ارسال مطلب |    جستجوی پیشرفته |    پیوندها |    درباره ما |    نقشه سایت |    تماس با ما |    یکشنبه، 15 تیر 1399 - 04:01  

استقبال وزیر صنعت از عضویت نماینده اتاق تعاون در ستاد تنظیم بازار - اخبار پولی مالی

 صفحه اول |    بانک |    بورس |    بیمه |    مالی تک |    اخبار طلا و ارز |    توئیت |    صنعت و انرژی |    استانها |    دیگر حوزه ها |    | English  
   
   آخرین مطالب  

  بورس به کدام سو می رود؟


  6 پاسخ کوتاه به 6 پرسش روز


  قیمت سکه به ۱۰ میلیون تومان رسید


  انقباظ پولی پیش نیاز حذف صفر ها


  شرکت بورس املاک تشکیل شد


  صرفه‌جویی 1.600 هزار یورویی در صنعت خودروسازی


  افزایش سرمایه بیمه حافظ منتظراجازه سازمان بورس


  بیمه‌ها ۵۰ هزار میلیارد تومان سهام خریدند


  حرکت بانک دی در مسیر سودآوری


  آزمون استخدامی بانک سینا برگزار شد


  شاخص ۵ هزار واحد رشد کرد


  بانک توسعه تعاون به فرهیختگان تسهیلات می دهد


  ساختمان ۸۰ ساله بانک ملی مسدود شد


  ریسک بانکداری خصوصی برای حاکمیت است


  قیمت دلار به ۲۰ هزار و ۵۰۰ تومان رسید


  افزایش سقف تسهیلات قرض‌الحسنه بازنشستگان


  کسر اقساط وام یک میلیونی کرونا از تیر ماه


  ۷ عرضه اولیه در بورس و فرابورس


  ماسک زدن فردا الزامی است


  طرح "پیوند رفاه" راهی بازار مالی شد


- اندازه متن: + -  کد خبر: 81857صفحه نخست » خبر اولشنبه، 21 دی 1398 - 15:56
در جمع تعاون‌گران اعلام شد :
استقبال وزیر صنعت از عضویت نماینده اتاق تعاون در ستاد تنظیم بازار
استقبال وزیر صنعت از عضویت نماینده اتاق تعاون در ستاد تنظیم بازار اخبار پولی مالی- با واگذاری بسیاری از امور به بخش تعاون هیچ مخالفتی ندارم اما بخش تعاون باید در کنار پذیرش این امور، مسئولیت آنها را هم بپذیرد که این یک انتظار دوطرفه است.
  

به گزارش اخبار پولی مالی، رضا رحمانی وزیر صنعت معدن و تجارت امروز شنبه 21 دی مکاه 98 با معاونان خود در جمع اعضای اتاق تعاون ایران حاضر شده و راه‌های استفاده از ظرفیت تعاونی‌ها برای رونق تولید و صادرات را مورد بحث و بررسی قرار داد.

وزیر صنعت در این جلسه اعلام کرد: برخی تولید کنندگان سال‌های قبل که دلار حدود 3200تومان بود می‌گفتند، اگر قیمت دلار 5 تا 6 هزار تومان شود، دنیا را می‌گیریم. اکنون دلار به 12 تا 13 هزار تومان رسیده اما سؤال این است که چه کرده‌اید؟

وی افزود: در برخی کالاها که بیش از 70 درصد وابسته به واردات است این وابستگی بالاست، اما در صنایع دستی حداکثر 30 درصد تحت تاثیر دلار و واردات است. مابقی کار دست و هنر انسان و ارزش افزوده هنر است. در حالی که صادرات صنایع دستی و فرش هم تغییری نکرده است.

رحمانی با تأکید بر واگذاری بسیاری از امور به بخش تعاون گفت: قطعاً با این موضوع هیچ مخالفتی ندارم اما بخش تعاون باید در کنار پذیرش این امور، مسئولیت آنها را هم بپذیرد که این یک انتظار دوطرفه است.

وی همچنین با استقبال از عضویت نماینده اتاق تعاون ایران در ستاد تنظیم بازار گفت: همان طور که تأکید کردم بخش تعاون ظرفیت‌های بسیار بالایی دارد و قطعاً باید یک نماینده دائمی در ستاد تنظیم بازار داشته باشد.

رحمانی با اشاره به توسعه صادرات در کشور گفت: در ۹ ماهه امسال صادرات کشور افزایش داشته، به طوری که میزان صادرات از ۸۷ میلیون تُن در ۹ ماهه سال گذشته به ۱۰۳ میلیون تن در ۹ ماهه امسال رسیده است؛ البته میزان صادرات می‌توانست بیش از این باشد که باید به جای اینکه روبروی یکدیگر باشیم، با کمک بخش‌های مختلف صادرات توسعه یابد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه افزایش نرخ ارز دو اثر مهم دارد که نخست صادرات را توجیه پذیر و دیگری واردات را توجیه ناپذیر می‌کند، افزود: سال گذشته در نمایشگاه واردات چین، فعالان و شرکت کنندگان در این نمایشگاه با استقبال از خرید فرش ایرانی به ما مدام اعلام می‌کردند که اگر درست عمل کنید، حتی یک فرش در ایران نمی‌ماند. بنابراین به صِرف اینکه چند کشور ما را تحریم کرده اند، نباید در حوزه صادرات فرش عقب نشینی کنیم.

این عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به آمار بانک مرکزی مبنی بر رشد بخش صنعت به ۱۴ درصد تا پایان شهریورماه گفت: این رشد در حالی است که میزان آن در سال گذشته منفی ۹.۵ درصد بود، بنابراین روند نشان می‌دهد که اقتصاد ما در حال پیشرفت است و می‌توانیم به آینده امیدوار باشیم.

وی، نقدینگی را یکی از مشکلات صنایع و فعالان اقتصادی عنوان کرد و گفت: در حوزه نقدینگی امسال متأسفانه مشکل داریم که البته در این زمینه با بانک مرکزی به تفاهم‌هایی رسیده ایم و قرار شد ما در وزارت صنعت، صنایع با اولویت نیاز به نقدینگی را به بانک مرکزی معرفی کنیم. همزمان در وزارت صنعت در حال تدوین شیوه‌های نوین تأمین مالی صنعت از بازارهای مختلف از جمله بازار سرمایه، اوراق و صندوق‌ها هستیم.

رحمانی با بیان اینکه نباید دولت و بخش خصوصی همدیگر را متهم کنند، گفت: مگر دلسوزی بخش تعاون از دولت کمتر است؟ میلیون‌ها نفر عضو شبکه تعاونی‌های کشور هستند. باید در زمینه صادرات توجیه‌پذیری را افزایش دهیم و در واردات کاری کنیم که کالای وارداتی توجیه نداشته باشد.

رحمانی در ادامه افزود: در 9ماهه امسال در دو سوم محصولات منتخب مانند مس، فولاد، تولید ایران افزایش یافته، پارسال رشد صنعت منفی 9 و نیم درصد بود. امسال تا آخر شهریور این رقم رشد 4 دهم درصد مثبت شده، یعنی حدود 10 درصد نسبت به پارسال رشد کرده است. در کشاورزی پارسال رشد منهای 3 درصد بود. امسال رشد مثبت 6 درصد شده که آن هم حدود 10 درصد رشد دارد. بنابراین می‌توانیم هنوز رشد صنعت و کشاورزی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در گروه صنعت و معدن علاوه بر نفت، صنعت ساختمان هم وجود دارد،‌گفت: اکثر رشد منفی به خاطر رکود ساخت و ساز و کاهش صادرات نفت است اما در خود صنعت و ساخت صنعتی رشد کم نظیری بوده است. در 9 ماهه امسال اکثر محصولات مانند فولاد، مس، روغن نباتی، سیمان، کاشی و سرامیک، رشد مثبتی داشته است. البته در خودرو رشد منفی بود.

وزیر صنعت گفت: قبلا که من به وزارت صنعت آمدم روزی هزار خودرو تولید می‌شد الان به روزی 4 هزار خودرو رسیده اما هنوز جای رشد دارد و ظرفیت خالی زیاد است. در کاشی و سرامیک هم گرچه تولید داخلی رشد دارد، اما باز ظرفیت خالی فراوان است و تولید کاشی و سرامیک می‌تواند دو برابر شود.

رحمانی با اشاره به اینکه کشور همسایه ما پاکستان سالانه 100 میلیون متر مربع مصرف کاشی دارد که فقط 20 میلیون متر مربع آن تولید و 80 میلیون متر وارد می‌کند که از این رقم فقط 8 میلیون متر مربع کاشی از ایران به پاکستان صادر می‌شود. در حالی که می‌توانیم صنعت کاشی و سرامیک ایران صادرات بیشتری انجام دهد و اکنون به اتحادیه اوراسیا ملحق شده‌ایم که این بازار هم جای کار دارد.

وی همچنین گفت: بخش تعاون باید خودش وارد کار شود و فقط منتظر بودجه دولتی و یا رایزنان فرهنگی نشود. مثلا بودجه رایزنان فرهنگی کفایت نمی‌کند. باید خود اتاق تعاون نمایندگانی برای بازاریابی محصولات به کشورهای هدف بفرستد.

وزیر صنعت همچنین با اشاره به شرکت در نمایشگاه واردات چین گفت: چین سالانه دو هزار میلیارد دلار واردات و 2500 میلیارد دلار صادرات دارد و در نمایشگاه واردات چین گفته شد اگر از 2 هزار میلیارد دلار بتوانیم سهمی بگیریم می‌توان صادرات غیرنفتی را رونق داد. در ایران زمینه وجود دارد و می‌توانیم ظرفیت هم ایجاد کنیم.

به گفته وی اتاق تعاون می‌تواند با معاونت‌های وزارت صنعت ارتباط برقرار کند و من در جلسه سران قوا اینها را پیشنهاد می‌دهم که بخشی از امور صادرات را مانند صادرات از طریق تعاونی‌های مرزنشینی را در اختیار اتاق تعاون قرار دهیم.

وزیر صنعت گفت:‌ ما بیشترین صادرات را به عراق داریم، در حالی که فقط آنجا یک رایزن بازرگانی داریم. در حالی که در اربیل، سلیمانیه، کربلا، نجف و بصره باید رایزن داشته باشیم.

رحمانی همچنین گفت:‌در بخش نقدینگی مشکل ما و شما تعاونی‌ها یکی است. امسال در نقدینگی مشکل داریم. من هم از بانک‌ها پیگیری می‌کنم و هم سراغ شیوه‌های جدید تامین مالی یعنی از طریق بازار سرمایه، اوراق خزانه اسلامی، صندوق‌ها و تعاونی‌ها را بررسی می‌کنیم و اگر بخش تعاون خواست دو سه هفته  دیگر می‌توانیم جلسه‌ای بگذاریم.

وی همچنین در مورد حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: در وزارت صنعت، معاون فناوری و صندوق حمایت از دانش‌بنیان‌ها را داریم و به جد از آنها حمایت می‌کنیم. در هر نمایشگاه دو پیوست یکی ساخت داخل و دیگری حضور شرکت‌های بنیان را قرار داده‌ایم.

وزیر صنعت در 5 رویکرد اقتصاد مقاومتی گفت: دانش‌بنیان، مردمی‌بودن، عدالت محور، درونزایی و برونگرایی5 راهبرد اقتصاد مقاومتی هستند که شرکت‌های تعاونی مصداق عینی آن است.

رحمانی همچنین خواستار رابطه منسجم بین بخش تعاون و وزارت صنعت شد. همان گونه که سال گذشته برای توزیع گوشت قرمز و لاستیک خودرو از ظرفیت تعاونی‌ها استفاده شد.

وی گفت: ما منعی نداریم که همه کارهای تعاونی‌های مرزنشینان را اتاق تعاون مسئولیتش را بپذیرد و اگر از نظر قانون مشکلی ندارد این کار انجام شود و اگر مغایرت داشت، مشکل قانون را برطرف کنیم و بحث تعاونی‌های مرزنشین را به اتاق تعاونی واگذار کنیم.

رحمانی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص کارخانجاتی مانند هپکو و آذرآب گفت: مشکلات آذرآب کمتر بوده و در ماه‌های گذشته هم اقداماتی برای حل و فصل آن شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: در خصوص هپکو نیز موضوع سفارش گیری انجام شد و سازمان راهداری، وزارت راه و شهرسازی، وزارت کشور، سازمان شهرداری ها و شرکتهای معدنی بزرگ پای کارآمدند و قرار شد نیازهای خود را از هپکو تامین کنند و با وجود این سفارشات هپکو به دوران رونق خود بازمی گردد.

توقف  15 هزار لاستیک سنگین در  کشور

در ادامه جلسه مشترک تعاون‌گران با وزیر صنعت در محل اتاق تعاون ایران  بهمن عبداللهی رئیس اتاق تعاون ایران نیز اعلام کرد:‌ در حال حاضر بیش از 15 هزار حلقه لاستیک خودروهای سنگین که توسط اتحادیه‌های تعاونی، وارد شده، در انبارها مانده است، در حالی که حتی یک حلقه از آن توزیع نشده و چند وقت پیش نهادهای نظارتی به اتهام احتکار، پرونده قضایی تشکیل دادند. در حالی که حدود 13 نامه به وزارت صنعت نوشتیم که این لاستیک‌ها از طریق شبکه تعاونی‌ها و از طریق وزارت صنعت بین مصرف کنندگان توزیع شود و به ما اجازه دهند با نظارت آنها و توسط اتحادیه‌ها توزیع لاستیک صورت گیرد.

وی گفت: تاریخ مصرف برخی از این لاستیک‌ها در حال اتمام است.

به گفته رئیس اتاق تعاون ایران سال قبل به دلیل مشکل کمبود لاستیک خودروهای سنگین وزارت صنعت به ما ماموریت داد که بخش تعاون بتواند نسبت به واردات لاستیک اقدام کند و اتحادیه کارکنان دولت یا اسکاد نسبت به واردات اقدام کرد، اما اکنون 6 ماه است که نتوانسته‌ایم لاستیک‌ها را توزیع کنیم، در حالی که این لاستیک‌ها با هزینه دولت و تسهیلات بانکی وارد شده است و نه وزارت راه و نه وزارت صنعت، هیچ کدام نتوانستند لاستیک‌ها را توزیع کنند.

عبداللهی همچنین گفت: وزارت صنعت ارتباط نزدیکی با بخش تعاون دارد که باید این بخش تقویت شود و اعتماد فعالان اقتصادی و اتحادیه‌ها به وزارت صنعت جلب شود.

به گفته رئیس اتاق تعاون ایران در بخش بازرگانی برخی تصمیمات بدون نظر فعالان اقتصاد و برخلاف قانون گرفته و اجرا می‌شود که می‌تواند به اقتصاد کشور ضربه وارد کند. در حوزه تنظیم بازار برخی تصمیمات که برای ما مشخص نیست، چگونه توسط برخی مدیران وتو می‌شود.

عبداللهی گفت:‌ به طور مثال در جلسه تنظیم بازار به فعالان اقتصادی ماموریت داده شد با توجه به شرایط کشور نسبت به واردات کالا اقدام شود.اتحادیه‌ها از خود هزینه می‌کنند و وقتی مقدمات واردات فراهم می‌شود، بعدا فردی در همان وزارتخانه آن تصمیم را وتو می‌کند. بنابراین اعتبار تجاری فرد وارد کننده زیر سؤال می‌رود. همان طور که سال قبل برای تامین مشکل لاستیک وارد شد و اکنون اجازه توزیع نمی‌دهند.

وی همچنین با بیان اینکه تعاونی‌ها در همه زمینه‌های تولید و توزیع، خدمات و کشاورزی فعال هستند،‌گفت: در حال حاضر 93 هزار شرکت تعاونی فعال در کشور وجود دارد و 75 درصد تولید کشاورزی توسط شرکت‌های تعاونی انجام می‌شود.

رئیس اتاق تعاون ایران گفت: اتاق تعاون آمادگی دارد، همگام با  دولت در کنار دستگاه‌های اجرایی در تامین کالاهای مردم کمک کند و دیدگاه‌های وزیر صنعت قابل تقدیر است که می‌خواهد از همکاری اتاق تعاون و ظرفیت تعاونی‌ها استفاده کند.

   
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
©اخبار پولی مالی 1389
پشتیبانی توسط: خبرافزار