ارسال مطلب |    جستجوی پیشرفته |    پیوندها |    درباره ما |    نقشه سایت |    تماس با ما |    شنبه، 3 آبان 1399 - 20:51  

کاهش 10.4 درصدی نسبت تعداد چک‌های برگشتی به مبادله ای - اخبار پولی مالی

 صفحه اول |    بانک |    بورس |    بیمه |    مالی تک |    اخبار طلا و ارز |    توئیت |    صنعت و انرژی |    استانها |    دیگر حوزه ها |    | English  
   
   آخرین مطالب  

  تغییر مالکیت ۹۰۹ میلیون اوراق بهادار مالی


  جزییات ابلاغیه مهم بورس انرژی به کارگزاران رینگ برق


  سهام دولت در سه بانک واگذار می شود


  سود هر سهم "وخاور" ۲ برابر شد


  تعیین قیمت سنگ آهن در جهان بر اساس میزان عرضه و تقاضا


  راننده و سرنشینان فاقد ماسک خواهند شد


  لزوم ارایه برنامه عرضه مدون کالاها در بورس کالا


  هشدار بانک انگلیسی درباره سقوط شدید ارزش دلار


  FATF ایران را در لیست سیاه نگاه داشت


  قیمت جهانی طلا به زیر ۱,۹۰۰ دلار بازگشت


  راه اندازی آزمایشی روبل دیجیتال اواخر ۲۰۲۱


  بانک اقتصادنوین در نیمه اول سال به سود رسید


  بانک مرکزی ارز نداد، تولید روغن متوقف شد


  دلار در سراشیبی


  اعلام آمادگی برای صدور بیمه ۴۰۰ هزار قالیباف


  تصویب طرح مالیات بر عایدی سرمایه در کمیسیون اقتصادی


  به‌روزرسانی و بهینه‌سازی سرویس‌های عملیاتی بانک اقتصادنوین


  ۲۲ آبان، آخرین مهلت معرفی نیازهای فناورانه به «شرکت بیمه سامان»


  تهدید یورو با یوان دیجیتال


  خرید ۱۰هزار میلیارد تومانی در کارنامه حقوقی‌ها


- اندازه متن: + -  کد خبر: 86872صفحه نخست » خبر اولسه شنبه، 14 مرداد 1399 - 12:32
در خردادماه صورت گرفت؛
کاهش 10.4 درصدی نسبت تعداد چک‌های برگشتی به مبادله ای
بانک مرکزی + اخبار پولی مالی + اخبار بانک + چک‌های برگشتی + کاهش اخبار پولی مالی - گزارش بانک مرکزی از آمار چک های مبادله ای در خردادماه 99 نشان می دهد علی رغم تعلیق سه ماهه برخی از تنبیه‌های مربوط به چک برگشتی توسط دولت بخاطر شیوع کرونا، نسبت تعداد چک‌های برگشتی به مبادله ای در این ماه نسبت به اردیبهشت 10.4 درصد کاهش یافته است.
  

به گزارش اخبار پولی مالی،شیوع کرونا در ایران از اواخر بهمن ماه 98 سبب شد تا بسیاری از  واحدهای اقتصادی تعطیل یا نیمه تعطیل شوند، موضوعی که در تسویه تعهدات مالی آن ها به خصوص وصول چک های صادر شده توسط آنها نیز تاثیرگذار بود. به همین دلیل، دولت برخی از تنبیه های مربوط به چک برگشتی را  برای سه ماه به حالت تعلیق درآورد تا در صورت برگشت چک در روزهای کرونایی، فعالین اقتصادی دچار مشکلات زیادی نشوند.

بر همین اساس و همانطور که انتظار می رفت، گزارش بانک مرکزی از آمار چک های مبادله ای در خرداد ماه 99 مشابه اردیبهشت ماه و فروردین ماه 99 و اسفند ماه  98، نشاندهنده رقم قابل توجه تعداد و مبلغ چک های برگشتی بعد از طی یک سال روند کاهشی بوده است.

مطابق گزارش بانک مرکزی، در خردادماه 1399 در کل کشور بالغ بر 7.9 میلیون فقره چک به ارزشی حدود 1544هزار میلیارد ریال مبادله گردید که نسبت به مـاه قبـل از نظـر تعـداد و مبلـغ بـه ترتیـب 1.2 درصـد کاهش و 13.7 درصد افزایش نشان می‌دهد.

در خردادماه 1399، در کل کشور بیش از 7 میلیون فقره چک به ارزشی حـدود 1358 هـزار میلیارد ریال وصول گردید که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب 0.4 درصـد و 14.1 درصـد افزایش نشان می‌دهـد. از کل تعداد و مبلغ چک‌های مبادله شده در ماه مذکور به ترتیب 88.8 درصد و 88 درصد وصول گردیده است. درصد تعداد و مبلغ چک های وصول شده در اردیبهشت ماه 1399 به ترتیب معادل 87.5 درصد و 87.7 درصد و در خردادماه 1398 بـه ترتیـب برابـر 90.6 درصـد و 88.9 درصـد بوده است.

*برگشت خوردن 11.2 درصد چک‌ها بخاطر شیوع کرونا

در خردادماه 1399، در کل کشور بالغ بر 881 هزار فقـره چـک بـه ارزشـی حـدود 186 هـزار میلیارد ریال برگشت داده شده است که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد 11.7 درصد کاهش و از نظر مبلغ 11.2 درصد افزایش نشان می‌دهـد. دلیل افزایش 11.2 درصدی مبلغ چک های برگشتی با وجود کاهش تعداد آن، افزایش مبلغ چک‌های مبادله‌ای در خرداد 99 نسبت به اردیبهشت 99 بوده است.

براساس این گزارش، از کل تعداد و مبلغ چک‌های مبادله شده در ماه مـذکور (خرداد 99) بـه ترتیـب 11.2 درصد و 12 درصد برگشت داده شده است. تعداد و مبلغ چک های برگشت داده شده نسبت به چک های مبادله شده در اردیبهشت ماه امسال به ترتیب معادل 12.5 درصد و 12.3 درصد و در خردادماه 98 به ترتیب برابـر 9.4 درصـد و 11.1 درصد بوده است. به عبارت دیگر، تعداد چک های برگشت داده شده نسبت به چک‌های مبادله شده در خردادماه 99 در مقایسه با اردیبهشت ماه امسال 10.4 درصد کاهش یافته است.

کارشناسان اعتقاد دارند با اجرای بندهای عقب افتاده قانون جدید صدور چک (مصوب آبان ماه 97) از جمله چک الکترونیک توسط بانک مرکزی، شاهد کاهش چشمگیر تعداد و مبلغ چک های برگشتی نسبت به مبادله ای در ماه های آتی خواهیم بود.

   
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
©اخبار پولی مالی 1389
پشتیبانی توسط: خبرافزار