ارسال مطلب |    جستجوی پیشرفته |    پیوندها |    درباره ما |    نقشه سایت |    تماس با ما |    چهارشنبه، 2 تیر 1400 - 13:06  

نمایشگاه‌ها ویترین اقتصادی کشورها - اخبار پولی مالی

 صفحه اول |    بانک |    بیمه |    بورس |    مالی تک |    پول دیجیتال |    طلا و ارز |    صنعت و انرژی |    استانها |    دیگر حوزه ها |    توئیت |     English  
   
   آخرین مطالب  

  صدور رسید دریافت اسناد خسارت درمانی بیمه دی الکترونیکی شد


  عضویت بورس تهران هیئت مدیره فدراسیون بورس‌های اروپا-آسیایی


  تامین پیوسته و بدون وقفه یوتیلیتی‌های موردنیاز پتروشیمی بندرامام


  قیمت سکه به۱۰ میلیون و ۴۲۰ هزار تومان رسید


  افزایش تخفیف‌های پاسارگاد برای دارندگان بیمه عمر و تأمین آتیه


  سایت فروش آنلاین بیمه دی راه اندازی شد


  عرضه بیمه نامه یونیت لینک تابستان در سالجاری


  هنر سخنوری اصلی ترین گپ در صنعت بیمه است


  افتتاح شعبه هادی شهر در بخش رودبست بابلسر


  الزام به ارائه پیش بینی سناریو محور از ۲۰ تیرماه +متن ابلاغیه


  میزان تولید فولاد بافت به 210 هزار تن رسید


  زنجیره ارزش در پتروشیمی لردگان تکمیل می شود


  تأمین مالی ۵ هزار میلیاردی شرکت بهمن دیزل


  استمرار جذب نقدینگی در دستور کار بانک مرکزی


  جزئیات اعطای کارت رفاهی تا ۷ میلیون تومان


  ۲۳ هزار میلیارد ریال تسهیلات رونق تولید پرداخت شد


  بورس ۱۸۲۰۰ واحد رشد کرد


  قیمت دلار به ۲۳ هزار و ۷۳۱ تومان رسید


  قیمت ۱۸ ارز کاهش یافت


  لزوم اولویت دهی به پروژه ها نسبت به امور جاری در ادارات کل


- اندازه متن: + -  کد خبر: 94141صفحه نخست » دیدگاهچهارشنبه، 12 خرداد 1400 - 13:42
علی مطیع جهانی
نمایشگاه‌ها ویترین اقتصادی کشورها
اتاق تعاون + اخبار پولی مالی  +  اخبار +  دلار + صادرات + وزارت صنعتاخبار پولی مالی- برگزاری رویدادهای نمایشگاهی و نقش اثر گذار نمایشگاهها بعنوان ویترین اقتصادی کشورها بمنظور تبادل اطلاعات، دانش فنی، بررسی های تجاری و ایجاد بستر رقابتی و دسترسی آسان به کالاها از مهمترین ابعاد اقتصادی است.
  

اقتصاد بخشی مهم از زندگی روزمره همه ماست. روزی نیست که با یکی از بخش های اقتصادی در ارتباط نباشیم یا با مشکلات اقتصادی کلنجار نرویم. ایجاد هماهنگی میان اقتصاد و جامعه یک مشکل مهم و همیشگی برای علوم اجتماعی بوده است. از آدام اسمیت تا کینز و فریدمن همگی برای حل این مشکل تلاش کرده اند. در دهه های اخیر، تحولات مهمی در عملکرد و تنظیم اقتصاد جهانی رخ داده است. افزایش سطح درآمد و ثروت، تغییر دنیای کار و … چالش های جدیدی را به میان آورده است. بسیاری از کشورهای دنیا در راستای ارتباط معنادار اقتصاد خود با جامعه به تاثیرگذاری ویترین های اقتصادی اهمیت داده و معتقدند که نیاز جامعه را می توان به نوعی تعریف کرد . ارتباط مستقیم تولید کننده با مصرف کننده می تواند در ایجاد توازن قیمت در بازار و در پی آن ثبات اقتصادی، جلوگیری از تورم، تولید با کیفیت و دسترسی آسان به محصولات مورد نیاز جامعه را تحت تاثیر بگذارد.

برگزاری رویدادهای نمایشگاهی و نقش اثر گذار نمایشگاهها بعنوان ویترین اقتصادی کشورها بمنظور تبادل اطلاعات، دانش فنی، بررسی های تجاری و ایجاد بستر رقابتی و دسترسی آسان به کالاها از مهمترین ابعاد اقتصادی است. نگاه عمیق به این مهم باعث شد که نمایشگاهها کلید بازسازی اقتصادی شوند و بتوانند نقش ارزنده‌تری در توسعه صادرات و تجارت با کشورهای دنیا در محیطی تخصصی نقش آفرینی کنند. براساس بررسی‌های انجام شده کشور آلمان از لحاظ برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی تجاری، سرآمد کشورهای جهان محسوب می‌شود و قریب دو سوم نمایشگاه‌های تجاری مهم دنیا در این کشو برپا می‌گردد. براساس نتایج بررسی‌هایی که توسط انجمن صنعت نمایشگاهی آلمان (AUMA) منتشر شده است موسسات و شرکت‌های آلمانی، نمایشگاه‌های تجاری را یکی از مهمترین ابزار بازاریابی و ارتباطات تجاری بنگاه به بنگاه به حساب می‌آورند.

نمایشگاه‌ها فرصت‌های مناسبی را به منظور انجام مطالعات و بررسی‌های اقتصادی، تحقیقات بازاریابی و سنجش مخاطبین به دست می‌دهند چرا که خصیصه متمرکزسازی نمایشگاه‌ها به این معنا که جمعی از دست‌اندرکاران و متخصصین یک یا چند حوزه خدماتی یا صنعتی را در یک محدوده خاص زمانی و مکانی گرد هم می‌آورند، بستر مطلوبی را جهت انجام مطالعات علمی با استفاده بهینه از زمان و هزینه مهیا می‌سازد. لذا می‌توان گفت که نمایشگاه‌ها یکی از ارکان مهم تبادل اطلاعات و آگاهی‌های علمی و فنی کشورهای مختلف جهان و برپایی آن صرف نظر از فراهم آوردن موجبات ارتباطات مستقیم دست‌اندرکاران بخش‌های صنعتی و خدماتی و مخاطبین آنها و معرفی دستاوردهای کشورها به بازارهای بین‌المللی، پدیدآورنده فرصتی طلایی جهت آشنایی با آخرین تحولات و توانمندی‌های تکنولوژیک، علمی و صنعتی جهان و ارزیابی آن می‌باشد.

در کشور ما برگزاری نمایشگاهها همانند سایردنیا از زمان بندی خاصی برخوردار بوده و صنایع مختلف بصورت تخصصی در قالب نمایشگاههای بین المللی میزبان فعالان و تولیدکنندگان صنایع هستند . برپایی نمایشگاه در استانداردهای جهانی نیازمند برنامه ریزی دقیق توسط تیمی تخصصی امکان پذیر است که اهمیت آن به اشتغالی پایدار و تخصصی می انجامد. یکی از سخت ترین مشاغل دنیا در این حوزه تعریف می شود چرا که برنامه ریزی جهت حضور مشارکت کنندگان در فضای نمایشگاهی با مشکلات و سختی های زیادی روبرو بوده و عدم حمایت و توجه کافی به فعالان این صنعت می تواند منجر به بروز آسیب های اقتصادی گردد. لذا توسعه صنعت نمایشگاهی، خود موتور محرکه و عامل پویایی بخش‌های مختلف اقتصاد بومی و ملی به شمار می‌رود. امروزه مبحث گردشگری نمایشگاهی در جهان از اهمیت قابل توجهی برخوردار شده است. چرا که در نتیجه برگزاری نمایشگاه‌های تجاری به‌ویژه نمایشگاه‌هایی که دارای ماهیت بین‌المللی هستند اعم از تخصصی و عمومی، فرصت مناسبی جهت حضور فعالان بخش‌های صنعتی و خدماتی خارجی، هیات‌های بازرگانی خارجی و تورهای بازدید پدید می‌آیند که این امر موجب ورود ارز به کشور و رونق بخش‌های مختلف می‌گردد. این مسئله حتی در خصوص نمایشگاه‌هایی که در سطح ملی برگزار می گردد، البته در سطحی محدودتر صدق می‌کند، چرا که موجب توسعه گردشگری داخلی و رشد اقتصاد بومی محل برگزاری می شود. از آنجا که برپایی یک نمایشگاه نتیجه فعالیت و استفاده از توان دست‌اندرکاران بخش‌های مختلف است لذا منجر به ارتقاء سطح اشتغال نیز می‌گردد.

در حال حاضر ابزارهایی برای توسعه تجارت وجود دارد و نمایشگاه‌ها یکی از مهمترین ابزارهایی هستند که در این ارتباط تأثیر داشته است. زیرا در صنعت نمایشگاهی همه ابزارهای بازاریابی را با هم می‌بینید. تحقیقات انجام شده در این خصوص حاکی از این است که نمایشگاه‌ها با ۴۴ در صد بازگشت سرمایه در مقایسه با سایر ابزارهای آمیخته ترفیع از قبیل تبلیغات، روابط عمومی، فروش حضوری، فروش مستقیم، فروش‌های فوق‌العاده و جشنواره‌ها از جایگاه بالاتری برخوردار می‌باشد، به‌گونه ای که بازاریابی مستقیم با ۱۸ درصد و تبلیغات با ۱۵ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

به همین منظور بپاس نقش آفرینی صنعت نمایشگاهی و همراستایی با سیاست های جهانی که در راس آن اتحادیه جهانی صنعت نمایشگاهی UFI قرار دارد دوم Jun به عنوان روز جهانی نمایشگاهی نامگذاری شده است. جا دارد این روز بزرگ را به تمامی مدیران، برگزارکنندگان، غرفه سازان، کارکنان و خبرنگاران و کلیه فعالان صنعت نمایشگاهی بالاخص همکاران عزیزمان در امورنمایشگاهی اتاق تعاون ایران تبریک و تهنیت عرض نموده و از خداوند منان موفقیت و توفیق خدمت در این صنعت را آرزومندم.

عضو هیات رئیسه و معاون پشتیبانی، برنامه ریزی و تحقیقات اتاق تعاون ایران

   
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
©اخبار پولی مالی 1389
پشتیبانی توسط: خبرافزار