ارسال مطلب |    جستجوی پیشرفته |    پیوندها |    درباره ما |    نقشه سایت |    تماس با ما |    سه شنبه، 13 خرداد 1399 - 18:08  

الزام های ارزیاب بیمه در خسارت های هواپی - اخبار پولی مالی

 صفحه اول |    بانک |    بورس |    بیمه |    مالی تک |    اخبار طلا و ارز |    توئیت |    صنعت و انرژی |    استانها |    دیگر حوزه ها |    | English  
   
   آخرین مطالب  

  " لقمان " هم وارد بازار فرابورس شد


  دسترسی الکترونیکی بیمه گذاران بیمه "ما" به اطلاعات بیمه شخص ثالث


  راه اندازی سامانه ثبت نام غیرحضوری کارگزاری بانک ملی ایران


  تقاضای گسترده خرید بلوکی سهام عدالت نشانه ارزندگی آن است


  افزایش سقف تسهیلات برای مشتریان بانکداری شرکتی


  بهره برداری از درمانگاه فوق تخصصی بیمارستان بانک ملی


  پایان مهلت فروش یکجای سهام عدالت


  جزئیات و نحوه معامله سهام عدالت در بورس


  قطعه‌سازان، بدون نوبت ارز می‌گیرند


  خاموشی در انتظار کشور


  خدمات رسانی سامانه های الکترونیک بانک شهر به مردم خوزستان


  قیمت دلار در بازار آزاد 17 هزار و 690 تومان


  سکه 7 میلیون و 450 تومان قیمت خورد


  آزادسازی سهام عدالت در شعب بانک کارآفرین


  تحریم، پتروشیمی بندرامام را تاریخ‌ساز کرد


  راه اندازی بسترالکترونیکی بیمه نامه شخص ثالث در بیمه ایران معین


  دریافتی غیر از کارمزد مصوب توسط کارگزاران بیمه غیرقانونی است


  مدیریت دانش و جانشین پروری در اعتلای بانک نقش مؤثری دارد


  شماره شبای متعلق به خود را ثبت کنید


  وراث سهام عدالت منتظر اطلاعیه‌های سپرده گذاری مرکزی باشند


- اندازه متن: + -  کد خبر: 79659صفحه نخست » دیدگاهسه شنبه، 26 شهریور 1398 - 10:25
ابراهیم ایران نژاد
الزام های ارزیاب بیمه در خسارت های هواپی
الزام های ارزیاب بیمه در خسارت های هواپی اخبار پولی مالی- ارزیاب خسارت بیمه در صنعت هوانوردی باید همزمان بر علم بیمه و علم هوانوردی اشراف داشته باشد و از تجربه و ارتباطات گسترده در هردو حوزه نیز برخوردار باشد.
  

اخبار پولی مالی- بر خلاف ذهنیت عموم، سقوط هواپیما فرآیند بسیار نادر و کمیابی است. آمار تلفات سوانح جاده ای، چند ده برابر سقوط هواپیما است و بر خلاف تصور عموم، بیشتر خسارت های وارده به خود هواپیما، بر روی زمین اتفاق می افتد. با این حال بروز سوانح هوایی در افکار عمومی و در صنعت حمل نقل انعکاسی چندین برابر حوادث رانندگی با خودرو را دارد. در صنعت بیمه نیز پوشش بیمه هواپیما یکی از تخصصی ترین و حساس ترین بخش ها در این صنعت است اما چرا؟ 
چون هواپیما، از حساسیت استراتژیک بسیار بالایی نسبت به سایر وسایل حمل و نقل برخودار است چرا که از تکنولوژی پیشرفته بالا وگران قیمت برخوردار است. 
با توجه به واقعیت بالا ارزیابان خسارت در صنعت هوانوردی باید دارای چه ویژگی هایی باشند؟ برای پاسخ به این پرسش باید به چند پرسش اساسی توجه داشت: 
1-چه نهاد ها و یا اشخاصی خسارات ناشی از عدم مراقبت و نگهداری درست از هواپیما را  جبران می کنند؟ 
2-چه کسانی روند ارزیابی خسارت و ارزش گذاری قیمت هواپیما را انجام می دهند؟ 
3-چه کسانی وظیفه مراقبت از هواپیما را دارند؟
4-این افراد به چه تخصص هایی باید مجهز باشبند؟ 
5-آیا چنین متخصصانی در کشور ما وجود دارند؟
در مورد سوال نخست باید گفت که این شرکت های بیمه هستند که می توانند اقدام به پرداخت خسارات وارده به هواپیما کنند. اما پاسخ سوالات بعدی کمی پیچیده است، به همین خاطر، با روند ارزش گذاری و قیمت گذاری انواع هواپیما شروع می کنیم. چون تا زمانی که ارزش یک کالا مشخص نباشد، نمی توان ریسک ناشی از خسارت آن را بیمه کرد.
روند ارزش گذاری قیمت هواپیما چگونه است؟
در مورد بیمه نامه های هواپیما، چون روند مشخصی برای قیمت گذاری هواپیما وجود ندارد و کسی نمی تواند قیمت دقیق یک فروند هواپیما را تعیین کند. مالک می تواند به شخصه قیمت هواپیمای خود را تعیین کند و شرکت بیمه هم بر اساس این کلوز، مبلغ عنوان شده مالک را بیمه می کند. این فرایند نوعی کلوز با نام (agreed value) به معنی ارزش توافقی است .
(agreed value) به شرکت های هواپیمایی ارائه می شود که بیمه گر تعهد می کند در صورت بروز خسارت به هواپیما، خسارت را به زیاندیده بپردازد که اکثرا قیمت توافق شده بیشتر از ارزش واقعی هواپیما می باشد.
در عین حال، ممکن است قیمت هواپیمای ذکر شده دوبرابر مبلغ عنوان شده مالک، ارزش داشته باشد، اما به دلیل نبود کارشناس جهت قیمت گذاری ارزش هواپیما، اگر  به هر دلیلی به هواپیمای ذکر شده خسارتی وارد شود، بیمه گر نمی تواند بر اساس کم بیمه شدگی، اقدام به اعمال ماده 10 یا قاعده نسبی نماید. چون مالک هواپیما در این فرایند، کلوز مربوطه را خریداری کرده است و  شرکت بیمه خسارت را تا سرمایه بیمه نامه  بدون اعمال ماده 10 یا قاعده نسبی خسارت پرداخت می کند.
به عنوان مثال، فرض کنید که ارزش بیمه نامه  یک دستگاه خودرو پراید ، سی میلیون تومان است، اما مالک این خودرو، اقدام به خرید بیمه نامه بیست میلیون تومانی می کند، در هنگام خسارت معلوم می گردد که مالک خودرو یک سوم ارزش پراید خود را بیمه نکرده است  به همین خاطر شرکت بیمه، با کسر یک سوم مبلغ  در خسارت های جزئی وکلی  اقدام به پرداخت می کند.
این موضوع در حالی است که  در روند قیمت گذاری هواپیما، به علت وجود کلوز ارزش توافقی ، شرکت بیمه نمی تواند ماده 10 را اعمال کند.
عمده  خسارت هواپیما، در چه شرایطی رخ می دهد؟
اولا، بر خلاف تصور عموم، اکثر خسارت های وارده به هواپیما، در زمان (taxiing) و بر روی زمین به هوا‍‍پیما وارد می شود  و یا خساراتی است که توسط وسایل حمل نقل در فرودگاه ها به هواپیما وارد می شود، از جمله تصادف و یا آسیب هایی از این قبیل، و یا آسیب وارد شده به موتور و لوازم یدکی وحتی شکست وخرابی قطعات و... رخ می دهد .
بیمه نامه هواپیما در چه شرایطی صادر می شود؟ 
موضوع مهم دیگر، مبحث زمان صدور بیمه نامه است، اولا یک شرکت بیمه می خواهد بداند که هواپیمای مذکور، ارزش بیمه شدن داردیا نه؟ می تواند ریسک آن را پوشش دهد؟  می تواند بعد از ارزیابی سلامت هواپیما، ریسک بیمه نامه را مدیریت می کند؟
چه کسی می تواند خسارات بیمه ای هواپیما را ارزیابی کند؟
موضوع قابل توجه این است که در سالهای گذشته، شرکتهای بیمه برای این که بتوانند ریسک بیمه نامه های هواپیما را مدیریت کنند، مجبور به  خرید های خدمتی از ارزیابان هواپیای خارجی بودند. به همین منظور بهتر است با تعریف ارزیاب خسارات بیمه ای شروع کنم: ارزیاب خسارت بیمه‌‏ای شخص حقیقی یا حقوقی مستقلی است که دارای پروانه ارزیابی خسارت بیمه‌ای از بیمه مرکزی بوده و مجاز به بررسی و تحقیق در مورد علت بروز حادثه و تحقق خسارت، تعیین مقدار خسارت و تشخیص میزان تعهد بیمه‌‏گر طبق شرایط بیمه‌نامه و نیز مذاکره برای تعدیل و تسویه خسارت بیمه‌ای است؛ بنابراین ارزیابان خسارت هواپیما به صورت مستقل عمل می کنند و در صورت پیش بینی ارزیاب مستقل در بیمه نامه نظر ارزیابی برای شرکت بیمه یا مالک هواپیما قطعی و لازم اجرا خواهد بود .
یک ارزیاب مجرب خسارت بیمه ای هواپیما، در چه حوزه هایی باید تخصص داشته باشد؟
ارزیاب خسارت باید به علم هوانوردی آشنا بوده و شناخت کاملی از انواع هواپیمای مسافربری و قطعات موتور هواپیما داشته و این شخص فراتر از خلبان یا فرمانده هواپیما است. همچنین ارزیاب خسارت علاوه بر آشنایی با تمام قطعات و بخش های فنی هواپیما، باید بر قوانین هوانوردی بویژه قوانین هوانوردی بین المللی ایکائو ، یاتا و تمام انکس ها اشراف داشته باشد. تسلط به زبان بین المللی هوانوردی و قوانین و مقررات بیمه ای داخلی از توانمندی های مهم یک ارزیاب مجرب است و در عین حال آشنایی کامل وی با انواع بیمه نامه های کشورهای توسعه یافته به خصوص کشور انگلستان( بیمه نامه هواپیما لندن) که به عنوان مهد صنعت بیمه شناخته می شود، می تواند بخشی  از مهارت ها و تخصص های ویژه یک ارزیاب حرفه ای خسارت بیمه ای باشد.
آشنایی با انواع مدل های هواپیما برای یک ارزیاب خسارت ضروری است یک کارشناس ارزیاب خسارت بیمه هواپیما، باید انواع مدل های هواپیما با کاربری های مختلف شان را شناخته و نگاه کاملا علمی و درستی نسبت به پرواز، صنعت هوانوردی و قوانین و مقررات حاکم بر آن داشته باشد.
در عین حال، کارشناس ارزیاب خسارت بیمه هواپیما باید اصول کلی قراردادهای بیمه بدنه و مسئولیت هواپیما، پوشش های قابل ارائه، بیمه های تمام خطر هواپیما در حال توقف و در حال پرواز، پوشش های بیمه مسئولیت، پوشش های مربوط به صدمات بدنی سرنشینان و بیمه مسئولیت خسارت های مالی هواپیما و همچنین خسارت های خارج از تعهد بیمه گران و استثنائات این بیمه نامه ها را به خوبی بشناسد. پوشش های بیمه مسئولیت هواپیما و صدمات بدنی در قبال سرنشینان و بیمه مسئولیت خسارت های مالی هواپیما به طور کامل بشناسد.


مدیرعامل شرکت سهامی ارزیابان بیمه ای ایرانیان پوشش 

   
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
©اخبار پولی مالی 1389
پشتیبانی توسط: خبرافزار