ارسال مطلب |    جستجوی پیشرفته |    پیوندها |    درباره ما |    نقشه سایت |    تماس با ما |    جمعه، 24 آبان 1398 - 19:25  

یک گام دیگر برای مدیریت بازار بین المللی زعفران - اخبار پولی مالی

 صفحه اول |    بانک |    بورس |    بیمه |    مالی تک |    اخبار طلا و ارز |    توئیت |    صنعت و انرژی |    استانها |    دیگر حوزه ها |    | English  
   
   آخرین مطالب  

  قیمت سکه به ۴ میلیون و ۲۵ هزار تومان رسید


  گسترش همکاری بیمه آسیا و بانک تجارت


  بیمه سینا افزایش سرمایه می دهد


  قیمت طلا اندکی تغییر کرد


  چین ارز دیجیتال خود را عرضه می‌کند


  قطار گردشگری کویر راه‌اندازی شد


  شفافیت و صحت اطلاعات رسالت سازمان بورس


  افزایش سهم بازار ایران کیش دردرآمدهای غیرکارتی


  طرح جامع بانکداری اسلامی نیاز به اصلاح دارد


  کاهش نرخ رسمی یورو و پوند


  کلیات طرح گواهی اعتبار مولد «گام» تایید شد


  «آسماری» زنگ بیمه را در کیش نواخت


  عرضه فولاد، آلومینیوم، روی، سرب، مس و طلا در بورس کالا


  قیمت سکه به ۳ میلیون و ۹۹۵ هزارتومان رسید


  اساسنامه بیمه نوین طبق الزامات قانونی جدید تغییر یافت


  صندوق اجاره ای شعبه شهران بانک دی افتتاح شد


  فروش ۳۰.۰۰۰ میلیارد ریال گواهی سپرده در بانک ملت


  اعطای تسهیلات ویژه به اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه ها


  ایجاد ۱۰ هزار فرصت شغلی برای جوانان


  نسخه همراه بانک سینا به روز شد


- اندازه متن: + -  کد خبر: 76650صفحه نخست » خبر اولیکشنبه، 12 اسفند 1397 - 15:08
با فعال شدن آپشن معاملات در بورس کالا ممکن شد
یک گام دیگر برای مدیریت بازار بین المللی زعفران
یک گام دیگر برای مدیریت بازار بین المللی زعفران اخبار پولی مالی- آپشن زعفران مبنایی برای بیمه قیمت زعفران در آینده است که این مزیت بزرگ برای کشاورزان از جذابیت بالایی برخوردار خواهد بود.
  

به گزارش اخبار پولی مالی، صبح روز یکشنبه 12 اسفند 97 «آیین راه اندازی معاملات قراردادهای اختیارمعامله زعفران در بورس کالا» برگزار شد. در این مراسم حسن امیری، معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید بر اینکه امروز شاهد راه اندازی یکی از مهمترین ابزارهای بازار سرمایه هستیم، گفت: به رغم آنکه ما تولید کننده اصلی زعفران در دنیا هستیم اما نتوانستیم از منافع این محصول مهم‌ کشاورزی به درستی بهره ببریم.

 وی با بیان اینکه معاملات این محصول هم در بازار فیزیکی و هم در گواهی سپرده کالایی موفق بود، ادامه داد: از ابتدای امسال در بازار فیزیکی 66 تن و در گواهی سپرده کالایی 27 تن زعفران داد و ستد شد که این‌ میزان قابل توجه است.

امیری افزود: این روند معاملاتی بخشی از دغدغه کشاورزان در حوزه فروش محصول با قیمت های ارزان به واسطه ها را برطرف کرد.

معاون نظارت بر بورس ها و ‌ناشران سازمان بورس ضمن بیان اینکه موفقیت ابزارها وابسته به آموزش و فرهنگ سازی است و بخشی از این فرآیند بر دوش رسانه ها است، گفت: رسانه ها می توانند با انعکاس اشکالات و همچنین معرفی ابزارها به اصلاح ساختار ها کمک کنند.

وی به دو ویژگی قرارداد اختیار معامله اشاره کرد و گفت: آپشن به نسبت قراردادهای آتی، ریسک کمتری دارد و از طرف دیگر به سرمایه در گردش پایین تری نیاز دارد. همچنین این قرارداد مبنایی برای بیمه قیمت زعفران در آینده است که این مزیت بزرگ برای کشاورزان از جذابیت بالایی برخوردار خواهد بود.

امیری اظهار داشت: بورس کالا عملکرد بسیار مناسبی در حوزه ابزارسازی بخش کشاورزی داشته و سازمان بورس و اوراق بهادار نیز زمینه ایجاد ابزارهای مالی جدید از جمله صندوق های کالایی محصولات کشاورزی در بورس کالا را فراهم کرده است.

وی با اشاره به اینکه توسعه بازارها همواره در دستور کار سازمان بورس است، گفت: وجود ابزارها به نقدشوندگی بازار سرمایه کشور کمک می کند. امیدواریم بورس کالا نیز در مسیر ابزار سازی به صورت مستمر پیش رود و یکی از حوزه هایی که اکنون نیز درحال پیگیری است موضوع صندوق های کالاهای کشاورزی است و می تواند در توسعه بازار موثر باشد.

معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار در پایان عنوان کرد: امیدواریم که با رونق معاملات محصولات کشاورزی از جمله زعفران در بورس کالای ایران، تعاونی ها و نهادهای مرتبط با بخش کشاورزی با ورود به بورس کالا از تامین مالی های سنتی و مبادلات ناکارآمد فاصله بگیرند

حامد سلطانی نژاد،مدیرعامل بورس کالای ایران در نشست مطبوعاتی که به مناسبت راه اندازی قرارداد اختیار معامله زعفران در بورس کالا برگزار شد، در جمع خبرنگاران گفت: بورس کالای ایران با ارزش معاملات 1524هزار میلیارد ریالی طی 10 ماهه سال جاری، سهم 41 درصدی را از کل ارزش معاملات بازار سرمایه به خود اختصاص داده و جایگاه نخست را در میان سایر بورس های فعال در کشور کسب کرده است.

وی در ادامه به ارزش کل معاملات بورس کالا از سال 1386 تا پایان بهمن ماه 1397 اشاره کرد و گفت: طی دوره 11 ماهه سال جاری ارزش معاملات بورس کالای ایران از 1657 هزار میلیارد ریال عبور کرد تا رکورد جدیدی در ارزش معاملات بورس کالا از زمان راه اندازی تاکنون به ثبت برسد که از این رقم، ارزش معاملات بازار فیزیکی به 773 هزار میلیارد ریال رسیده و ارزش معاملات اوراق بهادار مبتنی بر کالا نیز به بیش از 884 هزار میلیارد ریال افزایش یافته است.

سلطانی نژاد آمار 11 ماهه سال جاری را با دوره مشابه سال گذشته مورد مقایسه قرار داد و گفت: بررسی آمار معاملات بورس کالا در بازارهای مختلف طی دوره 11 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال 1396 نشان می دهد که ارزش کل معاملات از حدود 1035 هزار میلیارد ریال در سال 96 به 1657 هزار میلیارد ریال در دوره 11 ماه امسال رسیده و 60 درصد افزایش داشته است. بازار فیزیکی بورس کالا نیز با رشد 73 درصدی در ارزش معاملات خود رو به رو شده  و به رقم 773 هزار و 130 میلیارد ریال افزایش یافته است. در بازار قراردادهای مشتقه بورس کالای ایران نیز در حالی 14 میلیون و 607 هزار قرارداد آتی و آپشن منعقد شده که این تعداد نسبت به دوره مشابه سال قبل از نظر حجم و ارزش معاملات به ترتیب با 283 درصد و 41 درصد رشد رو به رو شده که قراردادهای آتی بیشترین تاثیر را در افزایش حجم و ارزش معاملات داشته است.

سلطانی نژاد به آمار معاملات بازار فیزیکی بورس کالا نیز اشاره کرد و گفت: طی این دوره معاملاتی ارزش معاملات بازار مالی شامل معاملات سلف موازی استاندارد، گواهی سپرده کالایی و صندوق سرمایه گذاری به بیش از 70 هزار و 339 میلیارد ریال رسیده که با رشد 626 درصدی همراه بوده است.

مدیرعامل بورس کالای ایران در بیان سهم گروه های کالایی از ارزش کل معاملات بازار فیزیکی در 11 ماهه ابتدایی امسال عنوان کرد: محصولات صنعتی و معدنی با ارزش معاملات 283 هزار میلیارد ریال سهم 36.6 درصدی را از معاملات بازار فیزیکی به خود اختصاص داده و در جایگاه نخست از نظر ارزش معاملات قرار گرفته است. محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی نیز به ترتیب سهم 34.5 و 25.1 درصدی را کسب کرده اند و تالار محصولات کشاورزی و بازار فرعی نیز در رتبه های بعدی هستند.

به گفته وی، سهم قراردادهای نقدی از ارزش کل معاملات بازار فیزیکی در 11 ماهه ابتدایی سال 1397 با ارزش معاملاتی 477 هزار میلیارد ریال 62 درصد بوده و معاملات سلف با سهم 296 هزار میلیارد ریالی سهم 38 درصدی را از این متغیر کسب کرده است.

سلطانی نژاد همچنین از تامین مالی 295 هزار و 850 میلیارد ریالی گروه های کالایی مختلف از طریق معاملات سلف بازار فیزیکی از ابتدای فروردین ماه تا پایان بهمن ماه سال جاری خبر داد و گفت: گروه محصولات صنعتی و معدنی با تامین مالی بیش از 182 هزار و 719 میلیارد ریالی بیشترین تامین مالی را از این معاملات داشته است.

وی در باره آمار معاملات گواهی سپرده کالایی در سال جاری نیز توضیح داد در بازار گواهی سپرده کالایی بیش از 361 هزار قطعه سکه طلا، بیش از 64 هزار تن ذرت و نزدیک به 26 تن زعفران در قالب اوراق گواهی سپرده کالایی مورد معامله قرار گرفته و ارزش معاملات 11 ماهه این بازار به بیش از 17 هزار و 261 میلیارد ریال رسیده است.

 

رکورد معاملات پتروشیمی شکست

مدیرعامل بورس کالای ایران از ثبت رکورد در حجم و ارزش معاملات سالانه در بازار پتروشیمی طی 11 ماهه امسال خبر داد و گفت: در این دوره در بازار پتروشیمی بورس کالا بیش از 4 میلیون و 232 هزار تن انواع محصول به ارزشی بیش از 266 هزار و 582 میلیارد ریال معامله شده که رکورد جدیدی در حجم و ارزش معاملات سالانه محسوب می شود. ارزش معاملات بازار محصولات فرآورده های نفتی نیز در حالی به رقمی بیش از 193 هزار و 882 میلیارد ریال رسیده تا رکورد جدیدی در ارزش معاملات این بازار به ثبت برسد.

 

بورس کالا شاگرد اول بازار سرمایه

وی در ادامه اقدامات و نتایج راهبردی بورس کالای ایران در سال 1397 را تشریح کرد و در جمع خبرنگاران گفت: از مهم ترین نتایج راهبردی سال 97 می توان به کسب سهم 41 درصدی شرکت بورس کالای ایران از ارزش کل معاملات بازار سرمایه در 10 ماهه ابتدایی سال 1397 و رشد 60 درصدی ارزش کل معاملات بورس کالای ایران در 11 ماهه ابتدایی سال 1397 نسبت به مدت مشابه سال گذشته اشاره کرد.

 

مهم ترین اقدامات در تالار کشاورزی

سلطانی نژاد با اشاره به توسعه گستره جغرافیایی فعالیت بورس کالای ایران در کشور در خصوص اقدامات و نتایج راهبردی تالارهای مختلف این بورس در سال جاری اظهار کرد: از مهمترین اقدامات و نتایج راهبردی در تالار محصولات کشاورزی می توان به مواردی از جمله ایجاد بستر اجرای سیاست خرید توافقی زعفران در بورس کالای ایران، انجام اقدامات لازم در خصوص پذیرش انبارهای جدید و ایجاد نماد معاملاتی برای آنها، معامله 25 تن زعفران در قالب معاملات گواهی سپرده کالایی و 66  تن زعفران در قالب معاملات بازار فیزیکی اشاره کرد.

 

نتایج راهبردی مهم تالار محصولات نفتی و پتروشیمی

مدیرعامل بورس کالای ایران با اشاره به افزایش 15 درصدی مقدار و 92 درصدی ارزش معاملات محصولات پتروشیمی در 11 ماهه ابتدای سال 1397 نسبت به مدت مشابه سال گذشته، در خصوص سایر اقدامات و نتایج راهبردی در تالار محصولات نفتی و پتروشیمی گفت: طی دوره 11 ماهه امسال افزایش 116 درصدی ارزش معاملات فرآورده‌های نفتی در 11 ماهه ابتدای سال 1397 نسبت به مدت مشابه سال گذشته، پیاده‌سازی و استقرار سامانه مدیریت اعضای تعاونی‌ها، مدیریت و تنظیم بازار محصولات پتروشیمی و آزادسازی قیمت محصولات پتروشیمی، صنعتی و نفتی، از مهم ترین اقدامات و نتایج به دست آمده در سال جاری بوده است.

به گفته وی، کنترل کف عرضه و عرضه اولیه محصولات پتروشیمی به صورت روزانه، کنترل اسناد منشاء عرضه‌های قیر و عایق رطوبتی از طریق سامانه ثامن نیز موارد دیگری است که می توان در این رابطه به آنها اشاره کرد.

 

دستاوردهای تالار صنعتی و معدنی در سال 97

سلطانی نژاد افزایش 55 درصدی ارزش معاملات محصولات صنعتی و معدنی در 11 ماهه ابتدای سال 1397 نسبت به مدت مشابه سال گذشته را از مهم ترین نتایج راهبردی تالار صنعتی و معدنی دانست و در بیان سایر موارد گفت: سهم 36 درصدی معاملات محصولات صنعتی و معدنی از کل ارزش معاملات فیزیکی شرکت بورس کالای ایران در 11 ماهه ابتدایی سال 1397 و سهم 65 درصدی معاملات سلف در حوزه محصولات صنعتی و معدنی طی دوره مذکور نیز از دیگر نتایج محقق شده در این تالار بوده است.

 

کارنامه 11 ماهه بازار مالی و مشتقه

مدیرعامل بورس کالای ایران در خصوص بازار مالی و مشتقه نیز اظهار کرد: در بازار مذکور طی دوره 11 ماهه سال جاری شاهد رشد 41 درصدی ارزش معاملات قراردادهای آتی نسبت به مدت مشابه سال گذشته، پذیرش و راه‌اندازی قرارداد آتی زعفران نگین، افزایش 38 برابری مقدار معاملات گواهی سپرده کالایی زعفران نسبت به زمان مشابه سال گذشته و افزایش 41 برابری ارزش معاملات صندوق های کالایی نسبت به زمان مشابه سال گذشته بودیم. افزایش 16 برابری مقدار معاملات گواهی سپرده کالایی سکه طلا نسبت به زمان مشابه سال گذشته، افزایش بیش از 3 برابری ارزش معاملات سلف موازی استاندارد نسبت به زمان مشابه سال گذشته، پیگیری ایجاد زیرساخت توثیق گواهی سپرده کالایی نیز موارد دیگری است که می توان از آنها نام برد.

 

به گفته سلطانی نژاد، در بازار مالی و مشتقه طی سال جاری پذیرش مشخصات قرارداد آتی طلای آب شده و ذرت و همچنین انتشار اوراق سلف موازی استاندارد سیمان شرکت های سیمان خوزستان، شرق و سپاهان، تیرآهن 14 شرکت ذوب آهن اصفهان و شمش فولاد کاوه جنوب کیش، پلی استایرن پتروشیمی انتخاب و مرغ منجمد شرکت و توسعه صنایع بهپرور جمعاً به ارزش 8500 میلیارد ریال از دیگر اقدامات مهم عملیاتی شده در سال جاری بوده است.

سلطانی نژاد در ادامه به راه‌اندازی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلا، برگزاری آزمون‌های احراز صلاحیت متقاضیان کد مشتقه و برگزاری دوره‌های آموزشی برای ذی‌نفعان بورس کالا و آموزش‌های لازم برای اعطای مجوزهای جدید به کارگزاری‌ها و تدوین و ویرایش نهایی کتاب طراحی قانون قبض انبار در بازار مالی و مشتقه بورس کالا اشاره کرد.

به گفته وی، اجرای سیاست قیمت تضمینی محصول ذرت در استان های تعیین شده توسط وزارت جهاد کشاورزی، تدوین و انتشار کتاب بورس‌های کالا و مشتقات در آفریقا و در نهایت تصویب معاملات اختیار معامله زعفران از اقدامات مهم بورس کالا در حوزه بازار مالی و مشتقه بوده است که در این رابطه امروز قراردادهای آپشن زعفران نگین در این بازار راه اندازی شده تا به این ترتیب، زنجیره ابزارهای مالی بورس کالا روی محصول زعفران تکمیل شود.

سلطانی نژاد از همکاری با سایر دستگاه‌ها به منظور برقراری اتصال الکترونیک از جمله وزارت اقتصاد و دارایی، سازمان بورس و اوراق بهادار، قاچاق کالا و ارز، گمرک، ثبت احوال، امور مالیاتی، شرکت سپرده‌گذاری، شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان، وزارت صنعت معدن تجارت، شورای عالی مناطق آزاد، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی و شرکت ملی صنایع پتروشیمی سخن گفت و ارتقای سامانه معاملات آتی به منظور راه‌اندازی معاملات آتی زعفران و پیاده‌سازی سامانه جدید مدیریت انبار گواهی سپرده کالایی را از مهم ترین اقدامات مهم در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات بورس کالا در سال جاری برشمرد.

 

اهم برنامه های بورس کالا در سال 98

سلطانی نژاد رئوس برنامه های سال 1398 شرکت بورس کالای ایران را چنین تشریح کرد: در سال آینده توسعه دارایی‌های پایه بر روی اوراق بهادار مبتنی بر کالای موجود را از طریق راه اندازی صندوق های کالایی محصولات کشاورزی از جمله صندوق زعفران و راه اندازی قراردادهای آتی و اختیار معامله بر روی صندوق های کالایی در برنامه داریم. توسعه اوراق بهادار مبتنی بر کالای جدید از طریق راه اندازی معاملات اوراق خرید دین به عنوان یک ابزار تأمین مالی جدید در بورس کالای ایران و راه اندازی معاملات حق امتیاز از دیگر برنامه های سال 98 است.

به گفته مدیرعامل بورس کالای ایران، توسعه در روش های معاملاتی و تسویه در بازار فیزیکی با فراهم نمودن امکان انجام معاملات تقاضا محور (مبتنی بر مناقصه) و فراهم نمودن امکان انجام تسویه چند مرحله ای در معاملات از جمله برنامه های سال آینده بورس کالا است.

وی در بیان دیگر برنامه های بورس کالا برای سال آینده گفت: توسعه مشارکت با نهادهای پولی و مالی از طریق استفاده بیشتر از ظرفیت بانک های تجاری در حوزه گواهی سپرده کالایی و استفاده از خدمات بازارگردانی نهادهای مالی از جمله شرکت های تأمین سرمایه در جهت تعمیق بازار اوراق بهادار مبتنی بر کالا، پشتیبانی و بهبود کیفیت خدمات ارایه شده به ذی‌نفعان و احصاء و بهبود فرآیندهای شرکت نیز رئوس دیگری است که به عنوان برنامه های سال 98 بورس کالا در نظر گرفته شده است.

سلطانی نژاد در خاتمه سخنان خود از برنامه برای بهبود، ارتقاء و یکپارچه‌سازی سیستم‌ها و سامانه‌ها، توسعه سیستم‌های اطلاعات مدیریت، تقویت و مدیریت برند شرکت و توسعه تعاملات بین الملل در سال آینده سخن گفت.

به گزارش اخبار پولی مالی،

   
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
©اخبار پولی مالی 1389
پشتیبانی توسط: خبرافزار