ارسال مطلب |    جستجوی پیشرفته |    پیوندها |    درباره ما |    نقشه سایت |    تماس با ما |    دوشنبه، 31 خرداد 1400 - 06:22  

«کارگروه اندیشه‌ورزی و آینده پژوهی» رسما آغاز به کار کرد - اخبار پولی مالی

 صفحه اول |    بانک |    بیمه |    بورس |    مالی تک |    پول دیجیتال |    طلا و ارز |    صنعت و انرژی |    استانها |    دیگر حوزه ها |    توئیت |     English  
   
   آخرین مطالب  

  قیمت سکه به ۱۰ میلیون و ۲۳۰ هزار تومان رسید


  کارگزاری بانک کارآفرین 658ریال سود تقسیم کرد


  ابوذر ندیمی مشاور عالی بیمه آرمان شد


  بورس ۱۶۸۷ واحد رشد کرد


  تحقق 99 درصدی سهمیه بانک توسعه تعاون در حمایت از مدد جویان


  حمایت بانک ملی از کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا


  قیمت دلار به ۲۳ هزار و ۴۸۵ تومان رسید


  نرخ رسمی ۴۶ ارز ثابت ماند


  افزایش 72 درصدی تولید ذوب و نورد در سال 99


  صدور موافقت اصولی و مجوز فعالیت ۵ نهاد مالی


  عرضه ۳۳۵ هزار تن محصولات معدنی در بورس کالا


  باباکردی دبیرکارگروه بیمه های مهندسی و انرژی شد


  چهار انتصاب جدید در بیمه کوثر


  پرداخت معوقات ۲۵۰۰ میلیونی نمایندگان بیمه رازی


  عدم آمادگی اکوسیستم نظام بانکی برای اجرای مدل های نوین بانکداری


  هزینه رسیدن به وام مسکن ۳۰ میلیون تومان شد


  استان‌ها آمار اموال موجود و رسوبی را تا 15 تیرماه اعلام کنند


  انهدام قریب به 22 میلیارد ریال کالای غیربهداشتی


  همکاری شرکت های بیمه با استارت آپ های فاقد مجوز، ممنوع شد


  بورس ۱۴ هزار واحد رشد کرد


- اندازه متن: + -  کد خبر: 86652صفحه نخست » اخبارسه شنبه، 7 مرداد 1399 - 15:53
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار خبر داد:
«کارگروه اندیشه‌ورزی و آینده پژوهی» رسما آغاز به کار کرد
بازار سرمایه + اخبار پولی و مالی + اخبار بورس +کارگروه اندیشه‌ورزی و آینده پژوهیاخبار پولی مالی- ایجاد «کارگروه اندیشه‌ورزی و آینده پژوهی» گامی به سمت انعکاس خرد جمعی در بازارسرمایه و رفع مشکلات موجود با کمک فعالان و خبرگان این حوزه است.
  

به گزارش اخبار پولی مالی،مسیر رشد و توسعه با دریافت ایده‌ها، عقاید و تضارب آرا هموار می‌شود. تدوین مقررات و تعیین چارچوب‌ها برای حوزه‌های کسب و کار بر فعالیت بسیاری از ذینفعان اثرگذار است و ضرورت دارد تا با اخذ نظرات همه آنها، تغییرات با کمترین آسیبی به گروهی از ذینفعان، مسیر رو به جلو را هموار سازد. نقد جدی که همواره به تصمیم‌گیرندگان وارد می‌شود آن است که تصمیمات فاقد بررسی کارشناسانه و برای یک وضعیت آزمایشگاهی اخذ می‌شود و نتایج موثری را به همراه ندارد.

در این راستا، حسن قالیباف اصل رییس سازمان بورس و اوراق بهادار بیان کرد: گفته می‌شود بسیاری از تصمیمات بدون اخذ نظر فعالان بازار و در پشت درهای بسته و بدون چکش کاری‌های لازم و بر مبنای نظرات عده‌ای محدود اخذ می‌شوند؛ از طرفی بازار سرمایه، حوزه کسب و کار بسیار حساسی است که تغییرات آن می‌تواند آثار زیادی بر فعالیت بازیگران آن داشته‌ باشد؛ لذا ضرورت دارد تا در فرآیند تصمیم‌گیری، آرا و دیدگاه‌های مختلف دخالت داده شود.

وی اظهار کرد: از طرفی دیگر هم اهتمام به آینده و مهیا شدن برای آن در ابتدایی ترین مهارت‌های ذهنی بشر شکل گرفته و به سوی افق‌های بلند تفکر و تعقل تکامل یافته‌ است و مهار آینده به معنی تلاش برای تحقق رخدادهای مطلوب در آینده همواره مد نظر انسان‌ها بوده است؛ بنابراین ضرورت دارد که از ظرفیت فعالان و اندیشمندان برای پیش‌بینی آینده و اتخاذ تدابیر لازم بهره برد. در این راستا، کارگروه‌های اندیشه‌ورزی و آینده‎‌پژوهی در جهت اجرائی‌سازی ایده‌های توسعه‌ای و همچنین جلب مشارکت دیدگاه‌های متفاوت در فرآیندهای توسعه شکل می‌گیرد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: ایده تشکیل کارگروه اندیشه‌ورزی و آینده پژوهی، حدود سه ماه پیش یعنی از زمان ورود بنده به سازمان و به کمک فعالان و پیشکسوتان بازار مورد بررسی قرار گرفته و از امروز به طور رسمی اجرایی می‌شود.

اهداف کارگروه

 قالیباف اصل در توضیح اهداف تشکیل این ایده توضیح داد: کارگروه‌های اندیشه ورزی، اتاق‌های فکری هستند تا به وسیله آنها بتوانیم از خرد جمعی و تصمیمات خبرگان این حوزه در بازارسرمایه استفاده شود و این شائبه که تصمیمات در بازارسرمایه در اتاق‌های بسته گرفته می‌شود، از بین رفته و فضای فعالیت در بازار سرمایه بیش از گذشته شفاف و کارآمد باشد.

۵ کارگروه اصلی

وی با اشاره به اینکه اکنون این ایده جمع بندی شده و به نتیجه رسیده است، گفت: ۵ کارگروه اصلی هستند که موضوعات مهم بازارسرمایه را پوشش می دهند. این گروه‌ها قرار است به عنوان بازوی مشورتی و تصمیم‌ سازی برای سازمان بورس و ارکان بازار سرمایه مورد استفاده قرار گیرند که شامل: کارگروه «توسعه نهادهای مالی»، کارگروه «فناوری و IT » به منظور بررسی مشکلات فناوری اطلاعات و زیرساخت‌های معاملات، کارگروه «مدیریت بازار و ارزیابی ریسک بازار» برای پیگیری موضوع سلامت و شفافیت بازار و زیرساخت‌های این حوزه، کارگروه «رسانه، فضای مجازی و حقوقی» و کارگروه «توسعه بازار بدهی و تامین مالی» هستند.  

رییس سازمان بورس تصریح کرد: همه این کارگروه‌ها زیر نظر «کارگروه مرکزی» اندیشه‌ورزی هستند که بعد از جمع‌آوری نظرات در این کارگروه کلیه مباحث مورد بررسی قرار می گیرد. شایان ذکر است، سرگروه‌ها و دبیران عضو کارگروه مرکزی هستند و ایده‌های که در هر کارگروهی به آن پرداخته شود در صورتیکه جمع‌بندی برسد، در این کارگروه مرکزی و به عضویت رییس سازمان مورد بررسی نهایی قرار می گیرد. مطمئنم تصمیماتی که از این طریق در حوزه بازارسرمایه گرفته می شود، پخته‌تر شده و پشتوانه ای از خرد جمعی در آن ها وجود خواهد داشت.

اعضای کارگروه‌ها

وی اظهار کرد: هر کدام از این کارگروه‌ها دارای ۷ عضو شامل یک نفر سرگروه و یک نفر دبیر و ۵ نفر عضو هستند. البته هر کارگروه در فضای مجازی یک کانال یا شبکه ای ایجاد می کند و در فضای مجازی حضور دارد و به این ترتیب، فعالان آن حوزه را در فضای مجازی اضافه به گروه های موجود می‌کند. این اقدام کمک می‌کند تا به وسعتی که در فضای مجازی وجود دارد، طیف وسیعی از فعالان بازار بتوانند نظراتشان را مطرح کنند.

 قالیباف با مثبت دانستن این اقدام گفت: این طرح از امروز به طور رسمی عملیاتی می شود. در حال حاضر، سرگروه‌ها و دبیرها انتخاب شده‌اند که در این مرحله باید اعضای کارگروه را مشخص کنند. همچنین سرگروه ها باید بستر فضای مجازی لازم را آماده کنند تا فعلان بازار بتوانند در کارگروه مربوط وارد شده و  نظرات خود را اعلام کنند. دراین مرحله و بعد از بررسی و جمع بندی موضوعات، نهایتا در کارگروه مرکزی مجددا مورد بررسی و جمع بندی قرار بگیرند.

قابلیت اجرایی ایده‌ها وجود دارد

وی افزود: ممکن است برای اجرای ایده های نهایی، نیاز به دریافت مصوبه یا انجام اقداماتی از سازمان بورس باشیم. ممکن است بعضی از این مباحث در سطح شورا مطرح شود و یا اینکه حتی در سطح پیشنهادی به دولت و مجلس ارایه شود. همه این اقدامات در راستای کمک به حوزه کسب و کار حوزه بازارسرمایه انجام می شود.  

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید کرد: همانطور که اشاره شد، از کارکردهای مهم این کارگروه ها تسهیل و بهبود فضای کسب و کار در حوزه بازار سرمایه است. به طور مثال موضوع تسهیل صدور مجوزها در دستور کار این کارگروه هاست تا از این طریق فضای بازار سرمایه برای فعالان حوزه بازارسرمایه بهبود پیدا کند، به طوریکه اگر فعالان، نیازمند مجوز یا پاسخی از سازمان هستند در حداقل زمان پاسخ های خود را دریافت کنند.  

رسالت کارگروه‌ها چیست؟

وی در ادامه رسالت‌های کلی کارگروه‌ها را به طور مختصر بیان کرد: رسالت کارگروه اندیشه ورزی توسعه نهادهای مالی شامل: بررسی چالش‌های پیش‌ روی توسعه نهادهای مالی بازار سرمایه، بررسی اقدامات مورد نیاز در جهت اثربخش بودن فعالیت نهادها، بررسی فرایند نحوه اعطالی مجوزههای جدید نهادها، بررسی نحوه نظارت بر انواع مختلف نهادهای مالی و نیز بررسی روش‌های بهبود و تسهیل فضای کسب و کار است.  

 قالیباف تصریح کرد: رسالت کارگروه اندیشه ورزی فناوری و IT شامل: بررسی چالش‌های پیش روی الکترونیکی کردن فعالیت بازار، بررسی تحولات فن آوری در توسعه بازار سرمایه و بررسی توسعه زیرساخت‌های فنی بازار سرمایه است.

در عین حال، رسالت کارگروه اندیشه‌ورزی مدیریت بازار و ارزیابی ریسک شامل: بررسی راهکارهای مختلف حفظ و نگهداری نقدینگی بازار، بررسی ریزساخت بازار سرمایه با هدف افزایش نقدشوندگی، بررسی راهکارهای جذب نقدینگی به بازار سرمایه، بررسی تسهیل جذب سرمایه‌گذاری غیر مستقیم، بررسی نقش صندوق توسعه و تثبیت بازار، تحلیل وضعیت بازار و راهکار حذف موانع توسعه، راهکارهای ارتقای سلامت بازار سرمایه و نحوه مقابله با استفاده‌کنندگان از اطلاعات نهانی است.

وی ادامه داد: رسالت کارگروه اندیشه‌ورزی رسانه‌ها، فضای مجازی و قلمرو حقوقی شامل: مقررات زدایی در بازار سرمایه، بررسی ضرورت اصلاح مقررات موجود، فراهم سازی زیرساختهای حقوقی برای توسعه بازار سرمایه، تخلفات و جرائم و نحوه رسیدگی به آنها و ظرفیت سازی و استفاده از پتانسیل فضای مجازی است.

رییس سازمان بورس و اوارق بهادار در پایان خاطرنشان کرد: رسالت کارگروه اندیشه‌ورزی توسعه بازار بدهی و تامین مالی شامل: بررسی مقررات موجود برای تسهیل تامین مالی، بررسی روش های نوین در تامین مالی بنگاه ها، بررسی راهکارهای توسعه بازار اولیه و بررسی راهکارهای توسعه بازار بدهی است.

   
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
©اخبار پولی مالی 1389
پشتیبانی توسط: خبرافزار