ارسال مطلب |    جستجوی پیشرفته |    پیوندها |    درباره ما |    نقشه سایت |    تماس با ما |    شنبه، 18 مرداد 1399 - 04:01  

بورس به کدام سو می رود؟ - اخبار پولی مالی

 صفحه اول |    بانک |    بورس |    بیمه |    مالی تک |    اخبار طلا و ارز |    توئیت |    صنعت و انرژی |    استانها |    دیگر حوزه ها |    | English  
   
   آخرین مطالب  

  تدوین دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یک ماهه


  خبرنگاران تجسم امانت، مسئولیت و تعهدپذیری هستند


  تعویض دریچه آئورت بدون نیاز به عمل باز قلب


  خبرنگاران چشم سوم مردم هستند


  ارزش لیر ترکیه به پایین ترین رقم در برابر دلار رسید


  بانک مرکزی چین ۱۰ میلیارد یوان به بازار تزریق کرد


  اعطای وام مرابحه به فرهنگیان به زودی


  بهبود صنعت با الزام دولت به استفاده از اعتبارات بورس در تولید


  آیا قیمت طلا در ایران حباب دارد؟


  معاملات بورس دو زمانه می شود


  پرداخت حقوق همراه با همسان سازی طی چند روز آینده


  میانگین پرتفوی سهام عدالت ۳۰ برابر شد


  "ما ارز خودمان را فروختیم، اگر بانک مرکزی نگه داشته عرضه کند"


  ریزش سراسری بورسهای اروپایی


  اُفت قیمت جهانی نفت در بازارهای جهانی


  قیمت جهانی طلا همچنان رکورد می‌زند


  جاماندگان، سهام عدالت می‌گیرند؟


  تمامی بانک ها موظف به ارائه کارت اعتباری باوثیقه سهام عدالت هستند


  واگذاری بلوک‌های ۱۵درصدی سهام۴شرکت دولتی در بورس


  توقف ۴ نماد بانکی در بورس


- اندازه متن: + -  کد خبر: 85810صفحه نخست » خبر اولشنبه، 14 تیر 1399 - 15:32
گزارش:
بورس به کدام سو می رود؟
بازار سرمایه + اخبار پولی مالی +  اخبار بورس + معاملات + تفاهم نامه + بورس تهران +سوپر مارکت مالی +    فرابورس  + بورس کالااخبار پولی مالی- ارزیابی کلیت بازار نشان‌دهنده تداوم روند صعودی است و براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته به نظر می‌رسد شاخص بورس تا پایان سال ۹۹ به کانال دو میلیون واحد ورود خواهد کرد.
  

به گزارش اخبار پولی مالی، بازار سهام ماه‌هاست که در کانون اقتصاد کشور قرار گرفته‌است. در این میان بورس تهران با انواع و اقسام ریسک‌های سیستماتیک و غیرسیستماتیک مواجه شده است و به‌رغم این ریسک‌ها مسیر صعودی پرشتابی را پشت‌سر گذاشته‌ است. به ترتیبی که این روزها با ۲۵هزار میلیارد تومان معاملات روزانه سهامداران با دیدن رشد زیر شصت هزار واحدی متعجب می شوند!
در این روزهای داغ بورسی، محاسبات تایید می کنند که قیمت بیش از نیمی از  بازار  انطباقی با ارزش ذاتی خود ندارد. و این هجوم نقدینگی از سوی صاحبان نقدینگی است که بدون توجه به تحلیل های فنی بنیادی و حتی تکنیکال، برای هر هر سهمی صف تشکیل می دهند.
 در این شرایط ناشران از جمله دولت، سعی داشته اند با افزایش سهام شناور آزاد و عرضه سهام بر عمق بازار اضافه کنند اما  این وضعیت تا چه زمانی قابل دوام است؟ تاثیر کرونا بر بازار چگونه خواهد بود و پرسش مهم این که آیا ایا این بازار حبابی است؟
در باره تاثیر کرونا بر بازار به نظر می رسد که طی ماه‌های اخیر برخی از ریسک‌های مرتبط با بازار سهام برطرف شده‌اند یا تغییر ماهیت داده و تضعیف شده‌اند. اما هنوز نمی‌توان درخصوص برطرف شدن نهایی ریسک اخیر شیوع ویروس کرونا در دنیا و تاثیرات آن بر عملکرد شرکت‌های داخلی بورسی اظهارنظر دقیقی کرد. ریسک ریزش قیمت‌ها در بازارهای جهانی در پی محدود شدن فعالیت‌های اقتصادی در سراسر دنیا و کاهش معنادار سهم بخش خدمات به‌طور خاص می‌تواند رکود سنگین اقتصاد جهانی را در پی داشته باشد. رکودی که بدون شک دامان اقتصاد داخلی را نیز فراخواهد گرفت. از سویی برچیده نشدن بساط ویروس کرونا و تداوم فعالیت شرکت‌های تولیدی داخلی با درگیر شدن بسیاری از افراد جامعه، ریسک شیوع این بیماری در داخل کشور را بالا برده‌است. این ریسک می‌تواند موج جدیدی از محدودسازی فعالیت‌های بنگاه‌های اقتصادی را در آینده نه‌چندان دور به همراه داشته باشد.
اما بحث حباب در بازار- علی صحرایی، مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران وجود حباب در بورس را تأیید نمی کند و می گوید: قیمت گذاری در  بازار سرمایه توسط فعالین این عرصه تعیین می شود.
وی معتقد است که شاید چندین شرکت مشکل داشته باشند ولی کلیت بازار سرمایه مشکلی ندارد و با مطالعات صورت گرفته وجود حباب در بورس تایید نمی شود.
افزایش نرخ دلار و کاهش قدرت پول ملی در کنار نقدینگی روزافزون می تواند دلیلی باشد بر این مدعا که حبابی در بورس تشکیل نشده است و قیمت ها بر اساس واقعیت های بازار در حال رشد هستند.
در این میان روحانی رئیس جمهور هم گویا از وضعیت بورس ایران به شدت راضی است. چرا که در اردیبهشت ماه درباره بازار بورس ایران گفت: «شما اگر ناراحت هستید، راه‌حلش این است در گوشتان پنبه بگذارید و این حرف‌های خوب را نشنوید. بورس ما خوب شده. عصبانی می‌شوند و می‌گویند در همه دنیا بورس برهم ریخته، چرا بورس ایران خوب است؟ این به خاطر تلاش همه شرکت‌ها و فعالان اقتصادی و خوشبختانه عرضه کردن سهام شرکت‌هایی است که شرکت‌های بزرگ هستند.
حمات های دولت از بازار و سیل نقدینگی به طرف بازار سرمایه چنان است که کارشناسان رکوردهای جدید و به نظر دست نیافتی را برای شاخص در ماههای پیش رو پیش بینی می کنند.
به عنوان مثال، عرفان هودی کارشناس بازار سرمایه معتقد است که ارزیابی کلیت بازار نشان‌دهنده تداوم روند صعودی است و براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته به نظر می‌رسد شاخص بورس تا پایان سال ۹۹ به کانال دو میلیون واحد ورود خواهد کرد.
اما احسان ناصر، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران و فعال بازار سرمایه رشد بازار را از زاویه ای دیگر بررسی می کند. وی معتقد است که با رشد قابل توجه بازار سرمایه، ترس از سرمایه گذاری ناشی از ریسک هایی همچون اصلاح عمیق و به عبارتی ریزش سنگین بازار سرمایه نیز افزایش خواهد یافت. درحال حاضر و پس از چند دوره رشد قوی بازار، بر این ترس ها افزوده شده است. بررسی وضعیت فعلی بازار و آینده ی آن، امری پیچیده، سخت و تحلیلی چندجانبه می طلبد. اما می توان تأکید کرد که نگاه به سرمایه گذاری بازار سرمایه و شرایط آن، امری ثابت و  بلاتغییر است به این معنا که اگر با نگاه بنیادی، انتخاب سهم تحلیل شده، دیدگاه بلندمدت، پرهیز از هیجان و دوره های زودگذر، عدم تقبل ریسک های سنگین و وارد نمودن کل سرمایه زندگی برای عموم مردم همراه باشد، ریسک سرمایه گذاری در این بازار همواره مناسب ورود برآورد می گردد.
توجه داشته باشیم که در حال حاضر حمایت مستقیم دولت از بورس، نقدینگی بالا و ضریب فراینده نقدینگی در کنار افزایش ریسک دیگر بازارها از جمله در بازار بانکی و بازار آزاد ارز و البته تورم انتظاری باعث جریان مستمر نقدینگی به بازار سرمایه شده اند، در این شریط روند صعودی برای سهم‌ها و در نهایت شاخص کل محتمل تر است اما در کوتاه‌مدت به سبب وجود ابهاماتی، می توانیم شاهد نوسان‌های کوچک در بازار و در محدوده فعلی باشیم.
از این منظر اما آنچه که حائز اهمیت بوده و باید به آن توجه داشت این است که بازار بورس در ماهیت خود  نوسان پذیر نشان داد است، بنابر این اگر علاقمندان پیش از خرید خود با نگاه بلندمدت وارد بازار شوند و با دقت تحقیق کنند و به شاخص های مهم توجه کنند فریب نوسانات روزانه و کوتاه مدت را نمی خورند .

   
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
©اخبار پولی مالی 1389
پشتیبانی توسط: خبرافزار