ارسال مطلب |    جستجوی پیشرفته |    پیوندها |    درباره ما |    نقشه سایت |    تماس با ما |    سه شنبه، 29 مرداد 1398 - 16:29  

تأثیر استرس بر میزان خرید و فروش سهام در بازار گاوی - اخبار پولی مالی

 صفحه اول |    بانک |    بورس |    بیمه |    مالی تک |    اخبار طلا و ارز |    توئیت |    صنعت و انرژی |    استانها |    دیگر حوزه ها |    | English  
   
   آخرین مطالب  

  پرداخت هفت هزار فقره تسهیلات خرید دین در بانک ملی


  "طرح آرامش بیمه پارسیان " راهی بازار مالی شد


  شاخص های کلان رو به بهبود است


  واریز ۳هزار میلیارد تومان حق بیمه ثالث به حساب سه ارگان


  رشد چهار درصدی تولید در ۱۰ واحد بزرگ فولادی کشور


  مشارکت بانک ایران زمین در طرح "تا مهر با همدلی" کمیته امداد امام (ره)


  راه‌اندازی باشگاه مشتریان بیمه کوثر


  سود سهام سهامداران حقیقی شرکت بیمه دی پرداخت شد


  از طریق سامانه‌های بانکداری‌الکترونیک بانک‌پاسارگاد، رمز پویا دریافت کنید


  کتاب مرجع آزمون های بیمه بازنگری می‌شود


  بیمارستان یون درمانی با حمایت بانک ملت احداث شد


  ادامه دریافت شماره شبای بانکی مشمولان سهام عدالت


  پرداخت ٢٠درصد خسارت‌های جانی توسط صندوق خسارت های بدنی


  تنوع در فروش با اولویت طرح‌های نوین بیمه‌‌کوثر


  رشد ۱۹۵۰ واحدی شاخص بورس


  برگزاری دوره هم اندیشی ارزیابی انطباق برنامه عملیاتی سازمان بیمه سلامت


  آئین‌نامه ساماندهی نظام مالی – محاسباتی کل کشور را ابلاغ شد


  سازوکار بخشودگی کل جرائم مالیاتی واحدهای تولیدی


  نرخ رسمی ۲۰ ارز بالا رفت


  نرخ دلار به ۱۱۷۰۰ تومان رسید


- اندازه متن: + -  کد خبر: 78918صفحه نخست » دیدگاهدوشنبه، 31 تیر 1398 - 14:35
اکرم احمدی
تأثیر استرس بر میزان خرید و فروش سهام در بازار گاوی
استرس + بازار گاوی +بورس + سرمایه گذاری + هوشیاری + اخبار پولی مالیاخبار پولی مالی- نداشتن تفکر نقّادانه، هیجان‌محوربودن در تصمیم‌گیری‌ها، داشتن ویژگی‌های شخصیتی خاص و باورهای شناختی افراد موارد مهمی هستند که سرمایه‌گذاران به طور ناهوشیار بر اساس آن‌ها رفتار می‌کنند.
  

روند صعودی و رو به رشد قیمت‌ها، موضوعی است که در ماه‌های اخیر بازار سرمایه کشور با آن روبرو بوده است. بخشی از این موضوع، بدلایلی همچون افزایش نرخ ارز و در نتیجه بهبود عملکرد شرکت‌های صادرات‌محور بوده که از این شرایط سود می‌برند. در این میان بعضاً نیز شاهد روندهای افزایشی برخی سهام به دلایلی غیر از تحلیل‌های بنیادین و ناشی از هیجانات بازار هستیم که در برخی موارد می‌تواند زیان‌هایی را به سرمایه‌گذاران تحمیل کند. دلایل رخداد شرایط کنونی بازار هر چه باشد ما شاهد شرایط بازار گاوی در این چند ماهه بوده‌ایم. این که این شرایط تا چه میزان دوام خواهد داشت و یا عوامل مؤثر بر آن چیست یک طرف، اما هیجانات سرمایه‌گذاران در این بازار از منظر علم روانشناسی شخصیت معانی و مفاهیم متعددی را برای سرمایه‌گذاران دارد که می‌تواند در شکل‌گیری استراتژی‌های سرمایه‌گذاری آن‌ها مؤثر باشد.  
بازار گاوی، اصطلاحی است که نمایان‌گر روند صعودی قیمت‌های سهام و روند رو به رشد بازار سرمایه است. از منظر علم روانشناسی، جو روانی مثبت حاکم بر بازار در بازار گاوی به این صورت است که با توجه به امید سرمایه‌گذاران به ادامه روند افزایشی قیمت سهام در آینده و کسب سود بیشتر ناشی از این شرایط، تمایل زیادی برای خرید سهام جدید و عدم تمایل به فروش سهام وجود دارد که بصورت صف‌های خرید سنگین نمود پیدا می‌یابد. آثار این موضوع با افزایش تقاضا و محدودیت عرضه سهام تشدید می‌شود. نکته مهم این است که روند بلندمدت تعیین‌کننده حالت گاوی و خرسی بازار سرمایه است که لازم است مدنظر سرمایه‌گذاران قرار گرفته و با انتشار اخبار کوتاه‌مدت و مقطعی، سیاست‌ها و استراتژی‌های سرمایه‌گذاری بلندمدت خود را تعیین نکنند. علاوه بر این، معمولاً در بازار گاوی هیجانات بیشتر بوده و به همین خاطر روند رشد سریع و ناگهانی اتفاق می‌افتد. از همین‌رو عامل استرس سرمایه‌گذاران از اهمیت بالایی در خرید و فروش سهام توسط سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه برخوردار است.
در ادبیات روانشناسی بازار سرمایه، این موضوع از جهات مختلفی همچون ابعاد رفتاری و ریسک‌پذیری تصمیمات مالی، ویژگی‌های شخصیتی سرمایه‌گذاران و جنبه‌های شناختی به تفصیل بررسی شده است. عوامل و اتفاقاتی که در طول زندگی باعث تنیدگی و تنش می‌شوند باعث بروز استرس در افراد می‌شوند. بازار سرمایه‌ نیز از جمله محیط‌هایی است که می‌تواند منبع مهمی برای ایجاد استرس باشند، چه زمانی که این بازار روند صعودی و چه نزولی داشته باشد، عامل استرس تأثیر بسزایی در در رفتار ریسکی و سرمایه‌گذاری افراد دارد.
نداشتن تفکر نقادانه، هیجان‌محوربودن در تصمیم‌گیری‌ها، داشتن ویژگی‌های شخصیتی خاص و باورهای شناختی افراد موارد مهمی هستند که سرمایه‌گذاران به طور ناهوشیار بر اساس آن‌ها رفتار می‌کنند. شرایط و جو بازار گاوی، تمایل و عدم تمایل برای سرمایه‌گذاری ریسکی و در نتیجۀ اشتهای ریسک را در افراد تشدید می‌کند. در افرادی که حساسیت بالایی در برابر شرایط نامعلوم و عدم اطمینان محیطی دارند، رهایی سریع‌ از فشار ناشی از این سردرگمی، بهترین و سریع‌ترین راه حل است. از همین‌رو تحت تأثیر روند رو به رشد، سریعاً هم‌رنگ جماعت شده و رفتار گله‌ای از خود نشان می‌دهند. لازم به توضیح است این افراد بعد از سرمایه‌گذاری، منتظر سود آنی هستند و از لحاظ شخصیتی توان صبر و تحمل استرس را ندارند. این افراد برای سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت مناسب‌تر هستند و معمولاً در بازار گاوی جزو اولین کسانی هستند که در صف خرید سهام حضور دارند. نداشتن مهارت‌های مدیریت استرس، تفکر نقادانه و هیجان‌محوربودن از مهم‌ترین عوامل ایجاد حساسیت در برابر استرس و عدم کنترل آن است. صف‌های خرید شتاب‌زده، هیجان‌زده و بدون آگاهی که بعد از انتشار اخبار و شایعات رخ می‌دهد خود دلیلی بر این امر است. از لحاظ سبک‌های مقابله‌ای، افراد در برابر استرس واکنش‌های متفاوتی دارند. باید به این نکته نیز اشاره کرد که به غیر از افرادی که در برابر استرس شتابزده عمل می‌کنند، دستۀ دیگری هستند که برای رهایی و وارد نشدن به این تنش، از هرگونه سرمایه‌گذاری اجتناب می‌کنند تا هیچ پیامدی را متحمل نشوند که این گروه از افراد همیشه از اینکه نتوانسته‌اند از موقعیت‌ها به طور بهینه استفاده کنند ناراضی و شاکی هستند.
با توجه به آثار متفاوتی که استرس بر میزان خرید و فروش و ریسک‌پذیری افراد در نتیجه ویژگی‌های شخصیتی متفاوت و مهارت‌های لازم برای سرمایه‌گذاری در آن‌ها دارد لازم است استراتژی‌های سرمایه‌گذاری هر یک از سرمایه‌گذاران متناسب با ویژگی‌های اشتهای ریسک و شخصیتی آن‌ها تعیین شود. چه بسا با توجه به شتابزدگی و استفاده نکردن از سبد سرمایه‌گذاری متنوع بر اساس استرس ایجاد شده و به علت جوبازار گاوی، با تغییر روند احتمالی این بازار ممکن است زیان‌های مالی و روانی زیادی به سرمایه‌گذاران وارد شود که فراتر از میزان تحمل ریسک آنان باشد. در این میان، نقش شرکت‌های سبدگردانی در تشکیل سبدهای اختصاصی دارایی‌ها متناسب با ویژگی‌های شخصیتی و ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران، سرمایه‌گذاری در انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک و مختلط و بهبود و ارتقاء سواد مالی و ریسک سرمایه‌گذاران از جمله پیشنهادات و راهکارهای این موضوع برای کاهش آثار و زیان‌های مخرب نوسانات ناگهانی بازار بر سرمایه‌گذاران می‌باشد. مدل‌های کمی، مصاحبه‌های شخصیتی و آزمون‌های روان‌سنجی در ارزیابی ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران ناشی از ویژگی‌های شخصیتی آن‌ها از جمله ابزارهایی است که نهادهای مالی را در ارزیابی روانشناسانه سرمایه‌گذاران و تعیین استراتژی‌های سرمایه‌گذاری مناسب کمک می‌کند.

کارشناسی ارشد روانشناسی شخصیت 

منبع: اخبار مالی

   
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
©اخبار پولی مالی 1389
پشتیبانی توسط: خبرافزار