ارسال مطلب |    جستجوی پیشرفته |    پیوندها |    درباره ما |    نقشه سایت |    تماس با ما |    شنبه، 25 مرداد 1399 - 21:34  

آزاد سازی ظرفیت صنایع دستی با ایجاد حمایت های قانونی - اخبار پولی مالی

 صفحه اول |    بانک |    بورس |    بیمه |    مالی تک |    اخبار طلا و ارز |    توئیت |    صنعت و انرژی |    استانها |    دیگر حوزه ها |    | English  
   
   آخرین مطالب  

  اختتامیه جشنواره ملی بورس و رسانه برگزار میشود


  تمدید اعتبار سپهرکارت‌های نیمه اول سال ٩٩ تا ١٤٠٠


  بازار طلا به استقبال محرم رفت


  فروش ۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان سهام عدالت


  مدرسه تابستانه «آشنایی با دانش مالی» برگزار می‎شود


  بورس وارد مرحله اصلاح قیمت‌ها شد


  یکسان سازی دستورالعمل های اجرایی باید در اولویت قرار گیرد


  هدف بانک سینا ارائه خدمات با کیفیت و توجه ویژه به مشتری مداری


  تاثیر گذاری بانک شهر در پیشرفت مترو کلانشهر اصفهان


  مجلس دربهبود خدمات بهداشتی همراه بیمه سلامت است


  ابلاغ افزایش سقف سن بنا از ۱۵ به ۲۰ سال برای وام مسکن


  بخشودگی جرایم وام مسکن بدون نیاز به مراجعه حضوری به شعب


  ریزش ۷۲ هزار واحدی شاخص


  آمارهای بانک مرکزی از بازگشت ارز صادراتی تناقض دارد


  قیمت سکه به ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید


  تغییرات جدید ارزی در سامانه جامع تجارت


  دیدار مدیر منطقه استان یزد بانک ایران زمین و مدیرعامل شرکت فولاد آبتین


  خریداران ارز باید کد رهگیری داشته باشند


  مصوبه جدید هیئت مدیره سازمان بورس


  قیمت دلار به ۲۲ هزار و ۵۰ تومان رسید


- اندازه متن: + -  کد خبر: 81334صفحه نخست » خبر اولیکشنبه، 24 آذر 1398 - 15:53
گزارش نشست:
آزاد سازی ظرفیت صنایع دستی با ایجاد حمایت های قانونی
آزاد سازی ظرفیت صنایع دستی با ایجاد حمایت های قانونیاخبار پولی مالی- امروزه کمک دولت برای بیمه 23 هزار قالیباف تعیین تکلیف نشده است و سازمان تامین اجتماعی به قالیبافان می‌گوید از بیمه سایر رشته‌ها استفاده کنید و ماهیانه 300 هزار تومان بپردازید.
  

به گزارش اخبار پولی مالی، نشست هم اندیشی و تشریح برنامه های صنایع دستی در بخش تعاون به منظور کاهش وابستگی به نفت روز یکشنبه 24 آذرماه 1398 در محل اتاق تعاون ایران برگزار شد. در این نشست عبدالله بهرامی، مدیرعامل اتحادیه سراسری فرش دستباف و رییس کمیسیون صنایع دستی و گردشگری اتاق تعاون ایران با تاکید بر این که درصورت حمایت از صادرات فرش دستبافت، امکان صادرات این محصول تا سه میلیارد دلار قابل افزایش است افزود: مشکلات فرش دستباف و بی‌توجهی دولت باعث شد از نظر جایگاه جهانی و ارزآوری صادرات فرش در حال تنزل باشیم و با وجود اینکه گنجینه پربهایی از طرح و نقشه فرش داریم و 6 هزار نفر تحصیل کرده در زمینه فرش هستند، اما صادرات و تولید فرش به خاطر بی‌مهری‌ها رو به کاهش نهاده است.
مدیرعامل اتحادیه سراسری فرش دستباف با بیان اینکه دشمن به اهمیت فرش ایرانی پی برده گفت: بعد از آبان سال 97 که فرش ایران پس از صنعت نفت و صنایع موشکی ایران تحریم شد، ما از دولت مستبد آمریکا انتظاری نداریم، زیرا دشمن است، اما خود تحریمی داخلی و مشکلاتی که برای صنعت فرش ایران از جانب مسئولان داخلی ایجاد شد، باعث گلایه فرش بافان شد.
بهرامی با انتقاد از بانک مرکزی برای پیمان سپاری ارزی فرش دستباف گفت:‌ با توجه به اینکه 90 درصد تولیدات فرش دستباف صادر می‌شد و این صادرات معمولا زمان بر نیز هست به ترتیبی که گاهی پول حاصل از آن یک سال بعد برمی‌گردد، اما بانک مرکزی با الزام پیمان سپاری برای صادر کنندگان، آنان را ملزم می‌کند که ارز حاصل از صادرات فرش را در سامانه نیمایی عرضه کند.
وی همچنین از حذف کمک دولت برای بیمه قالیبافان انتقاد کرد و گفت:‌ قبلا 20 درصد حق بیمه هنرمندان قالیباف از سوی دولت به سازمان تامین اجتماعی پرداخت می‌شد و در نتیجه تعداد زیادی از هنرمندان قالیباف بیمه شده بودند، اما از سال 92 به بعد کمک دولت قطع شد و سازمان تامین اجتماعی نیز به بهانه مختلف بیمه قالیبافان را قطع کرد و تعداد بیمه شدگان قالیباف از 450 هزار نفر به کمتر از 250 هزار نفر رسید، یعنی بیمه حدود 240 هزار نفر به بهانه‌هایی مانند تاخیر در پرداخت حتی یک روز فیش بیمه‌ای و یا عدم حضور قالیباف در هنگام مراجعه مامور بیمه از زیر پوشش بیمه خارج شده است.
مدیرعامل اتحادیه سراسری فرش دستباف افزود: امروزه کمک دولت برای بیمه 23 هزار قالیباف تعیین تکلیف نشده است و دولت باید طبق مصوبه سال 88 مقدار 20 درصد از سهم بیمه قالیباف را به سازمان تامین اجتماعی بپردازد، اما سازمان تامین اجتماعی به قالیبافان می‌گوید از بیمه سایر رشته‌ها استفاده کنید و ماهیانه 300 هزار تومان بپردازید. در حالی که ما می‌گوییم قالیباف‌ها جزو سه دهک کم درآمد جامعه هستند که توان پرداخت حتی 50 هزار تومان حق بیمه در ماه را ندارند. اکنون چگونه بتوانند 300 هزار تومان حق بیمه خود را بپردازند.
بهرامی همچنین گلایه دیگر فرش بافان را این گونه عنوان کرد که قبلا صنعت فرش از مالیات بر ارزش افزوده معاف بود، زیرا تولید کنندگان فرش دستباف جزو سه دهک کم درآمد جامعه هستند، اما اکنون فروش و صادرات فرش مشمول 9 درصد مالیات ارزش افزوده شدند که این امر باعث می‌شود خریداران فرش را به همان نسبت ارزان‌تر از بافنده خریداری کنند.
وی  ادامه داد: ‌مواد اولیه مورد نیاز فرش دستباف مانند ابریشم و نخ که گاهی از خارج وارد می‌شود به نرخ دلار بازار آزاد تهیه می‌شود در حالی که دلار حاصل از صادرات فرش دستباف را باید در سامانه بانک مرکزی و به نرخ نیمایی ارائه کنیم.
مدیرعامل اتحادیه سراسری فرش دستباف گفت:‌ در حال حاضر یک میلیون نفر در صنعت فرش دستباف فعالیت دارند که اگر برای هر نفر سالانه 6 متر مربع تولید فرش در نظر بگیریم این رقم می‌تواند سه میلیارد دلار صادرات برای کشور به ارمغان آورد.
بهرامی گفت: سال گذشته 420 میلیون دلار صادرات فرش دستباف انجام شد، امسال در 4 ماه فقط 30 میلیون دلار فرش صادر شده است.
وی درباره بیمه بافندگان فرش گفت: در حال حاضرخواسته ما این است که هنرصنعت قالی‌بافی در شمول معافیت از مالیات بر ارزش افزوده قرار گیرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اعلام خبر راه اندازی سامانه معرفی تولیدات بخش تعاون در ماه آینده، تصریح کرد: در بخش فرش می توان تحریم ها را دور زد و این صنعت توان ارزآوری برای کشور را دارد. 
در ادامه این نشست، مرتضی مرتضوی - رئیس اتحادیه صنایع دستی فرااستانی  و مدیر عامل تعاونی تلفیق هنر باستانی با بیان اینکه صنایع دستی ایران به راحتی می‌تواند ارزآوری به اندازه نفت ایران داشته باشد، توضیح داد: در حال حاضر 3 میلیون هنرمند در 240 رشته هنری صنایع دستی مشغول کار هستند و کافی است راه برای صادرات دست‌ ساخته‌های آنها باز شود تا به فتح قله‌های جهانی مبادرت کنند.
وی افزود: گرچه برخی از تولیدکنندگان صنایع دستی به صورت فصلی و بعد از اتمام کار کشاورزی به صنایع دستی روی می‌آورند، اما برخی نیز در کارگاه‌های خانگی و یا کوچک به صورت دائمی به حرفه تولید صنایع دستی مشغول هستند و شرکت تعاونی تلفیق هنر باستان در حال حاضر بیش از 6100 واحد کارگاهی صنایع دستی در سراسر کشور تحت پوشش بازاریابی خود قرار داده، به گونه‌ای که 240 کارگاه مربوط به این شرکت است و بیش از 5 هزار کارگاه دیگر نیز از نظر بازاریابی و فروش محصولات حمایت می‌کنیم، اما وزارت میراث فرهنگی و گردشگری حتی یک مجوز هم به ما نمی‌دهد.
مرتضوی با بیان اینکه صنایع دستی ایران سه برابر دنیا دارای تنوع است، گفت: ما با راه‌اندازی هشتگ #صنایع دستی جایگزین نفت در حال حاضر 16 هزار پست و نظر در فضای مجازی جذب کرده‌ایم و عده‌ای می‌گویند صنایع دستی نمی‌تواند جایگزین درآمد نفت شود در حالی که اگر برای صادرات هر محصول صنایع دستی 600 یورو هم به دست آید این رقم برابری می‌کند با فروش هر بشکه نفت که حداکثر 6 دلار به خزانه کشور وارد می‌کند.
وی گفت: درآمد حاصل از صادرات نفت حداکثر 6 میلیون دلار در روز است در حالی که درآمد صادرات صنایع دستی حداقل 10 هزار قطعه در روز و حداقل 6 میلیون دلار درآمد برای کشور ایجاد می‌کند.
رئیس اتحادیه صنایع دستی فرااستانی گفت: روزانه 180 هزار قطعه محصول صنایع دستی تولید می‌شود که اگر میانگین ارزش هر کدام 200 یورو تا 400 یورو باشد کالایی تولید کردیم که 600 یورو ارزش دارد و به راحتی می‌توانیم آن را صادر کنیم.
مرتضوی ادامه داد: در صنایع دستی به خاطر تنوع اقلیمی ایران هم در زمینه شیشه و بلور کارهای بسیار خوب و شیک تولید می‌شود و هم محصولاتی با فلز مس و هم صنایع شیشه‌ای و هم محصولاتی از چوب جنگل و هم سفال خوب قابل تولید است و نیز پارچه‌های خوب و نفیس کار می‌کند، توجه داشته باشیم که ایران همواره در مسیر جاده ابریشم قرار داشته است.
به گفته وی، در حال حاضر چینی‌ها دنبال این هستند که محصولات زری‌بافی و پارچه‌های ایرانی را به نام خود صادر کنند، ولی باید این محصولات به نام ایران در دنیا صادر شوند.
رئیس تعاونی تلفیق هنر باستان تصریح کرد: کشور هند 34 درصد اقتصاد خود را با صنایع دستی و با اشتغال 450 میلیون نفر اداره می‌کند، در حالی که کیفیت صنایع دستی هند یک دهم صنایع ایرانی هم نمی‌شود و آنها یک صدم ما هم تنوع صنایع دستی ندارند، بنابراین چگونه هند با جمعیتی چندین برابر ایران در صنایع دستی اشتغال ایجاد کرده است و سینمای هند به عنوان دومین سینما بعد از هالیوود شناخته می‌شود که در تمام فیلم‌های آنها صنایع دستی هند به نوعی نمایش داده می‌شود، اما در فیلم‌های کشور ما به ندرت صنایع دستی ایرانی و یا فرش ایرانی به نمایش گذاشته می‌شود.
مرتضوی گفت: صنعت کریستال و شیشه ایران یکی از پرتنوع‌ترین صنایع دستی موجود است در این باره هم اکنون لوسترهای ایرانی به پاکستان فرستاده می‌شود و به نام محصول پاکستانی به کشورهای دیگر صادر می‌شود و این به خاطر بی‌عرضگی ما است. در حالی که می‌توانیم با صادرات صنایع دستی درآمد جایگزین نفت داشته باشیم.
وی با بیان اینکه با صادرات نفت مخالف نیستم، گفت: من با خام‌فروشی نفت مخالف هستم، در حالی که صادرات صنایع دستی دارای ارزش افزوده چند ده برابری است.
رئیس اتحادیه صنایع دستی فرااستانی گفت: متأسفانه هیچ مقامی در کشور ندیدم که دلش به حال صنایع دستی ایران بسوزد، حوزه تعاون را جدا می‌گیرند. 
وی ادامه داد: در حال حاضر یک شرکت تعاونی تشکیل شده است که برای کارگاه‌های صنایع دستی سفارش می‌گیرد و ما اکنون بزرگترین صنایع دستی آسیای غربی تبدیل شده‌ایم و این امکانات را ظرف 2.5 سال ایجاد کرده‌ایم و ما می‌توانیم صادرات صنایع دستی را 10 برابر کنیم گرچه بسیاری از مدیران این حرف‌ها را قبول ندارند.
مرتضوی همچنین بیان داشت: در حال حاضر 6100 کارگاه صنایع دستی با اشتغال 45 هزار هنرمند یعنی 4 برابر اشتغال ذوب‌آهن اصفهان زیر پوشش تعاونی تلفیقی هنر باستان قرار دارد و ما اعلام کرده‌ایم می‌توانیم همه هنرمندان صنایع دستی را بیمه کنیم، به شرط اینکه تولیدات خود را به صورت مستمر در اختیار ما بگذارند و ما بتوانیم آنها را صادر کنیم. یعنی هر کارگاه اگر به تولید 50 قطعه صنایع دستی در ماه برسد ما آنها را بیمه می‌کنیم.
وی گفت: برخی از هنرمندان صنایع دستی فارغ از درآمد در این رشته عاشق کار خود هستند به گونه‌ای که یک هنرمند 8 سال روی یک ظرف نقره‌ای قلم‌زنی می‌کند و اثر هنری جاودانه درست می‌کند و ما باید هنرمندان صنایع دستی را حمایت کنیم و مطمئن باشید تا سه سال آینده آموزشگاه‌های صنایع دستی مانند آموزش خاتم‌کاری، ملیله‌دوزی، سوزن‌دوزی و یا قلم‌کاری در سطح شهر ایجاد می‌کنیم.
رئیس اتحادیه صنایع دستی فرااستانی در زمینه صادرات صنایع دستی نیز گفت: از دو سال قبل به سازمان میراث فرهنگی مراجعه کردیم که شما فقط یک حسابی در خارج از کشور به ما معرفی کنید که ما مطمئن باشیم بعد از صادرات صنایع دستی پول ما به آن حساب واریز بشود و آنها گفتند ما چنین امکاناتی نداریم و بعد از دو سال ما خودمان توانستیم در لهستان و هامبورگ کسانی را پیدا کنیم که در آن جا دفتر نمایندگی برای صادرات صنایع دستی ایجاد کنیم و اولین کانتینر 40 فوتی از صنایع دستی به زودی اعزام می‌شود.
وی گفت: ما در حال حاضر 14 هزار بازاریاب در کشور افغانستان برای صنایع دستی ایران داریم و 20 هزار قطعه ساخته‌های صنایع دستی ایران را به افغانستان صادر کردیم و در این زمینه 214 هزار مهاجر افغانی را به مهاجرت معکوس تشویق کردیم.
مرتضوی در مورد ارزش افزوده صنایع دستی گفت: در حال حاضر یک تابلویی که دعای فرج امام زمان (عج) روی یک صفحه مسی 3 کیلویی قلم‌زنی شده ارزش خود مس کیلویی 110 هزار تومان و در مجموع 330 هزار تومان است اما این تابلو به خاطر کار صنایع دستی بیش از 500 میلیون تومان ارزش دارد و این ارزش افزوده هنر دست ایرانی است. یا هنرمندانی هستند که با نقاشی روی برگ درختان هر کدام از آنها را 18 یورو می‌فروشند بنابراین صنایع دستی ایران دارای ارزش افزوده بسیار بالایی است که لازم است همه مسؤولان و مدیران به رونق و صادرات محصولات صنایع دستی کمک کنند.
رئیس اتحادیه صنایع دستی فرااستانی ادامه داد: متأسفانه عدم توجه به صنایع دستی باعث شده سالانه خروارها مصنوعات چینی صنایع دستی وارد کشور شود و بخش عظیمی از دکور خانه‌های ایرانی‌ها را اشغال کند در حالی که صنایع دستی ایران دارای بهترین کیفیت و بیشترین تنوع است.
وی تأکید کرد: خود ما به راحتی می‌توانیم تا سه سال آینده با توسعه صادرات صنایع دستی کشورمان را از درآمد نفت بی‌نیاز کنیم.
مدیر عامل تعاونی تلفیق هنر باستانی در پاسخ به این پرسش که تاثیر الزام بانک ها به خرید صنایع دستی برای ارایه به عنوان هدیه و جایزه چه بوده است گفت: الزام به خرید صنایع دستی داخلی یکی از آسیب هایی بودکه به صنایع دستی کشور وارد شد چرا که اینکار موجب ایجاد رانت شد و ما از این رانت خواری جلو گیری کردیم و اجازه ندادیم خون هنرمند در شیشه باشد.
.

 

   
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
©اخبار پولی مالی 1389
پشتیبانی توسط: خبرافزار