ارسال مطلب |    جستجوی پیشرفته |    پیوندها |    درباره ما |    نقشه سایت |    تماس با ما |    جمعه، 8 مرداد 1400 - 12:17  

آغاز 5 پروژه بزرگ توسعه ای ایرانول در 1400 - اخبار پولی مالی

 صفحه اول |    بانک |    بیمه |    بورس |    مالی تک |    پول دیجیتال |    طلا و ارز |    صنعت و انرژی |    استانها |    دیگر حوزه ها |    توئیت |     English  
   
   آخرین مطالب  

  بهره مندی ۹ میلیون نفر هم از تسهلات قرض‌الحسنه مهر ایران


  مردم دوستی و همدلی؛ آموزه بزرگ امام علی(ع) و غدیر خم


  انتفاع عادلانه سهامداران، کارخانه‌ها و مصرف‌کنندگان با عرضه سیمان در بورس کالا


  افتتاح حساب قرض‌الحسنه پس انداز غیرحضوری در بانک رفاه


  تامین مالی زنجیره تامین، خدمتی نوین از بانک ملی ایران


  بانک ملی ایران در صدر جدول واگذاری اموال مازاد


  ارسال پیامک ثبت چک به گیرنده، راه اندازی شود


  ثبت اطلاعات خریداران سیمان در سامانه جامع انبارها


  سقف تسهیلات قرض‌الحسنه افزایش یافت


  تالار بورس کالا میزبان۳۶ شرکت با ۷۳۷ هزار تن سیمان


  قیمت ۲۱ ارز کاهش یافت


  چهاردهمین شعبه بانک مهر ایران افتتاح شد


  سقف تسهیلات طرح "جهش مهر سلامت" افزایش یافت


  لزوم توجه به افزایش سرمایه بانک صنعت و معدن


  سقف تسهیلات "طرح افق" موسسه ملل افزایش یافت


  کارمندان بانک ها از هفته آینده واکسن می زنند


  اعلام نرخ سود قطعی بیمه عمر اندوخته دار کارآفرین


  مُهر تأیید سهامداران بر عملکرد بانک مهر ایران


  آینده شرکت بیمه آسیا شفاف است


  بزرگ ترین سرمایه، برند و ارزش یک شرکت بیمه ای، اعتماد مردم است


- اندازه متن: + -  کد خبر: 92754صفحه نخست » اخباردوشنبه، 11 اسفند 1399 - 14:29
مصاحبه:
آغاز 5 پروژه بزرگ توسعه ای ایرانول در 1400
آغاز 5 پروژه بزرگ توسعه ای ایرانول در 1400اخبار پولی مالی- تحول در زمینه ارتقای ارزش افزوده شرکت ایرانول با تصمیم هیات مدیره جهت منع تولید محصولات ضرر ده، محقق شد.
  

به گزارش اخبار پولی مالی،احسان مجتهدی معاون تولید و بهره برداری شرکت نفت ایرانول در مصاحبه ای عملکرد یک ساله این شرکت را در حوزه تولید، بهره برداری و پروژه ها تشریح کرد و از آغاز 5 پروژه بزرگ توسعه ای در سال 1400 در این شرکت خبر داد. وی سال آینده را سرآغاز رشد بنیادین برای ایرانول عنوان کرد. برای آگاهی از اقدامات انجام شده در ایرانول طی سال 99 و سال پیش رو با او گفت و گویی کرده ایم، که می خوانید:

مهمترین چالش ها و تهدیداتی که امسال در این صنعت با آن مواجه بودید،  چی بوده است ؟
طی یکسال اخیر به دلیل شیوع بیماری کرونا، شرایط سختی برای همه هموطنان و همنوعان بود. متاسفانه خانواده های بسیاری از جمله برخی از همکاران در ایرانول بر اثر این بیماری داغدار شدند. علاوه بر این، بیماری کرونا بر فضای کسب و کارهای مختلف از جمله صنعت روغن¬سازی اثرات جدی گذاشت و شرایط جدیدی حکفرما شد که همگی مجبور بودیم به آن تن دهیم. البته این مساله فقط مختص به صنعت روغن و کشور ما نبود، در همین راستا یکی از موضوعات کلیدی کنفرانس ICIS در حوزه روغن که هفته گذشته برگزار شد، نیز مساله کرونا و نحوه بازیابی از آن بود که امیدواریم زودتر با تدبیر مسئولین این معضل حل شود.
از دیگر تهدیدها، مساله نوسانات ارزی و تورمی بود که در این سال به کشور تحمیل شد که واقعا چالش های جدی در حوزه اجرا پیش روی بخش های مختلف شرکت گذاشت.
لذا همکاران ما در ایرانول زحمات مضاعفی را در سال گذشته متحمل شدند و با همت بیشتری تلاش کردند تا وقفه ای در امر تولید پیش نیاید و علاوه بر آن سیاست جهش تولید ملی نیز در نتایج کاری محقق گردد.
صحبت از جهش تولید شد، در این زمینه عملکرد یک ساله شرکت را چگونه ارزیابی می کنید؟
در زمینه تولید واقعا عملکرد واحدهای مختلف شرکت اعم از بازرگانی، برنامه ریزی، فروش و نهایتا تولید شاهکار بود. از ابتدای سال طبق سیاست ابلاغی هیات مدیره، شرکت از تولید محصولات ضرر ده منع شد که تحولی در زمینه ارتقای ارزش افزوده بود. لذا جراحی بزرگی باید در شرکت انجام میگرفت. بخش عمده محصولات نهایی شرکت ضررده بود و این به معنی ضایع شدن تلاش های خانواده بزرگ ایرانول بود. تغییر در سبد محصولات به ویژه برای واحدهای بازرگانی و فروش چالش برانگیز است، اما این دو واحد با همه سختی ها شرایط این تغییر را مهیا کردند. ضمن آنکه عوامل موثر بر قیمت نهایی هم با توجه به شرایط اقتصادی در سال اخیر بسیار متغیر بود، لذا اهمیت انعطاف پذیری واحدهای مختلف شرکت جهت تطبیق با آن شرایط بسیار بالا بود.
در خصوص ریت های تولیدی در قسمت روغن های پایه، هم واحد روغن سازی تهران و هم واحد روغنسازی آبادان ضمن تحقق 100 درصدی بودجه، رشد خوبی نسبت به سالیان قبل داشتند. البته واحد آبادان سال قبل حدود یک ماه و نیم در تعمیرات اساسی بود و رشد قابل توجه محصولات این واحد، عملا ثمره ای از زحمات همکاران در سالهای قبل بوده است.  با تلاش یازده ماهه همکاران و پیش بینی سه هفته پیش رو، انشاالله در سال 1399 شاهد تولید بالغ بر 210 هزار مترمکعب روغن پایه تولیدی خواهیم بود که حداقل طی پنج سال اخیر رکورد محسوب می شود. هرچند که در تولید کل محصولات پالایشی، به رکورد بسیار عالی سال 1397 نتوانستیم دست پیدا کنیم ولی مطمئنا با برنامه ریزی انجام شده به بیشترین ارزش افزوده طی سالیان اخیر در محصولات پالایشگاهی دست یافته ایم.  پیش بینی اکنون ما، تولید بالغ بر 565 هزار متر مکعب محصول پالایشی در سال 1399 است که بعد از سال 1397 با 576 هزار متر مکعب در پنج سال اخیر دومین حجم تولیدی سالانه پالایشی است. البته مجددا باید قدردان همکاران بهره برداری و تعمیرات بود، این اعداد در حالی به دست آمد که واحد PDA بالغ بر 25 روز به دلیل اورهال و واحد MEK تهران نیز حدود 21 روز در مقاطع مختلف سال تولید نداشت.

در مورد تعمیراتی که در پالایشگاه تهران انجام شده و دستاوردهای یکسال اخیر، توضیح دهید؟
همان طور که مختصرا اشاره شد، تعمیرات اساسی واحد PDA پالایشگاه تهران ازاقدامات مفید سال اخیر است که هرچند موجب توقف و کاهش محصولات این واحد شد ولی با توجه به تاخیر در تعمیرات آن، لزوم انجام آن محرز بود. این واحد تقریبا 30 درصد ظرفیت پالایشگاه تهران ایرانول و تنها تولید کننده DAO در کشور است. لذا اطمینان از پایداری تولید آن بسیار حیاتی است. همچنین طبق برنامه ریزی انجام شده قصد داریم که در شش ماهه نخست سال 1400، تعمیرات اساسی واحد MEK که تاخیر در انجام آن موجب مشکلاتی در سال اخیر شده بود، نیز صورت پذیرد تا طی سه سال آتی از جانب این دو واحد مشکل حادی وجود نداشته باشد. تولید افزون بر 580 هزار مترمکعب محصول پالایشی که امسال مد نظر بود، با داشتن واحدهایی که تعمیرات اساسی آنها در موعد انجام شده باشد امر ممکنی است.
در محصولات نهایی در روغن های صنعتی و برای افزایش سود چه برنامه ای داشته اید؟
در این زمینه بخش های تولیدی پیرو بخش فروش و برنامه ریزی هستند. بر طبق تلاش آنها در محصولات نهایی در روغن های صنعتی که حاشیه سود قابل توجهی دارد،تا پایان بهمن ماه رشد 15 درصدی نسبت به 11 ماه مشابه سال قبل رخ داده است. در حوزه تولید روغن های موتوری گرید بالا نیز افزایش 10 درصدی حاصل شده و البته با تغییر سیاست در زمینه کاهش تولید و فروش محصولات ضررده، محصولات گرید پائین موتوری با کاهش حدود 50 درصدی مواجه بوده است که از عوامل افزایش سود در سال اخیر بود.
 حوزه پروژه های فنی شرکت چه اقداماتی انجام شده است؟
در حوزه پروژه¬ها، سال پر کاری را همکاران مهندسی داشتند. بعد از اتمام پروژه بزرگ پایانه صادراتی بندر ماهشهر، در بهمن 1398 دیگر پروژه فعالی در شرکت وجود نداشت.  براساس برنامه ریزی استراتژیک شرکت، لیست پروژه هایی که آماده شده بود که بدون تغییر در ریل گذاری سابق، انجام همان پروژه ها در دستور کار قرار گرفت. هم اکنون پروژه فاز یک موم گیری در حال پیشرفت و فاز مهندسی پایه آن به اتمام رسیده است و با آغاز قسمت تدارکات و اجرا و نصب، تا پایان سال به پیشرفت 17 درصد می¬رسد. دو مبدل واحد تهران و آشیانه آتش نشانی در آخرین مراحل ساخت است. تعمیر مخازن واحد تهران پایان یافته و تا پایان سال به امید خدا شاهد عقد قرارداد پروژه های تابلو برق فشار قوی، حفاظت کاتدیک و رینگ آب آتش نشانی واحد تهران نیز خواهیم بود.
به غیر از این موارد،  پروژه جدید دیگری هم در دست اقدام دارید؟
برای تعریف پروژه های جدید نیز چهار قرارداد مطالعاتی هم اکنون فعال است که یک مورد آن مربوط به واحد آبادان است. همچنین دو قرارداد مطالعاتی جهت خطوط ظرفسازی، پرکنی و خط بشکه سازی در مرحله عقد قرارداد است. به فضل الهی امیدوار هستیم با حمایت سهامداران محترم، سال آینده پروژه فاز یک موم گیری به اتمام برسد و 5 پروژه توسعه¬ای در سال 1400 پس از تصویب در مراجع مختلف آغاز شود که انشاالله برای شرکت نفت ایرانول سرآغاز رشدی بنیادین باشد.

   
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
©اخبار پولی مالی 1389
پشتیبانی توسط: خبرافزار