش‌های تخصصی برای فعالان بازار سرمایه، برگزاری سمینارهای منطقه‌ای در شهرستان‌ها، همکاری در طراحی دوره کاردانی و کارشناسی ناپیوسته رشته بورس در دانشگاه علمی کاربردی و رشته بورس در هنرستان، طراحی استانداردهای آموزشی مرتبط با بازار سرمایه در سازمان فنی و حرفه‌ای، راه‌اندازی سایت آموزش بورس اوراق بهادار تهران، حمایت و راهبری پایان‌نامه‌ها و طرح‌های پژوهشی، همکاری در برگزاری نمایشگاه‌های بورس، بانک و بیمه و همچنین برگزاری دوره های آموزشی متعدد و متنوع در نمایشگاه، همکاری در برگزاری لیگ ستارگان بورس و انتشار ماهنامه بورس از دیگر اقدامات متنوع بورس تهران می توان برشمرد.

صحرائی در ادامه به خلاصه عملکرد آموزشی بورس اوراق بهادار تهران در سال 97 اشاره کرد و افزود: توسعه فرهنگ سرمایه گذاری و افزایش دانش مالی عموم جامعه همواره از اهداف اصلی بورس تهران بوده است. براین اساس بورس تهران اقدام به برگزاری 1049 نفر ساعت دوره‌های عمومی و فرهنگ‌سازی در تهران  و7209 نفر ساعت دوره‌های تخصصی برای فعالان بازارسرمایه در تهران  کرده است. همچنیین  141424 نفر ساعت دوره‌های برگزارشده درتالارهای مناطق است  و 680 نفر ساعت دوره‌های تخصصی برای ناشران بورسی برگزار کرده است.

مدیرعامل بورس تهران به بروشورهای آموزشی تهیه شده اشاره کرد و گفت:  بورس تهران برشورهای آموزشی را  در زمینه های ابزارهای مورد معامله،  انتخاب سهام برای سرمایه‌گذاری، ساختار قانونی بازار اوراق بهادار، معاملات اوراق بهادار در بورس تهران، راهنمای سرمایه‌گذاران جهت طرح شکایت، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، صندوق‌های قابل معامله در بورس، معاملات برخط، قرارداد آتی سهام، روش‌های تامین مالی از طریق بورس اوراق بهادار، و .. تهیه و چاپ کرده است.

وی در پایان به موضوعات  کتاب‌های چاپ شده توسط بورس تهران اشاره کرد و افزود: کتاب و کتابچه‌هایی با موضوعات مقررات معاملاتی در بورس اوراق بهادار تهران، تامین مالی از طریق اوراق بهادار، راهنمای پذیرش در بورس اوراق بهادار تهران، قرارداد آتی سهام، قرارداد آتی سبد سهام (با کارکرد آتی شاخص) جزوه آموزشی، مجموعه کتاب‌های نگین و بورس، مجموعه سه جلدی کودک و بورس، قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران و قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید،  آشنایی با قرارداد اختیار معامله و... تدوین و چاپ شده است.

شایان ذکر است "کنگره آسیب شناسی آموزش در نظام مالی پولی و مالی کشور" امروز یکشنبه مورخ 5 اسفند ماه، با همکاری بورس اوراق بهادار تهران و نهادهای معتبر علمی و پژوهشی کشور و با حضور علی صحرائی، حسن قالیباف اصل،  راعی،  اسلامی بیدگلی و مرتضی کوشکی در دانشگاه الزهراء (س) برگزار شد.

   
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
©اخبار پولی مالی 1389
پشتیبانی توسط: خبرافزار