ارسال مطلب |    جستجوی پیشرفته |    پیوندها |    درباره ما |    نقشه سایت |    تماس با ما |    دوشنبه، 31 خرداد 1400 - 06:14  

قطار آرمان بر روی ریل موفقیت - اخبار پولی مالی

 صفحه اول |    بانک |    بیمه |    بورس |    مالی تک |    پول دیجیتال |    طلا و ارز |    صنعت و انرژی |    استانها |    دیگر حوزه ها |    توئیت |     English  
   
   آخرین مطالب  

  قیمت سکه به ۱۰ میلیون و ۲۳۰ هزار تومان رسید


  کارگزاری بانک کارآفرین 658ریال سود تقسیم کرد


  ابوذر ندیمی مشاور عالی بیمه آرمان شد


  بورس ۱۶۸۷ واحد رشد کرد


  تحقق 99 درصدی سهمیه بانک توسعه تعاون در حمایت از مدد جویان


  حمایت بانک ملی از کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا


  قیمت دلار به ۲۳ هزار و ۴۸۵ تومان رسید


  نرخ رسمی ۴۶ ارز ثابت ماند


  افزایش 72 درصدی تولید ذوب و نورد در سال 99


  صدور موافقت اصولی و مجوز فعالیت ۵ نهاد مالی


  عرضه ۳۳۵ هزار تن محصولات معدنی در بورس کالا


  باباکردی دبیرکارگروه بیمه های مهندسی و انرژی شد


  چهار انتصاب جدید در بیمه کوثر


  پرداخت معوقات ۲۵۰۰ میلیونی نمایندگان بیمه رازی


  عدم آمادگی اکوسیستم نظام بانکی برای اجرای مدل های نوین بانکداری


  هزینه رسیدن به وام مسکن ۳۰ میلیون تومان شد


  استان‌ها آمار اموال موجود و رسوبی را تا 15 تیرماه اعلام کنند


  انهدام قریب به 22 میلیارد ریال کالای غیربهداشتی


  همکاری شرکت های بیمه با استارت آپ های فاقد مجوز، ممنوع شد


  بورس ۱۴ هزار واحد رشد کرد


- اندازه متن: + -  کد خبر: 87335صفحه نخست » خبر اولپنجشنبه، 30 مرداد 1399 - 23:50
مدل تسلط بانک ها بر بیمه ها منسوخ شده است
قطار آرمان بر روی ریل موفقیت
بیمه آرمان + اخبار پولی مالی + اخبار بیمه  + سیل زدگان + کرونا +  صدور آنلاین +  بیمه شخص ثالثاخبار پولی مالی- بزرگترین مشکل شرکت های بیمه بعد از کرونا وصول مطالباتشان است.
  

به گزارش اخبار پولی مالی، کامبیز پیکارجو مدیرعامل بیمه آرمان درباره افزایش سرمایه این شرکت گفت : : قصد داریم بعد از برگزاری مجمع به فاصله 20 روز پس از آن در اوایل شهریور ماه  سالجاری مجمع  افزایش سرمایه شرکت را برگزار کنیم  که تمام سهامداران حقیقی بزرگ  بدون استثنا  جهت تامین  یک صدمیلیارد  افزایش سرمایه اعلام آمادگی کردند. 

وی افزود: به عبارتی سرمایه شرکت بیمه آرمان از ۱۵۰ به ۲۵۰ میلیارد تومان افزایش می یابد و شرکت  وارد  باشگاه ۲۵۰ میلیاردی ها می شود.
پیکار جو درپاسخ به نوسانات قیمتی در بورس گفت: در این باره آنچه به عنوان کارشناس اقتصادی برای من موجب نگرانی شد این است که حجم بسیار زیادی از نقدینگی وارد بورس می شود، آن هم از سوی سهامداران خردی که از بازار سهام اطلاعات و دانش کافی ندارند. این وضعیت این پرسش را بوجود می آورد که این سهامداران که حجم بزرگی از سرمایه خود را بدون محابا وارد بورس می کنند چگونه به سوی بازار هدایت می شوند. این سهامداران به چه کسی برای مشاوره مراجعه می کنند؟ آیا دست یک سری افرادی که به صورت سازمان یافته که برای مقاصد خود بورس را بالا و پایین می کنند می افتند و  بدین ترتیب بازار را از وضعیت رقابتی جدا می کنند و به سمت تحریک قیمت ها می برند؟ این موضوع موجب نگرانی است. از طرف دیگر هجوم سرمایه های خرد به بورس موجب خوشحالی نیز هست، چرا که پولهای سرگردانی که به سمت اقتصاد زیر زمینی حرکت می کردند حال به سمتی که قابل رهگیری و مدیریت است، هدایت می شود و حداقل موجب ایجاد ارزش افزوده هر چند کوچک برای مالکان آنها می شود.

وی در ادامه درباره اثر افت و خیزهای قیمتی بورس نیز گفت: واقعیت این است که هر مقدار که این حجمه هیجانی ورود می کند، درپی خود تخلیه هایی نیز دارد. هر چه این تخله های جزیی تکرار شود بازار متوجه می شود که انتظارات کسانی که پول وارد بورس کرده اند اندکی منطقی تر شود. قیمت ها به صورت انفجاری بالا نرود. ما در اقتصاد مالی اصطلاحی داریم که می گوید روند ها دوستان شما هستند. اگر روند ها همیشه یکنواخت باشد سیگنالی ایجاد نمی شود و علامتی داده نمی شود. از طرفی دولت برای پر کردن کاهش درآمد های نفتی تمهیداتی دارد. این تمهیدات ضرورتا ممکن است که با تست کد اقتصاد یکپارچه هماهنگ نباشد. سیگنالهای بورسی مشخص می کند که تصمیم گیرنده چگونه مسیر خود را اصلاح و در کدام مسیر حرکت کند. بدین ترتیب روند های با  روند های بورس قیمت ها منطقی می شوند. این روند ها که در آنها ریزش ها نیز رخ می دهند باعث می شوند تا فعالیت در بورس منطقی شود و سرمایه گذاران به بازارهای دیگر نیز توجه کنند.

بازدهی سرمایه در صنعت بیمه تابع قوانین خودش است 
مدیرعامل بیمه آرمان در باره دلیل افزایش سرمایه این شرکت اظهار داشت : افزایش سرمایه برای یک شرکت بیمه بسیار اهمیت دارد و مهمترین مساله در اینباره این است  که میزان توان تحمل ریسک  شرکت را بالا می برد.

وی  دربار ورود سرمایه به شرکت های  بیمه گفت : برخی  می گویند  سهامداران پول خود به شرکت های  بیمه نمی آورند  چرا که   در شرکت های بیمه  بازدهی سرمایه  نسبت به بازارهایی بورس، طلا و سکه و ارز پایین است اما  در اینجا  یک نکته ای وجود دارد و آن اینکه آیا سرمایه گذاری  که شرکت  بیمه ای  را تاسیس  کرده است در زمان  تاسیس با بازدهی بالا روبرو بوده است ؟ 

وی ادامه داد: به طور کلی   بازدهی سرمایه در شرکت های بیمه تابع قوانین  خودش است  مثل بورس ، طلا ،بازار ارز و بازارهای موازی یک  دفعه افزایش پیدا نمی کند حتی  مثل بازار ملک هم نیست  لذا قاعده خودش را دارد. سهامدارای که به این نتیجه رسیده باید که  باید شرکت بیمه ای  تاسیس کن و 20 درصد در آن سهام داشته باشد  مطمئنا به غیر از بازدهی سهام کوتاه مدت، بازدهی سهام و ارزش دارایی بلندمدت آن را نیز در نظر گرفته است، وی همچنین  به ارزش برند آن شرکت و به اینکه جزئی از  زنجیره ارزش فعالیت شرکت اش  می باشد نگاه می کند.
پیکارجو با بیان اینکه بازار بیمه، بازار سهام نیست که یکسری افراد بخواهند به آن ورود کنند و  سواری مجانی بگیرند و از فرصتها استفاده کنند گفت: سهامداری که یک شرکت بیمه را تاسیس کرده این شرکت بیمه، جزو زنجیره ارزش فعالیت آن سهامدار است مخصوصا اینکه سهامداران عمده آن شرکت، بانکها باشند.
وی ادامه داد: بازیگران اصلی سهامدار شرکتهای بیمه ای، اغلب بانکها هستند و علت اینکه بانک ها به بیمه ها ورود پیدا کردند این است که بیمه‌ها جزئی از زنجیره ارزش لاینفک برای  آنها  به شمار می رود. در واقع اگر بانکی یک شرکت بورسی ، ساختمانی و عمرانی و بیمه داشته باشد اینها جزو زنجیره اصلی بانک محسوب می شود.
پیکارجوسپس به موضوع ایده‌پردازی در صنعت بیمه اشاره کرد و گفت : ما در بعضی از ایده پردازها چند سال از دنیای مدرن عقب تر هستیم .
نکته مثبت در اینباره این است که باید هم نوآوریها وهم کارآفرینی و ایده‌های جدید در معرض آزمون قرار بگیرند که قطعا یکسری ناکامیهایی نیز در پی خواهند داشت. این در حالی است که بسیاری از صنایع ما وارداتی است و حتی ما از ایده‌های صنایع بیمه ای دیگراستفاده می کنیم که قطعا هزینه کمتری متحمل خواهیم شد و درجه ناکامی مان هم پایین تر خواهد بود.  

مدل تسلط بانک ها بر بیمه ها منسوخ شده است
مدیرعامل بیمه آرمان درباره تاثیر فعالیتهای بانک ها بر  صنعت بیمه در جوامع سنتی گفت: در جوامع سنتی، بیمه غیرمستقیم تحت الشعاع فعالیت بانک قرار می گیرد. کافیست بانک رشد نکند آنوقت بیمه هم رشد نمی کند. یعنی فعالیت بیمه تحت الشعاع فعالیت بانک قرار می گیرد. به اعتقاد من این مدل منسوخ شده و به جای آن مدلی آمده که در آن، شرکتهای سرمایه گذاری، مالک شرکتهای بیمه ای می شوند یعنی این شرکتها هم مالک بانک و هم مالک بیمه هستند. یعنی هرکدام بانک یا بیمه به اندازه توان تیم خود می تواند رشد کند و زیر چتر محدودیت همدیگر قرار نمی گیرند.
وی در ادامه با تاکید بر لزوم فهم اقتصادی مجموعه‌های بیمه ای گفت: اگر مجموعه هیات مدیره و مدیرعامل فهم اقتصادی  صحیحی نداشته باشند قطعا آن شرکت بیمه موفق نخواهد بود. چون در تمام دنیا سود ناشی از فعالیت بیمه‌گری یک مارجین بسیار محدودی دارد که اگر این سود را معیار بازدهی قرار دهیم ممکن است این بازدهی در مقیاس اقتصادی صنایع دیگر قرار نگیرد. این در حالی است که بیشترین سود ناشی از درآمد سرمایه گذاری شرکت های بیمه است، که اینها را نجات می دهد و در ایران هم این طور بوده است.
پیکارجو با ذکر مثالی در این‌باره افزود: اگر در مجموعه بیمه‌ای نگاه اقتصادی وجود نداشته باشد می تواند اتفاقات ناخوشایندی را رقم بزند. در سنوات قدیم و اوایل خصوصی سازی، شرکتهای بیمه ای به دلیل بهره های بالای بانکی، پول حاصل از صدوربیمه های عمر را  نقد کرده و در بهترین حالت به اوراق مشارکت تبدیل می کردند که متاسفانه این تفکر باعث اتفاقات بد در این حوزه  شد. زیرا اگر تورم زیادی شکل بگیرد ارزش پول و قدرت خرید و جبران خدمات بیمه و بنیه مالی آن ضعیف تر می شود. چنین اتفاقی  در کشور ما که تورم در ساختار اقتصادی وجود دارد اجتناب ناپذیر است.
وی ادامه داد: اتفاق بدتری که  می افتد این است که با اینکار، به طور غیر مستقیم رقیب محصولات بیمه‌های عمر تبدیل به سپرده بانکی می شود. نتیجه این می شود که تا نرخ بهره سپرده بانکی بالا برود همه بیمه های عمرشان را تسویه کرده و آن را در بانک می ریزند.
وی تصریح کرد: من پیکارجو نباید فقط دو سال مدیرعاملی خود را در نظر بگیرم بلکه باید نهالی بکارم تا وقتی از شرکت می روم دستاوردهای قبلی من دیده شود. به همین دلیل من دید کوتاه مدت را کنار می گذارم و دید بلند مدت دارم و سرمایه گذاری بلند مدت می کنم. زیرا اگر من بخواهم سود کوتاه مدت داشته باشم باید بدانم که در مقابل این حرکت، چیزی دیگری نیز وجود دارد؛هر ریسکی یک ریواردی در مقابلش دارد و دوباره در مقابل ریوارد یک ریسک دیگر وجود دارد که آن تنبیه است.پس باید برای برنامه ریزی های کوتاه مدت خود حواسمان به این موضوع باشد.

پیکارجو در بخش دیگری از سخنان خود به مشکل وصول مطالبات اشاره کرد و گفت : بزرگترین مشکل شرکت های بیمه  بعد از کرونا وصول مطالباتشان است.  چرا که یک سری از مشتریان ما حقیقی ها هستند و یک سری حقوقی  وقتی که کرونا اتفاق می افتد  و یا هر دلیلی که اقتصاد کشور را در رکود  فرو می برد  چند اتفاق می افتد: اول بنگاه های اقتصادی دچار  بحران می شوند  هنگامی که بنگاه اقتصادی دچار بحران شود  به سمت تعطیلی یا نیمه تعطیلی می رود  و یک سری  بیمه نامه های جاری و ساری دوره  تولید خود را بدلیل مشکلات درآمدی نمی خرد بدین ترتیب جریان وصول مطالبات شرکتهای بیمه هم باطبع دچار مشکل خواهد شد. 

مدیرعامل بیمه آرمان  افزود :شرکتهای بیمه مکلف هستند بر اساس تشخیصی که می دهند نسبت به وصول مطالباتشان در چارچوب قانون و اختیاراتی که دارند اقدام کنند  که البته درجه تشخیص از یک شرکت به شرکت دیگر فرق میکند.  وقتی مطالبات به صورت نقدی است شرکت می تواند آن را دریافت کند اما زمانی که مطالبات به صورت معوق است این مطالبات به دو نوع  سنواتی و جاری تقسیم می شود که روش وصول هریک از این مطالبات نیز نسبت به نوع و حجم آن متفاوت است. در اینجا باید توجه داشت  هر چه شرکت پولش رو دیرتر بگیرد، در شرایط  تورمی هزینه فرصت از دست رفته  بیشتر می شود. 

پرداخت خسارت معوق از طریق فروش سهام است
پیکارجو در ادامه به موضوع وصول مطالبات معوق شرکت از سایپا پرداخت و توضیح داد : طبق برآوردی که توسط کارشناسان انجام شد از 30 میلیارد سهام دریافتی از سایپا و در کف، شرکت چیزی نزدیک به 12 تا 15 درصد  سود کسب کرد، و از محل فروش سهامی که از سایپا بابت مطالبات دریافت کردیم،  حدود 100 میلیارد تومان خسارت معوق سنوات گذشته شرکت را  پرداخت کردیم .
ویدر پاسخ به پرسشی درباره ادامه فعالیت در بیمه آرمان گفت : این که من در بیمه آرمان بمانم یا نمانم مهم نیست باید به این نکته توجه کرد که شرکت یا سازمان، یک موجود زنده است و وظیفه مدیرعامل این است که یک سیستم مشخص و مفید  به سازمان دهد. زیرا اگر به سازمان سیستم داده نشود موفق نخواهد بود. من هم اینکار را کرده ام و موفق هم بودم به طوری که حتی اگر من هم بروم این سیستم روی ریل افتاده و حتی دو سال بعد از من هم از مدار خارج نمی شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا شرکتهای بیمه ای می توانند همانند بانکها بخشی از سپرده هایشان  را تبدیل به اوراق دولتی  کنند گفت: آنچه برای شرکتهای بیمه ای تکلیف است آیین نامه سرمایه گذاری است بر طبق آن ما ملزم  به رعایت سقف و کف تعیین شده هستیم و خارج از آن نمی توانیم سرمایه گذاری انجام دهیم. در واقع نهاد ناظر باید این را بنچمارک اقتصادی کند، چون باید در مورد کل صنعت تصمیم گیری به عمل آورد . اگر بیمه مرکزی به این نتیجه برسد که الحاقیه ای بدهد میتواند آن را صادر کند در غیر اینصورت شرکتهای بیمه مکلف هستند در چارچوب آیین نامه سرمایه گذاری خود تصمیم گیری کنند.

   
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
©اخبار پولی مالی 1389
پشتیبانی توسط: خبرافزار