ارسال مطلب |    جستجوی پیشرفته |    پیوندها |    درباره ما |    نقشه سایت |    تماس با ما |    جمعه، 2 فروردین 1398 - 09:49  

83.5 درصد هدف 11 ماهه مالیاتی محقق شد - اخبار پولی مالی

 صفحه اول |    بانک |    بورس |    بیمه |    مالی تک |    اخبار طلا و ارز |    توئیت |    حمایت از کالای ایرانی |    استانها |    دیگر حوزه ها |    | English  
   
   آخرین مطالب  

  پرداخت الکترونیکی عوارض آزادراهی (آنی رو) در تاپ فعال شد


  موزه بانک ملی ایران در ایام نوروز تعطیل نیست


  چهار خدمت جدید به قابلیت‌های اپلیکیشن«صاپ» اضافه شد


  مجمع عمومی عادی سالیانه موسسه کوثر به حد نصاب نرسید


  افزایش سرمایه بانک تجارت به تصویب رسید


  تداوم ارائه خدمات ارزی از سوی صرافی های بانکی در ایام عید


  «ربات آلفا» به یاری کارکنان بانک ملی ایران آمد


  ساعت رسمی کشور (یکم فروردین) یک ساعت به جلو کشیده می‌شود


  ساعت کار بانک‌پاسارگاد اعلام شد


  بودجه ۹۸ ابلاغ شد+ متن کامل


  برداشت تا سقف پنج میلیون ریال از خودپردازهای بانک صادرات امکان‌پذیر شد


  اقتصاد سالم زیر چتر ابزارهای مالی اسلامی بازار سرمایه


  قیمت نفت کاهش یافت


  تمهیدات ویژه بانک مسکن برای تسهیلات دهی


  بانک کشاورزی و استانداری بوشهر تفاهم نامه امضاء کردند


  حمایت بانک ملی ایران از بازار کالای داخلی


  عوارض ۴ آزادراه الکترونیکی شد


  بانک مرکزی بر روند بازار مسلط است


  شستا به سامانه معاملات سازمان بازرسی کل کشور پیوست


  صورت های مالی موسسه ملل تصویب شد


- اندازه متن: + -  کد خبر: 76590صفحه نخست » خبر اولسه شنبه، 7 اسفند 1397 - 15:18
سرپرست سازمان امور مالیاتی:
83.5 درصد هدف 11 ماهه مالیاتی محقق شد
83.5 درصد هدف 11 ماهه مالیاتی محقق شداخبار پولی مالی- براساس بودجه 113 هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی پیش بینی شده بود که در 11 ماهه امسال، 86 هزار میلیارد تومان توسط سازمان مالیاتی وصول و به خزانه واریز شد که تحقق 83.5 درصدی را نشان می دهد.
  

به گزارش اخبار پولی مالی- محمد قاسم پناهی،سرپرست سازمان امور مالیاتی در حاشیه دوازدهمین همایش سیاست های مالی و مالیاتی که در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، گفت: تلاش می شود با قوی سازی پایگاه داده های مالیاتی، فرار مالیاتی کوچک تر و مالیات بیشتری دریافت شود، درعین حال دستگاه های دیگر نیز باید کمک کنند و اطلاعات لازم را در اختیار این سازمان قرار دهند. 

وی افزود:براساس اعلام مسئولان، فرارهای مالیاتی سالیانه حداکثر 30 هزار میلیارد تومان در اقتصاد کشور پیش بینی شده و یک بخش از آن به دلیل نبود شفافیت در اقتصاد کشور است . 

سرپرست سازمان امور مالیاتی گفت: برنامه این سازمان، تکمیل پایگاه های اطلاعاتی است که از طریق آن اطلاعات را از مبادی مختلف در اختیار می گیرند و پس از شناسایی، برگه های مالیاتی صادر می شود. 

پناهی درباره اخذ مالیات براساس رصد تراکنش های بانکی نیز گفت: رصد تراکنش های بانکی یکی از داده های سازمان مالیاتی است، اما این تراکنش های بانکی ابعاد مختلفی دارد. 

وی اضافه کرد: هر پولی که وارد حساب می شود فعالیت اقتصادی نیست و پس از ترخیص موارد مختلف، چنانچه به این نتجیه رسیدیم که این تراکنش در نتیجه فعالیت اقتصادی باشد، متناسب با آن فعالیت، مطالبه مالیاتی به عمل خواهد آمد. 

این مقام مسئول درباره دلیل 10 برابر شدن مالیات احتسابی بانک‌ها، گفت: بانک ها به موجب ماده 16 و 17 قانون رفع موانع تولید تکلیفی دارند که چنانچه آن را رعایت نکنند، مشمول اخذ مالیات بیشتر می شوند و یکی از آنها واگذاری دارایی های مازاد است و اینکه گفته می شود برگه های مالیاتی صادر شده بانک ها برای سال مالی 1396 چندین برابر سال های گذشته است، براساس قانون انجام می شود و ربطی به درآمدهای بانکی ندارد. 

وی درباره سرانجام بسته معافیت مالیاتی اظهارداشت: بسته معافیت مالیاتی، مالیات بر جمع درآمد، مالیات بر عایدی و مباحثی از این دست در حال بررسی است. بر اساس برنامه ریزی های انجام شده در سال آینده این مسائل به صورت جدی دنبال خواهد شد.

پناهی پیرامون سامانه املاک و اسکان و اخذ مالیات از خانه های خالی گفت: سامانه املاک و اسکان به موجب تبصره ماده 169 مکرر قانون تکلیف وزارت راه و شهرسازی است و آنها پیگیر این موضوع شده اند و تکلیف سازمان امور مالیاتی نیست، اما برای همکاری آمادگی وجود دارد. 

وی تاکید کرد: این سامانه باید تشکیل شود تا خانه های خالی را شناسایی و سپس اطلاعات را در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور قرار دهد. 

سرپرست سازمان امور مالیاتی درباره لغو معافیت مالیاتی آستان قدس رضوی و نهادهای انقلابی، گفت:براساس قوانین فعلی از فعالیت های اقتصادی شرکت های مربوط به نهادهای انقلابی مالیات اخذ می شود و این مالیات به حساب خزانه واریز خواهد شد.

وی افزود: نحوه توزیع یا بازگشت مالیات اخذ شده، در اختیار خزانه داری کل کشور است و امروز به جز معدودی از بخش ها از جمله فعالیت نظامی، بقیه نهادها مالیات پرداخت می کنند.

پناهی تصریح کرد: مالیات جداگانه به اسم آستان قدس رضوی وجود ندارد، بلکه از شرکت های زیرمجموعه آستان قدس مالیات اخذ می شود.

پناهی گفت: اهمیت مالیات و نظام مالیاتی بر کسی پوشیده نیست و در واقع مهمترین منبع تامین درآمد دولت است و ابزار ارزشمندی در دست سیاستگذاران برای کنترل و هدایت تخصیص منابع بین بخش های مختلف اقتصاد از طریق تغییر انگیزه های بازیگران در عرصه اقتصادی است. 

وی اظهارداشت: نسبت مالیات به بودجه در سال 1396 به حدود 9 درصد رسید که حاصل این شاخص متاثر از عملکرد سازمان امور مالیاتی، قوانین و مقررات و تحت تاثیر عملکرد ساختار کلان اقتصادی، تولید ملی و توزیع آن است در حالیکه براساس برنامه ششم توسعه این نسبت باید به 10 درصد می رسید. 

سرپرست سازمان امور مالیاتی افزود: براساس برنامه ششم توسعه، پیش بینی شده که درآمدهای مالیاتی در دوره 1396 تا 1400 به طور متوسط 25.5 درصد رشد داشته باشد. 

پناهی بیان کرد: سال گذشته 96 هزار و 300 میلیارد تومان درآمد مالیاتی وصول شد که 58 درصد آن مالیات‌های مستقیم و 42 درصد مالیات کالا و خدمات بود.

وی در ادامه آماری از درآمدهای مالیاتی در طی سال های گذشته بیان کرد و گفت: سال های 96- 1390 درآمد‌های مالیاتی بطور متوسط 23 درصد رشد داشته که سهم مالیات‌های مستقیم 17 درصد و مالیات کالا و خدمات 37 درصد افزایش یافته است که با توجه به این شرایط تحقق هدف برنامه ششم توسعه دور از انتظار نیست. 

سرپرست سازمان امورمالیاتی گفت: خلاء‌های قانونی برای بهبود و درآمد‌های مالیاتی وجود دارد و موضوع هایی همچون دامنه معافیت‌ها و تکمیل پایگاه اطلاعات مودیان و ساختار مالیاتی کشور، موجب شده در برخی موارد به هدف تعیین شده دست نیابیم. 

وی درباره سیاست های راهبردی این سازمان گفت: جلب مشارکت مودیان برای پرداخت داوطلبانه، یکی از سیاست های راهبردی سازمان مالیاتی است و براین اساس تسهیل فرآیند‌های مالیاتی و قرار دادن امور در بستر‌های الکترونیکی در دستور کار قرار گرفته است. 

پناهی تاکید کرد: تلاش می شود برون سپاری مالیات نقل و انتقال‌ها را در آینده به عنوان برنامه های خود داشته باشیم که مودیان به نظام مالیاتی مراجعه نکنند و پس از ثبت سیستمی برای نقل و انتقال مالیات پرداخت کنند و گواهی صادر شود. 

وی اظهارداشت:شرایط تحریم موجود اهمیت کسب درآمدهای مالیاتی را مضاعف ساخته و برای این منظور با جلوگیری از فرار مالیاتی، شناسایی پایه های مالیاتی جدید همچون مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر مجموع درآمد افراد از ضروریاتی است که باید با پیگیری عملیاتی شود.

گفتنی است: دوازدهمین همایش سیاست های مالی و مالیاتی امروز (سه شنبه) با مشارکت سازمان امور مالیاتی کشور در سالن همایش های دانشگاه شهید بهشتی برپا شده است. 

   
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
©اخبار پولی مالی 1389
پشتیبانی توسط: خبرافزار