ارسال مطلب |    جستجوی پیشرفته |    پیوندها |    درباره ما |    نقشه سایت |    تماس با ما |    یکشنبه، 22 تیر 1399 - 13:24  

ورود بیمه ها به بازار سرمایه باعث مدیریت ریسک خواهد شد - اخبار پولی مالی

 صفحه اول |    بانک |    بورس |    بیمه |    مالی تک |    اخبار طلا و ارز |    توئیت |    صنعت و انرژی |    استانها |    دیگر حوزه ها |    | English  
   
   آخرین مطالب  

  افزایش ۰.۱۶۵ درصدی خطای پذیرندگی در سپ


  موزه بانک ملی سه ساله شد


  آغاز جانمایی مشارکت‌کنندگان در بیستمین نمایشگاه صنعت ساختمان


  بهترین کشف قیمت با عرضه فـرآورده های فولادی در بورس کالا


  برگزاری سومین جلسه آسیب شناسی صندوق قرض الحسنه شاهد


  انتشار ۱۰۰۰۰ میلیارد ریال اواق فروش تبعی در بورس تهران


  مشکلات سود ۲۱ درصدی در حسابداری لیزینگ‌ها


  فروش ۶۵.۲ میلیارد ریال سفته و برات در تهران


  تغییرات سهم شرکت‌های پرداختی در مبلغ ابزارهای پذیرش


  عضویت مدیر بانک صنعت ومعدن سمنان در هیات خبرگان بانکی و اقتصادی


  ورود ۴ میلیون کد جدید به بورس از ابتدای امسال


  راه‌اندازی بورس املاک به گرانی مسکن دامن می‌زند


  نرخ رسمی ۴۷ ثابت ماند


  عرضه مس کاتد و سولفورمولیبدن در تالار محصولات صنعتی و معدنی


  طرح ویژه بیمه آرمان برای شناورها


  عرضه سهام شرکت‌های گروه مالی ملت و سرمایه‌گذاری توسعه معین ملت


  تمدید مهلت ویراش مدارک خبرنگاری جهت دریافت طرح ترافیک


  واریز سود سهام بانک کارآفرین از ۱۱ مرداد ماه 99


  قیمت سکه به ۱۰ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان رسید


  قیمت اوراق مسکن باز هم افزایش یافت


- اندازه متن: + -  کد خبر: 77935صفحه نخست » خبر اولیکشنبه، 5 خرداد 1398 - 14:04
مدیر عامل کارگزاری بورس بیمه ایران
ورود بیمه ها به بازار سرمایه باعث مدیریت ریسک خواهد شد
بیمه ایران + بازار سرمایه + اخبار پولی مالی + اخبار بورس + اخبار بیمهاخبار پولی مالی- کار گزاری ها پل ارتباطی بین مردم و بازار سرمایه هستند، چرا که مردم و سرمایه گذاران با تمام ارکان این بازار درارتباط نیستند بنابراین مهم ترین نقش در توسعه اجتماعی بازار سرمایه توسط کارگزاری ها ایفا می شود.
  

به گزارش اخبار پولی مالی-بدون شک دستیابی به رشد بلند مدت و مداوم اقتصادی در هر کشور با تجهیز و تخصیص بهینه منابع سرمایه گذاری در اقتصاد ملی آن کشور امکان پذیر است. تجربه بسیاری از کشورهای صنعتی نشان می دهد که بازارهای مالی خصوصاً بازار سرمایه همپای رشد و توسعه اقتصادی آنها تکامل و گسترش یافته است. به بهانه ورود بیمه ها به بورس پای صحبت های مهدی رباطی، مدیرعامل کارگزاری بورس بیمه ایران نشستیم تا از چند و چون بازار سرمایه ایران و همچنین پیشرفت هایی که این صنعت در دهه اخیر داشته است؛ با خبر شویم که ماحصل آن را در ادامه می خوانیم:


ارزیابی جنابعالی در شرایط فعلی از بازار سرمایه چگونه است؟
بازار سرمایه از کاهش ارزش پول ملی و تورمی که در دو سال گذشته در کشور حاکم بوده تاثیر می پذیرد. در حال حاضر نیز سهام با توجه به فضای داخلی کشور در حال تطبیق ارزش واقعی خود با کاهش ارزش پول ملی و تورم است. افزایش ارزش اسمی سهام باعث شده تا رشد جدی را ظرف مدت 1 ماه گذشته در بازار تجربه کنیم؛ همچنین در حال حاضر بازار سرمایه فضای پر رونقی دارد و پیش بینی می شود تا دو سال آینده بازدهی این بازار نسبت به سایر بازارهای رقیب بیشتر باشد.

استقبال مردم نسبت به گذشته چه تغییری داشته است؟
خلایی که در کشور ما همیشه وجود داشته، این است که فرهنگ سرمایه گذاری در جامعه ما به سمت بازار سرمایه پیش نرفته؛ این امر بدین معنیست که مردم کشور ما به سرمایه گذاری در بازارهای سنتی مانند طلا، ارز و مسکن تمایل بیشتری دارند. اما درسالهای اخیر به علت تغییر نسل و ورود متولدین دهه 70 به بازار کار و جوان تر شدن جامعه، استقبال بیشتری ازورود به بازار سرمایه صورت گرفته است. 
البته همچنان قشر سرمایه دار کشور فرهنگ سرمایه گذاری در بازار سرمایه را نپذیرفته اند؛ اما اقبال عمومی درآحاد جامعه نسبت به سال های گذشته افزایش یافته است. بنا براین پیش بینی می شود با گذشت زمان و با یک عزم ملی و توجه متولیان آموزش و پرورش کشور به بحث ارتقا سواد مالی از دوران کودکی و نوجوانی، بازارسرمایه بیش از گذشته مورد توجه قرار بگیرد. 
با مقایسه ضریب نفوذ بازار سرمایه در ایران و سایر کشورهای دیگر حتی ترکیه، درمی یابیم که میزان نفوذ بازار سرمایه در ایران بسیار پایین تر است. در کشورهای پیشرفته مانند امریکا و انگلیس ضریب نفوذ بازار سرمایه بسیار بالاست حدودا 90 درصد از مردم امریکا به طور فعال سهامدار هستند اما در ایران تنها 5 تا 10 درصد از مردم در بازار سرمایه مشارکت دارند. لذا این نوع از سرمایه گذاری در کشور ما نوپا بوده و بازارآینده سرمایه گذاری در کشور به طور قطع بازار سرمایه خواهد بود.

کار گزاری ها در ترویج بازار سرمایه چه نقشی دارند؟
کار گزاری ها پل ارتباطی بین مردم و بازار سرمایه هستند، چرا که مردم و سرمایه گذاران با تمام ارکان این بازار درارتباط نیستند بنابراین مهم ترین نقش در توسعه اجتماعی بازار سرمایه توسط کارگزاری ها ایفا می شود.
طبیعتا هر آنچه که خدمات کارگزاری ها متنوع تر باشد و بستر بهتری برای حوزه های مختلف به ویژه آی تی و مدیریت ریسک فراهم شود، استقبال بیشتری از بازار سرمایه صورت می گیرد. 
در این میان کار گزاری هایی که پشتوانه مالی و حاکمیتی قوی تری دارند، نقش پررنگ تری را می توانند ایفا کنند. به عنوان نمونه میزهای خدمات بازار سرمایه در شعب بیمه ایران توسط کارگزاری بورس بیمه ایران، علاوه بر تهران در ۳ استان مرکزی، اصفهان و زنجان راه اندازی شده و اگر از همراهی و همکاری شرکت بورس برخوردار شویم به زودی در سایر استان ها نیز راه اندازی خواهد شد که کمک شایانی به توسعه بازار سرمایه در سطح کشور خواهد کرد. 


در حال حاضر بحث ورود اوراق بیمه ای ، به بازار سرمایه بسیار داغ است؛ به اعتقاد جنابعالی استقبال از این رویکرد به چه صورت است؟
مدت زیادی است که این اتفاق در دنیا به یک امر متداول تبدیل شده و یقینا در ایران نیز باید انجام شود، اما در کشورما با توجه به نوپا بودن این صنعت و همچنین عدم وجود زیر ساخت های لازم و توان تخصصی در کشور، این موضوع به تعویق افتاده و به رغم مباحث انجام شده به منصه ظهور نرسیده است. ورود بیمه ها به بازار سرمایه باعث مدیریت ریسک بیمه ها خواهد شد اما نکته مهم این است که شروع پروژه با قدرت انجام شود چرا که در غیر اینصورت باعث بروز ذهنیت منفی در جامعه خواهد شد.
در حال حاضر کارگروه های مشترکی بین سازمان بورس، شرکت بیمه مرکزی و بیمه ایران تشکیل و جلسات مختلفی برگزار شده اما هنوز به مرحله اجرا نرسیده است. به اعتقاد من اگر قرار باشد رخدادی در صنعت بیمه روی دهد، بیمه ایران با توجه به نفوذی که بین آحاد مردم و صنعت دارد، می تواند به خوبی جهت دهی های لازم را انجام دهد. 
استقبال مردم را از اوراق های بیمه ای چگونه پیش بینی می کنید؟
استقبال مردم منوط به چگونگی انتشار اوراق بیمه ای است. اگر این اوراق به گونه ای طراحی شوند که بتوانند انتظارات سرمایه گذاران را در بازدهی و ریسک مناسب پوشش دهند، قطعا با استقبال بیشتری مواجه خواهند شد.
طی چند ساله اخیر ابزارهای مالی بسیاری طراحی شده اند که برخی موفق بوده و برخی با شکست مواجه شده اند. موفق بودن هر پروژه ای بستگی به این دارد که سرمایه گذاران مطمئن باشند که سرمایه گذاری قابل قبول و با میزان ریسک قابل مدیریتی انجام می دهند.
لذا با قاطعیت نمی توان گفت که استقبال چگونه است اما به طور قطع این ابزار در آینده می بایست مورد توجه بیمه ها قرار داده شود. 

منبع- ماهنامه شماره 15 اخبار مالی

   
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
©اخبار پولی مالی 1389
پشتیبانی توسط: خبرافزار