ارسال مطلب |    جستجوی پیشرفته |    پیوندها |    درباره ما |    نقشه سایت |    تماس با ما |    چهارشنبه، 15 مرداد 1399 - 18:20  

هوشمند سازی نظام مالیاتی کشور امری انکار ناپذیر است - اخبار پولی مالی

 صفحه اول |    بانک |    بورس |    بیمه |    مالی تک |    اخبار طلا و ارز |    توئیت |    صنعت و انرژی |    استانها |    دیگر حوزه ها |    | English  
   
   آخرین مطالب  

  جزییات عرضه ۸.۹۹ درصدی سهام بانک سینا


  معارفه رئیس جدید اداره امور شعب بانک ملی در استان ایلام


  پذیره‌نویسی موفقیت‌آمیز «مدیر» طی 4 روز


  افزایش ظرفیت سامانه معاملاتی در دستور کار است


  مالکیت در شرکت ها به کمتر از ۴۰ درصد سهام رسید


  ایجاد ظرفیت‌های لازم برای انجام اقدامات پژوهشی


  ارتباط مستقیم تلفنی با معاون مالی و اقتصادی بانک شهر


  طرح بخشودگی بدهی مشتریان بانک توسعه تعاون


  رویکرد حمایتی بانک سینا در ارائه طرح های تسهیلاتی و خدماتی


  مشاور مدیرعامل بانک صادرات ایران در امور پارلمانی منصوب شد


  پرداخت روزانه ۳ میلیارد ریال تسهیلات رفع احتیاجات ضروری


  قیمت سکه به ۱۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسید


  رشد ۳۳ هزار واحدی شاخص


  نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی اعلام شد


  درخشش بیمه رازی در ارزیابی تحول دیجیتال


  قانون مالیات بر خانه‌های خالی تصویب شد


  شناسایی ۴ میلیون جا مانده از دریافت سهام عدالت


  اهتمام ویژه بانک پارسیان به اجرای قانون رفع موانع تولید


  بانک آینده پاسخ‌گوی متقاضیان حایز شرایط دریافت تسهیلات تبصره ١٨


  تغییرات نرخ تورم مصرف‌کننده در تیرماه


- اندازه متن: + -  کد خبر: 81955صفحه نخست » اخبارچهارشنبه، 25 دی 1398 - 18:08
رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور تاکید کرد:
هوشمند سازی نظام مالیاتی کشور امری انکار ناپذیر است
هوشمند سازی نظام مالیاتی کشور امری انکار ناپذیر استاخبار پولی مالی- هوشمندسازی نظام مالیاتی امکان فرار مالیاتی را کاهش داده و لایه های پنهان اقتصاد را شفاف می سازد.
  

به گزارش اخبار پولی مالی، امید علی پارسا، رییس کل سازمان امور مالیاتی، که به همراه نادر جنتی، معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان به زنجان سفر کرده بود، در جلسه ای با حضور استاندار زنجان، مدیرکل امور مالیاتی و همچنین رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی این استان، تصریح کرد: برای هوشمندسازی نظام مالیاتی همه معاملات باید به صورتی انجام شود که قابل رویت باشد، و هیچ دستگاهی نباید به اسم محرمانه بودن اطلاعات، از ارایه اطلاعات اجتناب نموده و در برنامه شفافیت اطلاعات اقتصادی اخلال ایجاد نماید.
رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه کشورهای توسعه یافته عمدتا از نظام مالیات هوشمند برخوردارند، گفت: هوشمندسازی نظام مالیاتی امکان فرار مالیاتی را کاهش داده و لایه های پنهان اقتصاد را شفاف می سازد.
 پارسا با اشاره به نحوه تامین مالی دولت و منابع مختلف درآمدی کشور، عنوان داشت: در حال حاضر حدود 35 درصد از درآمدهای کشور از مالیات تامین می‏شود و این در حالیست که در دنیا و به ویژه در کشورهای در حال توسعه این عدد 80 تا 85 درصد می‏باشد.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه هزینه‌های اجتماعی شامل حفظ نظم، آموزش‌وپرورش و بهداشت و پروژه‌های مختلف در اقصی نقاط کشور از محل مالیات ها تامین می‎شود، گفت: تردیدی نیست که لازمه زندگی شخصی و اجتماعی، پرداخت هزینه‌های اجتماعی و البته هزینه‎های مربوط به بهره‎مندی از خدمات عمومی است.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی خاطرنشان کرد: چند راه برای تامین مالی دولت و پوشش هزینه های کشور وجود دارد; یا باید مالیات عادلانه متناسب با ثروت، درآمد و مصرف اخذ شود و یا اینکه استقراض صورت گیرد و پول چاپ شود که نتیجه آن تورم است و تورم نوعی مالیات پنهان است که فشار آن بیشتر بر روی طبقات متوسط، پایین، بازنشسته و طبقات ضعیف جامعه است.
وی با بیان اینکه راه‌حل دیگر تامین مالی دولت، فروش اموال، دارایی‎ها و ذخایر طبیعی است عنوان داشت: فروش نفت، فروش سرمایه کشور است و سرمایه کشور باید در راه توسعه زیرساخت های کشور هزینه شود و نه برای پوشش هزینه های جاری.
پارسا اضافه کرد: در سال های گذشته بودجه کشور عمدتا وابسته به نفت بود; اما در شرایط کنونی باید با اتکای کامل بودجه کشور به مالیات، تهدید کاهش فروش نفت را به فرصت تبدیل کنیم.
وی با تاکید بر اینکه حرکت جدیدی با هدف نوین‌سازی نظام مالیاتی کشور آغاز شده، گفت: با تکیه بر سیستم نوین مالیاتی، تشخیص‌ مالیات براساس اطلاعات واقعی و مستندات قطعی انجام گرفته و مالیات‎ستانی به سمت عدالت محوری هر چه تمامتر سوق می‎یابد.
 پارسا تصریح کرد: این سازمان با قوت، مدرن سازی و نوین سازی نظام مالیاتی را دنبال می‎کند و در نتیجه، وضعیت نظام مالیاتی از شکل سنتی و تشخیص‌ علی‎الراس به سمت تشخیص‌های جامع، قابل‌اعتماد، دقیق و مبتنی بر واقعیت‌های زندگی مردم خواهد رفت.
رئیس‎کل سازمان امور مالیاتی کشور تصریح کرد: اگر مانند همه کشورهای دنیا قرار است عادلانه‌ترین شکل مالیات در کشور را مستقر کنیم، راهش این است که نظام مالیاتی کشور دسترسی کامل به گردش‌های مالی کشور و اطلاعات مربوط به املاک و دارایی‌ها را داشته باشد.
 پارسا با اشاره به اینکه در تمام کشورهای دنیا به شیوه‎های قانونی، اطلاعات درآمدی، هویتی و معاملاتی افراد توسط دولت جمع آوری و در امر وصول مالیات مورد استفاده قرار می‎گیرد، گفت: در ایران نیز، موضوع جمع‎آوری اطلاعات مذکور در ماده 169مکرر قانون مالیات‌های مستقیم به‌صراحت مورد تاکید قرار گرفته و دستگاه‌های اجرایی که اطلاعات مورد نیاز پایگاه اطلاعات هویتی، عملکردی و دارایی مودیان مالیاتی را در اختیار دارند، موظفند اطلاعات مذکور را در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور قرار دهند.
وی در ادامه به موضوع غیر هدفمند و بالا بودن معافیت های مالیاتی در کشور اشاره کرد و گفت: حدود 50 درصد اقتصاد کشور معاف از مالیات است که موجب ایجاد احساس تبعیض، پیجیدگی مالیات، بروز زمینه های فرار مالیاتی و شکل‌گیری اقتصاد زیرزمینی می‎شود.
رئیس‎کل سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه اگر باور بر این است که در توسعه کشور، دولت و ملت شراکت دارند، پس باید از تولید حمایت شود، افزود: اجرای عدالت مالیاتی بهترین راهکار حمایت از تولید کننده و رشد و توسعه همه جانبه کشور است.
 پارسا عنوان داشت: حمایت محدود، مشروط، کاهنده و تضمین‌دار از کسانی که کار سالم دارند وظیفه حاکمیت است; اما این حمایت ها برای کسانی است که فعالیت اقتصادی سالم دارند.
وی در ادامه تاکید کرد: رویکرد اصلی نظام مالیاتی این است که با افزایش پایه‎های مالیاتی، مبارزه جدی با فرار مالیاتی و افزایش پوشش مالیاتی به طور عام، درآمدهای مالیاتی را محقق ساخته و فشار کمتری را بر فعالان اقتصادی وارد نماید.
پارسا، با اشاره به اینکه باید استرداد مالیات صادرکنندگان در سریع‌ترین زمان ممکن اتفاق بیافتد و استرداد نباید وسیله‎ای برای فشار به واحدهای تولیدی شود، خاطر نشان کرد: آبادانی با وصول مالیات منجر می‌شود و اگر وصول مالیات به درستی انجام نشود، آبادانی و توسعه رخ نخواهد داد.
وی همچنین با اشاره به بخشودگی جرایم قابل بخشش مالیاتی اظهار امیدواری کرد مودیان استان به نحو موثری از بخشنامه بخشودگی 90 تا 100 درصدی جرایم قابل بخشش مالیاتی استفاده نمایند.

   
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
©اخبار پولی مالی 1389
پشتیبانی توسط: خبرافزار