ارسال مطلب |    جستجوی پیشرفته |    پیوندها |    درباره ما |    نقشه سایت |    تماس با ما |    سه شنبه، 21 اردیبهشت 1400 - 05:23  

پروتکل ها و توکن ها در اکوسیستم دیفای - اخبار پولی مالی

 صفحه اول |    بانک |    بیمه |    بورس |    مالی تک |    پول دیجیتال |    طلا و ارز |    صنعت و انرژی |    استانها |    دیگر حوزه ها |    توئیت |     English  
   
   آخرین مطالب  

  عرضه اولیه «فگستر» با حداقل 20درصد بازدهی تضمینی در فرابورس


  بورس ۵۶۰۰ واحد رشد کرد


  قیمت سکه به ۹میلیون و ۷۹۰هزار تومان رسید


  تغییر وضعیت استخدامی 121 پرسنل بیمه آسیا کلید خورد


  انتشار41 هزار میلیارد ریال اوراق گواهی سپرده مدت دار


  ساز و کار دستورالعمل برگزاری مجامع الکترونیک


  قیمت دلار به ۲۰ هزار و ۸۲۵ تومان رسید


  برگزاری چالشی برای افزایش فروش بیمه های باربری در بیمه رازی


  پوشش بیمه عمروحوادث بیمه کوثر افزایش یافت


  واریز یارانه نقدی اردیبهشت ماه، امشب


  اینکه دولت از بانک مرکزی استقراض نکرده، شوخی است


  استقراض از بانک مرکزی توهم است


  قوانین و مقررات بانک صنعت و معدن بهینه می شوند


  دامنه نوسان بازار سهام به مثبت و منفی ۵ تغییر کرد


  تردیدها در بازار ارزهای دیجیتالی بیشتر شد


  جزییات دریافت وام صد میلیون تومانی قرض الحسنه ازدواج


  هر گونه تحریم‌های بانکی ایران باید لغو شود


  خدمات جدید سامانه بانکداری اینترنتی بانک رفاه ارائه شد


  عرضه ورق فولادی، مس و طلا در بورس کالا


  افزایش حدود اختیار نمایندگان و شعب بیمه رازی


- اندازه متن: + -  کد خبر: 93467صفحه نخست » خبر اولشنبه، 4 اردیبهشت 1400 - 12:03
گزارش:
پروتکل ها و توکن ها در اکوسیستم دیفای
ارز دیجیتال + تامین مالی غیر متمرکز + دیفای + ارز دیجیتال + پروتتکل دیفای + ارز دیفای + یارن + کامپوند + چین لینکاخبار پولی مالی- دیفای در دنیای مالی به ایجاد خدماتی مانند ایجاد ارزهای با ثبات یا استیبل کوین ها ( ارزهای دیجیتال با قیمت ثابت ) پرداخته است... این ارزها به صورت معمول با پشتوانه یک کالا یا دارایی به صورت یک به یک هستند.
  

ظهور ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاکچین، همراه با بروز بحران های مالی بزرگ و بروز پاندمی کرونا در کنار محدودیت های دسترسی بخش قابل توجهی از جمیعیت جهان به خدمات مالی به دلیل استاندارد های پیچیده و کمتر قابل دسترس نظام بانکداری سنتی باعث شد تا تلاش برای ایجاد نظام تامین مالی غیرمتمرکز با استفاده از بلاک چین و حذف موانع سنتی مورد توجه قرار بگیرد، نتیجه این توجه ظهور پدیده ای است تحت عنوان دیفای( Defi ) Decentralized Finance یا تامین مالی غیر متمرکز. این نظام نوظهور غیر متمرکز مالی هم اکنون در بخش خدمات پولی و مالی، خدمات صرافی و ارایه تسهیلات فعال است. متن زیر برای آشنایی علاقمندان با ابزارهای این اکوسیستم جدید مالی است.
دیفای چیست؟
دیفای به معنای سیستم مالی غیرمتمرکز است و شامل نرم افزارهای غیر متمرکز و همچنین قراردادهای هوشمند و پروتکل های طراحی شده بر بستر بلاکچین می باشد. در حال حاضر با توجه به انعطاف و توسعه رمزینه ارز اتریوم، دیفای با استفاده از این رمز ارز و بلاکچین مربوط به آن پیاده سازی شده است. البته  با استفاده از دیگر رمزارزها نیز می توان دردیفای فعالیت کرد اما در حال حاضر رمز ارز اتریوم بهترین گزینه در این باره محسوب می شود.
نرم افزاردیفای یک پلتفرم متن باز است که واسطه ای در آن وجود ندارد و برای همگان قابل دسترسی است. این دسترسی که از طریق  DAPP  (Decentralized applications) انجام می پذیرد نه تنها باعث ایجاد شفافیت و کنترل بیشتر بر عملکرد ها و دارایی ها بلکه باعث استفاده تعداد بیشتری از افراد به منابع لازم مالی می شود.
1-    خدمات پولی و مالی
دیفای در دنیای مالی به ایجاد خدماتی مانند ایجاد ارزهای با ثبات یا استیبل کوین ها ( ارزهای دیجیتال با قیمت ثابت ) ارایه خدمات بیمه و رهن پرداخته است.ارزهای با ثبات از آن جهت اهمیت دارند که بازار ارزهای دیجیتال بسیار پرنوسان است از این رو به یک پول نقد دیجیتال که توسط سازمان متمرکزی نظارت نشود نیاز است.این ارزها به صورت معمول با پشتوانه یک کالا یا دارایی به صورت یک به یک هستند.
2-    خدمات صرافی
صرافی های غیرمتمرکز یکی از مهمترین بخش ها در دنیای دیفای محسوب می شوند. این صرافی ها با پلتفرم های معاملاتی ویژه و  کارمزد های بسیار پایین، تحت نظارت سازمان و یا نهاد متمرکز خاصی فعالیت نمی کنند. بوسیله این صرافی ها است که معامله گران می توانند به خرید و فروش ارزهای دیجیتال مبادرت نمایند.
3-     ارایه تسهیلات
پرداخت تسهیلات و یا همان وام دهی در دیفای برخلاف نظام سنتی بانکی بربستر بلاکچین و با استفاده از پروتکل ویژه غیرمتمرکز انجام می پذیرد. از جمله مزیت این پلتفرم برای ارایه تسهیلات می توان به عدم نیاز به معرفی ضامن یا ارایه چک و وثیقه نام برد. در این پلتفرم با استفاده از ارزهای دیجیتال و می توان بسیار سریع تسهیبلات دریافت کرد. به علاوه افراد می توانند سرمایه دیجیتالی خود را در پلتفرم قرارداده و از آن سود نیز دریافت کنند. دسترسی به این پلتفرم راحت تر و ارزان تر است ومسبت به خدمات نظام بانکی سنتی، افراد بیشتری می توانند از خدمات دربافت تسهیلات استفاده کنند. از جمله پلتفرم های فعال در این زمینه می توان  به نئو nexo   و  کامپوند compound اشاره کرد.
معرفی برخی توکن های مورد استفاده در دیفای
1-    چین لینک ( ChainLink )
چین لینک که در دنیتای مجازی با استقبال بسیاری مواجه شده یک سرویس اوراکلی غیرمتمرکز است که کارکرد آن اتصال داده های دنیای واقعی به قراردادهای هوشمند است. چون بلاک چین ها نمی توانند به داده های خارج از شبکه خود دسترسی داشته باشند این واسطه ها هستند که این کار را انجام می دهند. اوراکل داده های خارجی مثل دما ، آب و هوا و یا نتیجه یک مسابقه ورزشی را به بلاک چین منتقل می کند. تاقبل از چین لینک این امکان فراهم نبود که داده ها از دنیای خارج به قراردهای هوشمند وارد شود.
2-    آوه ( AVVE )
سومین توکن در فهرست ارزش بازار دیفای اوه است . یک پروتکل وام دهی که برای ایمن سازی پروتکل و مشارکت سایرین در انجام خدمات مالی مورد استفاده قرر  می گیرد.
3-     کامپوند ( (compound
یکی دیگر از پروتکل های وام دهی در نظام وام گیری غیرمتمرکز کامپوند است. از این پروتکل برای اتخاذ تصمیمات مهم و رای گیری و تفویض اختیار استفاده می شود . این پلتفرم مورد تایید و حمایت صرافی کوین بیس تحت عنوان  بر روی بلاکچین اتریوم اجرا شده و طرفداران زیادی دارد. افرادی که مایل به وام گیری و یا قرض دادن پول خود به امید کسب سود هستند، می توانند از این پلتفرم استفاده کنند. در وام گیری و وام دهی با استفاده از این پلتفرم، هیچ شخص ثالث ، نهاد و یا بانکی دخالت ندارد. کامپوند را آگاهانه شبیه به عملکرد یک بانک طراحی کرده اند. توکن ان با کد COMP دارای رتبه هشتم بین ارزهای دیفای است. ارزش بازار را بین سایر پروژه های دیفای به  خود اختصاص داده است .
4-    یارن( (yEarn
پروژه یارن نرم افزار جمع کننده خودکار  نقدینگی است که تعدادی فرصت مختلف را برای تولید محصول ارائه می دهد . توکن رسمی این پروژه YFI نام دارد و کاربران می توانند با استفاده از آن در این پروژه سرمایه گذاری کرده و مشارکت کنند. این یک پلتفرم غیرمتمرکز در فضای دیفای است و از چندید پروتکل متفاوت تشکیل شده است .
5-     کی ان سی (  KNC)
توسط پروتکل کی این سی که توکن آن در فهرست دیفای در ردیف 21 قرار دارد  هر کسی می تواند بدون نیاز به صرافی های متمرکز، رمزارزهای خود را تبدیل کنند. این پروتکل اجرا شده بر روی بلاکچین اتریوم امکان تبدیل فوری و مبادلات ارزهای دیجیتال را به روشی کاملا غیرمتمرکز را می دهد نکته این که مشکل صرافی های متمرکز سنتی از جمله کلاهبرداری و هک شدن را از بین می برد.
6-    سوشی  (Sushiswap
سوشی که یک پروتکل وام دهی است که در سال 2020 سر و صدای زیادی به پا کرد . سوشی سواپ یک فورک از یونی سواپ است که بربستر اتریوم اجرا شده . این پروتکل برای افزایش مشارکت و تقویت قدرت وام دهی خود، توکن  SUSHI  را پاداش می دهد. این توکن در دیفای دارای رتبه نهم است.
7-     لوپرینگ(  (Loopring
لوپرینگ پروتکلی غیرمتمرکز برای انجام معاملات در قالب دیفای است. این پروتکل فرد را قادر به ثبت سفارش به صورت آفلاین و انجام معامله به صورت آنلاین می کند.توکن این پروتوکل  LRC  نام دارد که در سیزدهمین جایگاه در فهرست توکن های دیفای قرار می گیرد.
8-    یونی (niswap )
یونی را می توان مهم ترین صرافی غیرمتمرکز در دیفای معرفی کرد. امروزه این صرافی قادر هست نقدینگی لازم برای استخر رمزینه ارزها را تامین کند. تجربه فعالیت یونی به ویژه در بخش کاهش هزینه ها و سرعت عمل این صرافی می تواند الگویی برای فعالیت صرافی های دیجیتال در آینده باشد. توکن یونی تحت عنوان UNI  در حال حاضر رتبه چهارم را در فهرست ارزش بازار دیفای ا در دست دارد.

منبع: مجله اخبار مالی- شماره 26

   
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
©اخبار پولی مالی 1389
پشتیبانی توسط: خبرافزار